Nerede olursak olalım

Nerede olursak olalım
Nerede olursak olalım

Konserde Haris Alexiou ya Candan Erçetin de (aşağıda) eşlik edecek.

Yunanistan'ın divası Haris Alexiou, bir kez daha Harbiye Açıkhava'da. Yanında Candan Erçetin de var
Haber: NAİM DİLMENER / Arşivi

Yunan diva Haris Alexiou yeniden bizimle. Haziran ayının sonunda Bursa’da çıktı sahneye. 25 Temmuz Pazartesi günü de Most’un yaz konserleri dahilinde Harbiye Açıkhava’da olacak. Tamamı 60’lı yıllara ait şarkılardan oluşan ‘Aranjman 2011’ adlı albümünü henüz yayınlamış Candan Erçetin’in de konuk olacağı bu konser, ‘Best Of Haris Alexiou’ olarak adlandırılmış. Bu nedenle, sanatçının en güzel, en popüler şarkılarını dinleyebileceğiz, büyük bir ihtimalle.
İzmir ’den Yunanistan’a göç etmiş bir ailenin çocuğu olan Alexiou, diğer Yunan sanatçılarının aksine, bize ve bu topraklara her zaman büyük sevgi duydu, saygı besledi. Her gelişinde, burada olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi ve her seferinde de bunu, bulunduğu ülkenin seyircisine “mecburi bir iltifat” gibi yapmadı. Bir ses titremesi ya da sahici bir gülümseme eşlik etti bu sözlerine. Gönülden inandık ona, daha da gönülden eşlik ettik şarkılarına. Bu sefer de aynısı olacak, aynısını yapacağız.

Gizli aşk

Alexiou’nun yeni albümü ‘I Agapi Tha Se Vri Opou Ke Na Se’ de tam zamanında yayınlandı. Yeni albümün Alexiou’nun 20. albümü olduğu söyleniyor ama hesabı zor bir şey bu. Çünkü Alexiou yüzlerce projede yer aldı ve bunların arasından solo stüdyo albümleri ayıklamak hiç de kolay değil. AJS’nin yayınladığı bu albüm, Yunanistan’da epey önce çıkmıştı. Ama biz dahil Avrupa ve dünyanın geri kalanında bu yıl yayınlandı. Albümün Yunanistan sınırlarını aşıp uluslararası bir başarı elde edeceği anlaşıldığında ise, turne ve konserlerle desteklendi. 15 Mayıs’ta Helsinki’de başlayan Avrupa turnesi Viyana, Münih, Stutgart, Zürih, Frankfurt, Düsseldorf, Brüksel ve Paris’le devam etti. Turnenin her durağı büyük başarı oldu. Son albümden şarkılar da söyleyen Alexiou, dünyanın dört bir yanında dönüp duran şarkılarını da ihmal etmedi, büyük bir kısmını repertuvarına aldı. Bu nedenle turnenin her ayağında, her durağında şarkılarını tek bir nefes, tek bir ses olarak hayranlarıyla birlikte söyledi. Biricik Harula’dır zaten; hayranları, herkes sussun, o söylesin isterler.

Açık hayranlık

Açıkhava’da da öyle olacak gibi, tıpkı daha önce olduğu gibi. Pop müziğimizde ciddi bir damgası olan isimlerdendir. Bilen biliyor ama bilmeyenler için tekrar edelim. Başta ‘Ne Olacak Şimdi’ (Nilüfer), ‘Telli Telli’, ‘Maskeli Balo’, ‘Olmasa Mektubun’ (Yeni Türkü), ‘Her Şeyi Yak’ (Sezen Aksu ve Duman), ‘Bir Tek Sevgili’ (Nükhet Duru ve Sezen Aksu), ‘Susma’ (Aşkın Nur Yengi), ‘Neyleyim’ (Asya), ‘Durma Yağmur Durma’ (Gripin) ve ‘Beni Unutma’ (Emre Aydın ) olmak üzere, popüler müziğimizin geçmişinde onlarca Alexiou versiyonu var. Nilüfer’in şarkısı 70 ortalarına ait olduğuna göre, Alexiou madenini keşfetmemiz epeyce erken bir tarihte vuku bulmuş. Neredeyse, Alexiou profesyonel müziğe adım atar atmaz.
O gün bugündür de biz onunla, o bizimle birlikte. İki taraf da bu ilişkiden gurur duyuyor. Biricik Yeni Türkü’müzün 30. yıl kutlamalarına bile katıldı. Üşenmemiş, “Bu kadar yol birkaç şarkı için alınır mı?” dememiş, kalkıp gelmişti.

Harula’ya tutuklu kalmak

Sezen Aksu’nun ona, onun Sezen Aksu’ya hayranlığı da bir sır değil. Bu iki büyük diva, birbirlerini her zaman sıkı sıkı takip etti, her zaman sevdi. Birlikte çok çıktılar sahneye. Yaptıkları düet (‘Gidiyorum Bu Şehirden’) her ikisinin albümlerinde ayrı ayrı yer aldı. Hatta Alexiou bir konserde, ‘Tutuklu’yu Türkçe dahi söyledi. O konser sonrası kuliste kendi kendisiyle dalga geçmedi de değil. Ailesinin İzmir’den yanında götürdüğü sözcüklerden biriyle izah ediyordu ‘Tutuklu’yu Türkçe söyleme şeklini: “Düdüklü tencere…” Öyle bir yıldızdır işte; kibirin, egonun herhangi bir çeşit ya da miktarını, hep reddetmişlerdendir. Herkesten önce kendisi geçer dalgasını, kendisiyle.

Haris Alexiou’nun tadına varmak, şarkılarına sızmak, bu şarkılardan bir zırh oluşturup saklanmak ya da yorgan yapıp örtünmek için Yunanca bilmek de şart değil. Bazı yorumcular böyledir; öyle kalpten, öyle içten söylerler ki şarkılarını, dil bir engel olmaktan çıkar ve her söylediklerini anında anlar ya da hissedersiniz. İşte bu nedenle 25 Temmuz akşamı Açıkhava’da olmak, her konseri bir ayine dönüş(tür)en Harula’nın yanında saf tutmak lazım.