Oyuncular da müthiş, senaristler de

İstanbul Cihangir'de eski bir konağın bahçesindeyiz. Önceleri bir harabe görünümündeki konak, yenilenmiş, Bıçak Sırtı dizisinin ekibini ağırlıyor. Yarın Kanal D'de başlayacak Bıçak Sırtı dudak uçuklatıcı bir kadroya sahip.
Haber: ERMAN ATA UNCU / Arşivi

İstanbul Cihangir'de eski bir konağın bahçesindeyiz. Önceleri bir harabe görünümündeki konak, yenilenmiş, Bıçak Sırtı dizisinin ekibini ağırlıyor. Yarın Kanal D'de başlayacak Bıçak Sırtı dudak uçuklatıcı bir kadroya sahip. Hem kamera arkasında hem de kamera önünde... Bir daha biraraya toparlanması muhtemelen epey zor oyuncu kadrosu Nejat İşler, Fikret Kuşkan, Mehmet Günsür, Vildan Atasever, Melisa Sözen ve Erkan Can'ı barındırıyor. Senaryo Gaye Boralıoğlu, Neşe Şen, Şerif Erol, Gülden Çakır ve Emine Algan imzalı, ki onlar da Zerda, Bir İstanbul Masalı ve en son da Hırsız Polis'i kotarmış isimler. Yönetmen ise, Anlat İstanbul'un Sinderella bölümünden ve birçok reklam filminden sorumlu Selim Demirdelen. Biz de ona ve Vildan Atasever ile Erkan Can'a sorularımızı sormak için setteyiz.
Röportaj için beklerken yapım koordinatöründen konağın dizi için özellikle yenilendiğini öğreniyoruz. Bu set, dizinin Osmanlı soyundan gelen ailesinin mekânı. Fikret Kuşkan, ailenin disiplinli, hırslı babası Orhan rolünde. Diğer cephede ise Nejat İşler'in canlandırdığı Ali ve şürekâsı var. Suçsuz yere cinayetten mahkum olup hapishanede yatan marangoz Ali'yle Orhan'ı birbirine bağlayan ise küçük bir çocuk. Ali'nin oğlu Murat, o hapiste olduğu yıllarda Orhan tarafından büyütülmüş. Şimdi çocuğun ailesinin kim olduğuna dair bir çekişme söz konusu.
Bu iki erkek başrol oyunculu çekişme hikâyesi, biraz Gary Cooper-Burt Lancaster, Fikret Hakan-Yılmaz Güney, Ekrem Bora-Ediz Hun filmlerini hatırlatıyor gibi geldi bize. Yönetmen Selim Demirdelen'e yönelttiğimiz ilk soru da bu minvalde oluyor haliyle. Demirdelen, iki erkeğin çatışmasının hikâyede önemli bir yer tuttuğunu kabul etmekle beraber bu konuda sözün senaristlere ait olduğunu söylüyor. Senaryo demişken, Bıçak Sırtı Selim Demirdelen'in ilk dizisi olduğu için dizilerde senaryoya hizmet için yönetmenin kendisini kısıtlamasının gerekip gerekmediğini soruyoruz. Senaryoya bağlı olunması gerektiğini söylüyor. Ama bu Bıçak Sırtı'na sinema filmi gibi yaklaşmasını engellemiyor. Zaten kendisi de Hırsız Polis dışında pek dizi izlememiş. Reklam filmi yönetmenliğinden de çekimleri gününde yetiştirmek konusunda tecrübe sahibi olduğu için dizi temposu, Demirdelen'i fazla zorlamıyor. "Aslında uzun metraja idman yapıyorum gibi bir şey" sözü Bıçak Sırtı'nda bizi nasıl bir atmosferin beklediği konusunda biraz daha ipucu veriyor.
"Yaşadıkça değişecek"
Demirdelen'in sonraki uzun metrajlı filmi için şimdiden gönüllü bir oyuncusu var: Vildan Atasever. Meslektaşlardan duyduğumuz çalışma şevkiyle sete gelen Vildan Atasever, şakayla karışık Bıçak Sırtı'na ayırdığı zamandan sadece olası bir Selim Demirdelen filmine pay verebileceğini söylüyor. "Sinemada Kader'den sonra bir filmde rol almadım ama çok istiyorum. Ama tabii ki varolan işime saygı gösterip onu devam ettirmek de. O yüzden bu iş bittikten sonra başka işler olabilir." Yani uzun bir süre Vildan Atasever, Bıçak Sırtı'na odaklanacak.
İşin içini bilemeyiz ama dışarıdan, sanki diziye uzun bir süre ayırmak aynı rolle kafalara kazınma tehlikesini de beraberinde getirebilirmiş gibi duruyor. Ama Vildan Atasever, buna pek izin verecek değil. "Mesela Kadın İsterse'deki gibi bıçkın, şımarık kız rolü çok geldi. Ama ben istemedim. Oyuncu, aynı rolü oynayınca sıkılır zaten ve kendini de büyütemez."
Dolayısıyla oyuncunun Bıçak Sırtı'ndaki karakteri de öncekilerden farklı. "Karakteri anlamanız için sadece şunu söylemem yeterli olacaktır. O 13 yaşında iken, abisi hapse giriyor. 13 yaşında avukat olup ben abimi çıkartacağım diyor. Gerçekten de avukat oluyor ve ilk davasında da ağabeyini çıkartıyor." Karakterin özü bu. 'Öz' Vildan Atasever'den ödünç alınmış bir tabir. Bıçak Sırtı, bir sezonda bitecek, sonu şimdiden belli bir dizi ama Vildan Atasever, sadece karakterinin özüne odaklandığını, gelişmeleri kendi arzusu doğrultusunda öğrenmek istemediğini söylüyor. "Zaten yaşadıkça karakter değişecek, bir şeyler olacak, tepki verecek, duyguları değişecek. Ama önemli olan burada karakter benim için. Biz normal hayatta ne kadar değişirsek değişelim, özümüz bellidir bizim."
"Rolü sol cebime koyarım"
Erkan Can da aynı fikirde. O da "O bölüm neyse onu okurum, bir sonraki bölümü okumam" diyor. Anlaşılan sette merakına yenik düşmemeyi başaran birçok insan var. "Zaten hayatta da diğer olayları bilmiyorsun ki! Senaryoyu kapattığımdan itibaren rolü senaryodan alırım, sol cebimin üstüne koyarım. O hafta çekim olana kadar Numan'ı araştırırım. Sette de dengesini yakaladıktan sonra laflar bir şekilde oluyor."
Erkan Can, dizide Nejat İşler karakteri Ali'nin yakın arkadaşı Numan rolünde. "Numan'ın 75 model bir Dodge'u var. Yük ve eşya taşıyor. Mahallenin iyi bir abisi. Külhanbeyi değil ama. Hayatla dalgasını geçiyor biraz. Ama içe döndüğünde çok acılar çekmiş, her şeyini kaybetmiş bir adam aslında. Çoluk çocuk, karı kız, teyze hala bütün sülale bitmiş yani. Kaybetmiş. Öyle bir abi." Yani hikâyenin alt sınıf cephesinden bir karakter.
Alt ve üst sınıfların tam anlamıyla kesiştiği bölümlerin çekimine henüz gelinmemiş. Ama o bölümlerde Erkan Can'ı ayrıca heyecanlandıran bir olay var. Konservatuardaki Üç Kız Kardeş temsilinden sonra ilk kez okul arkadaşı Fikret Kuşkan'la oynayacak olması. Gerçi hikâyenin ilerisini öğrenmediği için karşılıklı sahnelerde yer alıp almayacaklarını da bilmiyor ama "Fiko" diye hitap ettiği arkadaşıyla aynı dizide olmalarından bile memnun. Tabii ki diğer rol arkadaşlarından da...
Vildan Atasever de ekipten memnuniyetini oyunculuğu dans etmeye benzetip partnerlerini "çok iyi dans eden insanlar" diye niteleyerek dile getirmişti. Partnerlerin uyumuna nihayet yarın tanıklık edebileceğiz. Dizi bolluğundan şikayeti bir yana bırakıp şans vermekte yarar var. Zira hem Bıçak Sırtı'nın sonu şimdiden ayarlı olduğundan ileride hikâyeyi uzatmak için türlü taklalar attırılma tehlikesi yok hem de aldığımız tüyolara göre her bölüm 60 dakikayı, makul bir dizi süresini aşmayacak. Kadronun ne kadar esaslı olduğunu bir daha belirtmeye gerek var mı?
Bıçak Sırtı Pazartesi 21.45'te Kanal D'de.