Organize 8 Mart

Günlerdir, haftalardır dünyacak, dünya insanları olarak o miting senin bu miting benim koşturup duruyoruz, organize bir oyunu bozmak için.
Haber: FİLİZ KERESTECİOĞLU / Arşivi

Günlerdir, haftalardır dünyacak, dünya insanları olarak o miting senin bu miting benim koşturup duruyoruz, organize bir oyunu bozmak için. "Irak'ın elinde nükleer silahlar var", "Irak'a demokrasi getireceğiz" diyorlar. Bunlar gayet ciddi suratlarla "anchorman"ler, "anchorwoman"ların karşılarına oturan adamlarla ciddi ciddi konuşuluyor, tartışılıyor! Hiçbir medya mensubu bu görüşmelerde "İyi de sizin elinizdeki silahları ne zaman ortadan kaldırmayı düşünüyorsunuz" sorusunu sormuyor. Dünya biliyor bunun bir oyun olduğunu, Amerika karar verdi, saldıracak. Bu bir savaş değil saldırı olacak işte o kadar. Üstelik bu işin, Katerina Baltacı'yı çadırına çağırdı, Avusturya veliahtının ayağına basıldı vb. gibi bahaneleri bile yok. Ama öyle değilmiş gibi davranılıyor ve "olay" birçok boyutuyla ele alınmaya devam ediliyor. Sanki birden fazla boyutu varmış gibi. Biz Türkiye'de bir kat daha fazla karın ağrısı çekiyoruz, bu işi geciktirmenin,
belki de imkansız kılmanın önemli bir yolu da bizden geçiyor düşüncesiyle...Yetmiyor, bahar gelsin istiyoruz, biz engelleyemiyorsak bahar engellesin: Kış koşullarında saldırmaları uygun olacakmış da o yüzden.
Derken günler geçiyor 8 Mart yaklaşıyor ve sokaklardaki büyük panolarda birtakım ilanlar çıkıveriyor ortaya "Panel: Genç kalmanın sırları, Sezen Aksu konseri, Ali Kırca'yla Siyaset Meydanı" vb. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 8 Mart Kadınlar Günü'nü organize ediyor. Ayrıca yalnızca onlar organize etmiyor, bazı kadın kuruluşlarına gönderilen duyuru metinlerinden anlıyoruz ki bir profesyonel organizasyon şirketi organize ediyor bu işi. Evet bu bir "iş". Artık 8 Mart Dünya Kadınlar Günü profesyonel şirketler tarafından organize edilen bir "iş". Başka ilanlar da var sokaklardaki panolarda, "bilmem ne hastanesi kadınlar gününde indirimli", "bilmem ne mağazası sizi bekliyor" vb.
Biz organize bir savaş/saldırı ile başa çıkmaya çalışırken bir de organize 8 Mart çıkıyor karşımıza. Elde "organiser"lar artık dünya bir organize, bir organize...
Bu savaş hali, hepimiz birer dışişleri uzmanı koşullarında ancak "genç ölmemenin sırları, hayatta kalmanın yolları" gibi bir panel yapılabilecekken "genç kalmanın sırları" gibi bir konuyu bulmak için gerçekten organize olmak gerekiyor. Organize delilik bu. Dünya Kadınlar Günü'nde kadınlara söylemek için bulunmuş tek sözün "genç kalma" olması konusuna giremiyorum bile, karnım ağrıyor. İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi olarak (üç yıldır 10 binin üstünde kadına telefonla, üç bine yakın kadına da yüzyüze hukuki danışmanlık veren bir merkez) en az altı kez yaptığımız görüşme, randevu isteğine yanıt vermemiş bir Belediye Başkanı'nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlamaya kalkışması konusuna ise hiç giremeyeceğim, bu iyice spazm geçirmeme neden oluyor.
Taşfırın başkan, hanımağa, çiçek kadınlar
Derken 6 Mart akşamı, bu şahane organizasyonun parçalarından birisi olan "Siyaset Meydanı" başlıyor. Ali Kırca methiyeler düzerek Belediye Başkanı ve eşine sözü veriyor bir soruyla "Eşiniz taşfırın erkeği mi?". "Tam kıvamında bir erkek, yeri geldiğinde taşfırın erkeği de olabilecek" cevabı geliyor eşten. Kahkahalar arasında Ali Kırca
"Belediye halk erkeği desek" diyor. Sonra "Bugünlere kadar bozulmadan, gençliğini koruyarak gelebilmiş, hanımefendi ve hanımağa" (Ali Kırca'nın sözleri) Selda Alkor konuşuyor: "Hanımağa rolünün kadının gücünü ortaya koyan, kadınlara nasıl da örnek olan bir rol olduğunu..." anlatarak. Bir süre sonra "kadınların baştacı" olduğu iddia edilen CHP milletvekili Yaşar Nuri Öztürk sözü alıyor. Kendisinin yabancı altı kadın tarafından tez konusu yapıldığını, bununla gurur duyduğunu ifade ettikten sonra, yanında oturan Turizm Bakanı Güldal Akşit'e dönerek; "Gerçekten hanımların olması farklılık getiriyor, ben kış diye kalın ayakkabılar giymişim, şimdi bakanımızı görünce rahatsız oldum daha düzgün ayakkabılar giymem gerekirdi diye düşündüm" diyor.
Siz seyretmediyseniz inanmayabilirsiniz ama 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle oluyor bu organize..gerçekten .nokta nokta koymak dışında adına ne diyeceğimi bilemediğim şeyler. Ben ötesini izleyemedim, tahammülfersah olduğu, çığlık atmak, düdük çalmak, sokaklara koşmak ihtiyacı duyduğum için.
Sevgili kadınlar bizler dayağa, şiddete, tacize karşı kampanyalar, 8 Martlarda yürüyüşler yaptık. Feminist dergiler çıkardık. Mor Çatı'yı, Kadın Eserleri Kütüphanesi'ni daha birçok kurumu oluşturduk. Yasa değişikliklerini gerçekleştirdik. Daha o zamanlar sözümüzün, günümüzün, mücadelemizin çalınacağını, üzerinden ayaklarını silip geçeceklerini, o gün "kadınlar çiçektir, pek değerlidir" diye başlayanların yarın bunu çok daha organize olarak yapıp, feminist mücadelenin getirdiği ne varsa kendi sözleriyle eritmeye çalışacaklarını düşünüyorduk zaman zaman. Yıllar içinde de bunu yavaş yavaş gördük. Ama bugün artık ifrat diyorum ifrat yani...
Neyse ki 8 Mart'ta yine sokaklardaydık, kendimiz için ve savaşa karşı. Az ya da çok hiç fark etmez. Alem organize olmuş, olsun. Savaş ve her türlü organizasyon onların olsun, barış ve kendi bildiğimiz yolda mücadele bizim. Aman ha sakın organize değil, örgütlü.