Sarı benizli kürenin siyahları

Altın Küreler yarın sahiplerini buluyor. En çok 'Oscar'ların habercisi' olmaları sebebiyle sözü edilse de kendinden menkul prestiji de kayda değer Kürelerde bu sene en dikkat çeken, siyah oyuncuların bolluğu.
Haber: ERMAN ATA UNCU / Arşivi

Altın Küreler yarın sahiplerini buluyor. En çok 'Oscar'ların habercisi' olmaları sebebiyle sözü edilse de kendinden menkul prestiji de kayda değer Kürelerde bu sene en dikkat çeken, siyah oyuncuların bolluğu. Bu, çok değil, 2000'lerin başına kadar Oscar adayı siyahların parmakla gösterildiği bir endüstride ayrımcılığın biraz da olsa geride kaldığının mı habercisi? Gerçi adaylıkların büyük bir kısmı, siyahlara oynatılması adet olan rollerden. Ama yine de ortada söz edilmeden geçilmemesi gereken bir durum var.
En öne çıkan adaylardan biri Forest Whitaker. Emektar oyuncu, Uganda diktatörü Idi Amin'i canlandırdığı 'The Last King of Scotland'la en iyi oyuncu (dram) kategorisinde yarışacak. Filmi görenler, sadece Altın Küre'yi değil bu seneki Oscar'ı da Whitaker'ın eve götüreceği söylentisini yaymaya çoktan başladı. Oyuncu daha önce de Küre'ye yine gerçek hayattan bir figürü, Charlie Bird'ü canlandırdığı 'Bird'le aday olmuştu.
Ödül organizasyonlarının gerçek hikâye sevgisi malum. Dramda en iyi erkek oyuncu kategorisinde gerçek bir karakteri canlandıran başka bir oyuncunun, Will Smith'in yer alması da bunun kanıtı. 'The Fresh Prince of Bel Air' adlı sit-com'la başladığı oyunculuk kariyerinde hatırı sayılır bir başarı elde etmiş, eski rap'çi Will Smith'e dördüncü Küre adaylığını getiren film, 'The Pursuit of Happyness/Mutluluk Peşinde'. Borsa simsarlığına heves eden ve bu uğurda oğluyla beraber zorlu bir mücadele veren fakir satıcı Chris Gardner'ı canlandırıyor ve röportajlarında yapımcısı da olduğu bu projeye dört elle sarıldığı izlenimini veriyor. Belli ki Smith'in planları arasında daha önce Muhammed Ali'yi canlandırdığı 'Ali'yle aday olduğu Altın Küre'yi de, Oscar'ı da bu sefer evine götürmek var.
Beyoncé'nin hayali
Will Smith, ödül verenlerin Akademi'nin gözüne girmede, öncüsü Eddie Murphy'ye nazaran daha başarılı. Hayranları, Eddie Murphy'nin, en azından yeteneğiyle bir Oscar'ı hak ettiği konusunda ezelden beri ısrarlıdır. Ama muhtemelen ciddiyetten mümkün olduğunca uzak komedileri Akademi'nin görüş alanına girmediğinden oyuncunun bir Oscar adaylığı bile yok. Ne var ki 'komedi ya da müzikal' için ayrı bir kategoriye sahip olan Altın Kürelerde durum farklı. Murphy, daha önce dört kez aday olduğu Küre'ye, bu sene de 'Dreamgirls/Rüya Kızlar'la müzikal ya da komedide en iyi yardımcı erkek oyuncu adayı. Muhtemelen ödüle en yakın olduğu senelerden.
'Rüya Kızlar', Diana Ross'un eski grubu Supremes'in hikâyesinden esinlenen bol Tony ödüllü bir Broadway müzikalinden uyarlama. Popüler siyah müziği tarihinin önemli bir sayfasını dönemin koşullarını da yedirerek (izleyenlerin yalancısıyız) aktarıyor. Bu özelliği dolayısıyla komedi ya da müzikalde en iyi film adaylığı da siyahların Altın Küre'ye vurduğu damganın bir parçası sayılmalı.
Filmin asıl kozu, başroldeki Beyoncé Knowles. 'Rüya Kızlar'ı şimdiden görme şansına erişmiş eleştirmenler, şarkıcı-oyuncuya hayranlığını belirtmeden geçmiyor. Altın Küre'leri veren Hollywood Yabancı Basın Birliği de bu performansı es geçmedi. Beyoncé, bu senenin müzikal ya da komedide en iyi kadın oyuncu kategorisinin en iddialı adaylarından. "Hayatımın fırsatı" dediği filmin meyvelerini yavaş yavaş topluyor.
Popstar'dan Küre'ye
Ama asıl fırsat, star karizması herkesin malumu Beyoncé'nin değil, onun 'Rüya Kızlar'daki rol arkadaşı Jennifer Hudson'ın olsa gerek. 'American Idol' ('Popstar'ın ABD'deki muadili) finalistliği gibi kuşkuyla yaklaşılacak bir unvanla gösteri dünyasına adım atan Hudson, henüz ilk filmi 'Rüya Kızlar'da şaşırtıcı bir başarı yakaladı. Sadece eleştirmenleri kendine hayran bırakmakla kalmadı, komedi ya da müzikalde en iyi yardımcı kadın oyuncu Altın Küresine aday oldu. Dahası adının en azından aday olarak Oscar'larda geçeceği söylentileri de ayyuka çıktı.
'Rüya Kızlar'ın beşinci adaylığı, siyahların yer almak konusunda hiçbir zaman sıkıntı çekmediği en iyi şarkı kategorisinden. Beyoncé'nin seslendirdiği 'Listen'ın yarıştığı kategorideki diğer siyahlar, 'The Pursuit of Happyness'ten 'A Father's Way' şarkısıyla Seal ve animasyon 'Happy Feet' için seslendirdiği 'The Song of the Heart'la efsane Prince.
Ama yarın geceki törende Chiwetel Ejiofor'un-matematiksel olarak-bu adayların hepsinden daha fazla şansı var. Zira oyuncu iki kategoride birden Küre'ye aday. Hem de apayrı türden iki filmle. Lola adlı travestiyi canlandırdığı 'Kinky Boots'la müzikal ya da komedide en iyi erkek oyuncu Altın Küresi adaylarından. Tayland'ı yerle bir eden tsunaminin konu edildiği dizi 'Tsunami: The Aftermath'le de mini dizi ya da televizyon filminde en iyi erkek oyuncu Altın Küresi için yarışacak. Aynı kategoride yarışacak diğer siyahlar ise 'Thief/Hırsız' ile Andre Bragher ve 'Sleeper Cell: American Terror' ile Michael Ealy. Geçen senenin Oscar adaylarından Sophie Okonedo ise yine 'Tsunami: The Aftermath'la aynı kategoride en iyi kadın oyuncu Altın Küresi adaylarından.
Aslında Altın Küreleri yılın dökümü sayarsak, başrollerinde siyahların olduğu iki televizyon dizisinin olması bile, başlı başına bir değişimin kanıtı. Altın Küreler de, adayların 23 Ocak'ta açıklanacağı Oscar'lar da bu değişimi yansıtan vitrinler.
Altın Küre ödül töreni yarın naklen 03.00'te, altyazılı tekrarı ise 16 Ocak 22.00'de CNBC-e'de izlenebilir.