"Vatandaş Mustafa"

Av. Remzi Kazmaz, Fırtına Deresi üzerinde kurulması planlanan hidroelektrik santrali hakkındaki, red kararı ile sonuçlanan dava sürecini film haline getirdi.

Av. Remzi Kazmaz, Fırtına Deresi üzerinde kurulması planlanan hidroelektrik santrali hakkındaki, red kararı ile sonuçlanan dava sürecini film haline getirdi. Yörenin çocuğu olan ve davada aktif olarak rol alan Av. Remzi Kazmaz film çekme kararını şu sözlerle anlatıyor: "Avukatlıkta söylenecek söz kalmadı. Hepsini söyledik. Hukukun üstünlüğü ile biten bu davadan sonra burada yaşanılan olaylarında etkisinde kalarak bir film çekmeye karar verdim." Kazmaz, dava sürecinde tanıştığı, Fırtına Vadisi yerlilerinden yaşı 80'lere dayanmış Mustafa Orhan'ın hikâyesinden yola çıkarak, yörenin yakın tarihini aktardığını belirtiyor. Yapımcılığını Alternatif Sinema'nın yaptığı filmin montajı ve kurgusu Yaşar Bülbül'e ait.
Vatandaş Mustafa adlı filmin galası bugün (8 Temmuz) Rize'nin Çamlıhemşin ilçesindeki Çamlıhemşin İlköğretim Okulu'nda 15.00'te yapılacak.