Newcastle'ın entelektüel punkları

Havana'daki Maximo Gomez Park, Kübalı devrimcilerin buluştukları bir yerdi. Yıllar sonra, Britanyalı bir indie grubunun kendilerine Maximo Park ismini vermesi, başta biraz şaşırtıcı gelse de onları biraz yakından tanıyınca parçalar yerine oturuyor.
Haber: N. BUKET CENGİZ / Arşivi

Havana'daki Maximo Gomez Park, Kübalı devrimcilerin buluştukları bir yerdi. Yıllar sonra, Britanyalı bir indie grubunun kendilerine Maximo Park ismini vermesi, başta biraz şaşırtıcı gelse de onları biraz yakından tanıyınca parçalar yerine oturuyor. Britanya'nın üniversite şehri Newcastle'da kurulmuş olan grubun tüm elemanları üniversite mezunu, vokalist Paul Smith'in Amerikan Etüdleri alanında yüksek lisansı da var. Cormac McCarthy ve Don DeLillo gibi şairler üzerine çalışmalar yapmış, şair Frank O'Hara hayranı. Grubun esinleri sanatın farklı alanlarından izler taşıyor, lirikleri söylemeye değer sözlerden ibaret. Maximo Park'ın, çoğu üç buçuk dakika uzunluğundaki keskin hatlara sahip şarkılarındaki estetik anlayış Paul Smith'in hayranlık beslediği heykeltraş Anthony Gomley'nin sanatsal yaklaşımından etkiler taşıyor. Smith, grubun 2005'de A. Laurence'a 'The portable infinite' için verdikleri röportajda, Gomley'nin Newcastle yakınlarındaki Gateshead'de bulunan "Angel of The North" adındaki, metalden yapıldığı için her geçen gün paslanarak çürüme olgusunu yansıtan heykelinden bahsediyor ve kendisinin de katmanlara sahip direkt bir estetik anlayıştan yana olduğunun altını çiziyor. Zaten gruba katılmasının en önemli etkisi, grubun ondan önce yapmakta olduğu müziğe bu dolaysızlık hissini katmak olmuş.
Buzzcoks'dan New Order'a
Gerçekten de, grubun şu ana kadar çıkarmış olduğu tek albüm "A Certain Trigger" boyunca, Sex Pistols'dan, Buzzcocks'a, Television'a; The Jam'den The Fall'a, çeşitli punk ve post-punk gruplarına, Talking Heads gibi new wave gruplarına açık göndermelerden, şarkı sözlerindeki yalınlığa dek bu dolambaçsızlık kendini bariz biçimde hissettiriyor. Albüm boyunca hiç tavsamayan bir punk enerjisi, yer yer Iggy Pop parçaları gibi dansa kışkırtan neşeli bir hareketlilik hemen fark ediliyor. Ama grubun asıl özelliği punk, post-punk zincirindeki evreleri ve new wave etkilerini tek tek şarkılar içinde bile bu türler arasında geçişlerle yansıtmaktaki belirgin teknik başarısı. Smith'in hüzünle mizahın karışımı olarak tanımladığı, liriklerle hareketli melodinin buluştuğu bu müziğin, aslında 90'lı yıllarda popülerleşmiş bir post-punk geri-dönüşünü 2000'lerin ikinci yarısına taşıyabilmesinin ardında da bu başarı yatıyor.
Maximo Park'ın albümünü çıkaran Warp, aslında Plaid, Autechre, Aphex Twin gibi çoğunluğu sol görüşlü elektronik müzik gruplarıyla çalışan bir plak şirketi. Grup peşlerindeki büyük şirketlerden biriyle anlaşmak yerine müziklerine saygı duyacak bir firma bulmak istiyormuş, bu arada Warp da iyi bir gitar grubu çıkarma arayışında olunca birlikte çalışmaya karar vermişler. Smith'e göre Maximo Park, Aphex Twin gibi bir grubun ambient elektronikada yaptığının benzerini kendi indie rock müziğinde yapıyor, ki o da pop müziği farklı bir yöne çekmek.
Albümün her parçasında kendini hissettiren coşku, Maximo Park'ın sahnede çok iyi bir grup olacağını hissettiriyor. Zaten, yazılan konser izlenimlerine şöyle bir gözatmak da onların gerçek bir konser grubu olduklarını anlamak için yeterli. Bu nedenle, biraz da sürpriz bir şekilde 27 Ocak'ta İstanbul'da bir konser verecek olan grubu izlemek kaçırılmaması gereken bir fırsat. Gecede, daha önce Interpol, Clinic, The Killers gibi gruplarla konserler vermiş olan New York'lu indie elektronik grubu Ratatat da sahne alacak. Söylendiği gibi Maximo Park'ın vokalisti Paul Smith'in sahnedeki tavrı PULP'ın vokalisti Jarvis Cocker gibi karizmatik mi bunu konserde göreceğiz ama her koşulda, Maximo Park'ın sahneden akıtacağı enerjinin kış ortasında mahmurlaşmış herkes için iyi bir doping olacağı kesin!
27 Ocak Cumartesi 21.30 kapı açılış, 22.30 Ratatat, 24.00 Maximo Park.
Yeni Melek; (0212) 236 68 53, VIP balkon: 49, ayakta tam: 39, öğrenci: 29 YTL. Etkinlik günü kapıda; VIP balkon 55, ayakta 45 YTL. (18 yaş sınırı var, girişlerde mutlaka geçerli yasal kimlik sorgulaması yapılacak)