seçmeler

Maden Mühendisleri Odası, Edebiyatçılar Derneği'nin katkılarıyla ilk defa bu yıl 'Madenci Öyküleri Ödülü' veriyor. Son başvuru tarihi 2 Kasım olan yarışma, amatör ya da profesyonel tüm öykücülere açık.

YARIŞMA
Madenci Öyküleri
Maden Mühendisleri Odası, Edebiyatçılar Derneği'nin katkılarıyla ilk defa bu yıl 'Madenci Öyküleri Ödülü' veriyor. Son başvuru tarihi 2 Kasım olan yarışma, amatör ya da profesyonel tüm öykücülere açık. (0312-425 10 80)
FESTİVAL
Gençlik Tiyatroları
Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Gençlik Tiyatroları Buluşması, 5-14 Haziran arasında. Etkinliğe İstanbul'un farklı bölgelerinden dokuz lisenin yanı sıra Bakırköy Oyuncuları ve Tiyatro C de katılıyor. 'Gençlik Tiyatroları Buluşması' kapsamında izlenebilecek oyunlardan bazıları, Kartal Burak Bora Anadolu Lisesi'nden 'Eroin', Özel Sezin Lisesi'nden 'Ah Şu Gençler', Özel Fener Rum Lisesi'nden 'Kulüp Paragöz', Baal Sahnesi'nden 'Miletos Güzeli'. Oyunlar dışında atölye çalışmaları da gerçekleştirilecek. (0216-414 22 39)
KONSER
Yakup
Rock grubu Yakup ikinci albümleri 'Kaos'un gala konserini 8 Haziran 23.00'te Studio Live'da gerçekleştiriyor.
(0216-556 98 00)

Smile Trio
Performanslarında genellikle klavye ve perküsyon kullanan ve repertuarında farklı dillerden ve dönemlerden country, vals, tango, reggae, disco gibi türlerden şarkılara yer veren grup Smile Trio, pazar hariç her gün 19.00-04.00 arasında Ankara Copper Club'ta.
(0312-468 68 71)

Mirkelam&Fışkın
Beyoğlu Hayal Kahvesi 6 Haziran'da iki ismi arka arkaya ağırlıyor. Mekânda önce 21.00'de Mirkelam, ardından da 00.30'da yeni albüm çıkaran Özge Fışkın sahne alıyor.
(0212-244 25 58)
BELGESEL
Sonsuza Dek
İtalya'da sadece kadınlardan oluşan dini cemaatleri konu alan İtalyan yapımı belgesel 'Sonsuza Dek', 7 Haziran 19.00'da Osmanlı Bankası Müzesi'nde gösteriliyor. Yönetmen, Alina Marazzi.
(0212-334 22 70)
SİNEMA
Sanat Filmleri
İstanbul Modern Sinema, 15 Haziran'a kadar Sanat Filmleri Bienali'ne evsahipliği yapıyor. 2005 Kunstfilm Biennale Köln seçkisinin yer aldığı programda altı ana temada toparlanan 29 deneysel film gösteriliyor. Temalar, 'Son Cennetler', 'Kimlik Arayışı', 'Sinemaya Övgü', 'İmge Dili', 'Algı Süreçleri' ve 'Exotica'. Programda bir de 'Ödüllü Deneysel Filmler' gösterimi var.
(0212-334 73 00)
SERGİ
Hava Boşluğu
Ressam Leyla Gediz'in küratörlüğünü yaptığı ilk çalışma, 'Hava Boşluğu' grup sergisi, 28 Haziran'a kadar Galerist'te görülebilir. Hava boşluğu kavramının çağrışımları üzerine kurulu sergide eserleri görülebilecek isimler Levent Algül, Tufan Baltalar, Başir Barlokov, Gökçen Cabadan, Sefer Memişoğlu, İlhan Sayın, Aslı Sungu, Wolfgang Tillmans, Uygur Yılmaz.
(0212-244 82 30)

Yaşar Kemal'in...
Fotoğrafçı Lütfi Özgünaydın, 'Çukurova Bayramlığın Giyerken' sergisinde Yaşar Kemal'in çizdiği rota üzerinden onun isteğiyle çektiği Çukurova fotoğraflarına yer veriyor. Tasarımı Sadık Karamustafa'ya ait etkinlikte Özgünaydın'ın fotoğraflarının yanı sıra Kemal'in romanlarından seçilen betimlemeler de sergileniyor. Sergi, 30 Haziran'a kadar Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ta. (0212-252 47 00)

Emin Başaranbilek
Çeşitli illerin arkeoloji müzelerinde çalışan, dergi ve gazetelerde de yazıları çıkan Emin Başaranbilek'in resim sergisi, 3 Haziran'a kadar İzmir Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi'nde görülebilir. (0232-422 65 32)

Diyar Diyar İstanbul
Diyarbakır Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi 30 gencin İstanbul resimleri 6 Haziran'a kadar Aralık Derneği'nde görülebilir. Derneğin 'Genç Yetenekleri Keşfedelim' projesi kapsamında gerçekleştirilen 'Diyar Diyar İstanbul' sergisinin tüm geliri liseye bağışlanacak. Sergilenecek resimlerden beş tanesi de 4-6 Haziran'da gittigidiyor.com adresinden açık artırmayla satılacak. (0212-258 69 65)
ETKİNLİK
Doğa ile Buluşma
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş., 9 Haziran 11.00-16.00 arasında Fenerbahçe Parkı'nda 'Doğa ile Buluşma Günü' düzenliyor. Etkinliğe ziyaretçilerin yanı sıra dernekler, sivil toplum kuruluşları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Dünya Bankası ile GEF2 projelerini yürüten Çevre ve Orman Bakanlığı katılacak. Öğrenciler çevre için yaptıkları çalışmaları sergileyecek, STK'lar, dernekler ve kamu kuruluşları, çevre konulu sunumlar yapacaklar. Çocuklara yönelik aktivitelerin düzenleneceği etkinlik, Mara grubunun vereceği konserle sona erecek.
(0212-334 53 53)
ALBÜM
Ayten Alpman
Ayten Alpman'ın cover albümü 'Bir Başkadır Ayten Alpman' çıktı. Müzisyenin seslendirdiği şarkılar arasında Halit Ergenç'le düet yaptığı 'Arkadaş', Serdar Ortaç şarkısı 'Yaz Yağmuru', İlhan Şeşen imzalı 'Sen Benim Şarkılarımsın' ve sözlerini Fikret Şenes'in yazdığı 'Seninleyim' de var. Ayten Alpman/ Bir Başkadır Ayten Alpman/ Ossi Müzik
MEKÂN
Makara Kukara
Daha önce İstanbul Çukurcuma'da 'Tahta At' adlı bir eskici dükkânları bulunan Murat Ateş ve Egemen Baykal, Bodrum Bitez'de de Makara Kukara adlı bir eskici ve antika dükkânı açtı. Makara Kukara'da ikilinin kendi ürettikleri ahşap dekorasyon eşyaların yanı sıra eski mobilyalar, küçük parfüm şişeleri, kıymetli kitaplar, ikinci el giysiler, eski oyuncaklar, 30'lu, 50'li yıllara ait objeler, üretimi çoktan bitmiş yerel mutfak eşyaları, cam altları, duvar halıları bulunabilir. (0533-472 77 02)
KİTAP
Cihan Demirci'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı ve hükümetindeki bakanları konu edindiği 150 fıkrası, 'RTE Garantili Fıkralar' kitabında. Cihan Demirci/ RTE Garantili Fıkralar/ Turkuaz Kitaplığı
DERGİ
KAOS GL, bahar sayısında futboldan sinemaya, televizyon dizilerinden reklamlara pek çok alanda erkekliğin nasıl kurgulandığına bakıyor. Bu sayının yazarları arasında Fatih Özgüven, Tanıl Bora, Aysun Yüksel gibi isimler var. Sanatçı Adnan Yıldız'ın KAOS GL'ye özel çalışması, Cem Adrian röportajı dergide bulunabileceklerden bazıları.