Seçmeler

6. Uluslararası Pera Fest, yarın 21.00'de açılıyor. Dünyanın farklı bölgelerinden Çingene geleneklerini konu alan 'Rüzgarın Çocukları' gösterisiyle açılacak festival, 17 Aralık'a kadar devam edecek.

FESTİVAL
Pera Fest
6. Uluslararası Pera Fest, yarın 21.00'de açılıyor. Dünyanın farklı bölgelerinden Çingene geleneklerini konu alan 'Rüzgarın Çocukları' gösterisiyle açılacak festival, 17 Aralık'a kadar devam edecek. Şilili Maria Montalvo, Sardinya müziğinden bir repertuarla Franca Masu, 'Girit Şarkıları' konseriyle Ross Daly etkinlikte yer alacak isimlerden birkaçı. Festivalin dans ayağında ise ARTANGO, 'Doğu-Batı ve Bir Yağmur Damlası' ve Çıplak Ayaklar Kumpanyası'nın yeni performansı 'dzzzt...dzzzt'ın yanı sıra 'Tangonun İstanbul Serüveni' başlıklı müzikli bir söyleşi de var. Beyoğlu'nda izlediği filmleri anlatacak Murathan Mungan, İstanbul mutfağını anlatacak Murat Belge, etkinlikte söyleşileri dinlenebileceklerden diğerleri. Canlandırma sineması, belgesel gösterimleri, paneller ve başka konserlerin de gerçekleştirileceği festivalle ilgili ayrıntılı bilgi www.perafest.com adresinde.
(0212-260 97 38)

KadıköyCaz3
Caz festivali KadıköyCaz3, 9 Aralık'a kadar Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde takip edilebilir. Etkinlik kapsamında bugün 16.00'da Sibel Köse ve Pasiflora konseri var. Cengiz Baysal Dörtlüsü, Evrim Ösşuca ve Ali Perret Quartet, 'Hiç Hesapsız', 'Şeşil Küçükyıldırım Ways', Evo Trio, Emre Kayhan ve Cem Nasuhoğlu Duo, Neşet Ruacan ve Dolunay Obruk festivaldeki diğer konserler. 'Derek Bailey Playing for Friends on the 5th Street', 'Charles Mingus Sextet-Live in Norway, 1964', 'France: David, Moffet & Ornette', 'All the Notes' festival kapsamında gösterilecek caz filmleri. Volkan Terzioğlu da 8 Aralık 16.00'da 'Cazda Özgürlük Kavramı' başlıklı bir sunum gerçekleştiriyor. (0216--414 22 39)

Dağ filmleri
3. Dağ Filmleri Festivali 3-9 Aralık arasında Fransız Kültür Merkezi ve AKM'de gerçekleştiriliyor. FİLMSAN Vakfı ve Doğa Aktiviteleri Grubu Spor Kulübü işbirliğiyle düzenlenen ücretsiz etkinlik kapsamında insanın doğayla mücadelesi konulu 52 film gösterilecek. Açılışı Orlando Bloom'un seslendirdiği 'Everest: Barış İçin Tırmanış'la yapılacak festivalin bölümleri 'Ülkemizden', 'Dünyadan', 'Doğa, Çevre ve İnsan', 'Sinema Tarihinden', 'İz TV Belgesel Kuşağı', 'Keşif Ruhu'. Dia gösterilerinin de yapılacağı festivalde bu yıl ilk kez ulusal 'Doğa Filmleri Yarışması' düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi www.dagfilmfest.org adresinde. (0212-236 72 94)

İstanbul Tiyatro
16 Mayıs-4 Haziran arasında gerçekleştirilecek 16. Uluslararası Tiyatro Festivali'ne katılmak isteyen gruplar için son başvuru tarihi 15 Aralık. Ayrıntılı bilgi www.iksv.org/tiyatro adresinde.
(0212-334 07 00)
ALBÜM
Raul Midon
Arif Mardin'in son keşiflerinden Raul Midon'un yeni albümü çıktı. Müzisyen soul, r&b, Güney Amerika ritimleri ve cazı biraraya getiriyor. Raul Midon / A World within a World / EMI
SERGİ
Yalnızlıktan Renkler
Resim ve Heykel Müzesi Güzel Sanatlar Galerisi, 13 Aralık'a kadar Nuran Mola Özatila'nın 'Yalnızlıktan Renkler' başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. (0212-243 30 53)

Beyoğlu'm
İFSAK'ın 140. Dönem Temel Fotoğraf Semineri Grubu sergisi, 28 Aralık'a kadar kurumun İbrahim Zaman Sergi Salonu'nda görülebilir. Muhsin Divan ve Tufan Kartal'ın danışmanlığında 15 kişilik bir grubun açtığı serginin başlığı 'Beyoğlu'm'. Katılımcılardan bazıları Yasemin Gürel, Gülten Sarı, Dilek Mihrican. (0212-292 42 01)

Sorin Adam
Romen ressam Sorin Adam'ın sergisi, 3 Aralık Romanya Ulusal Günü dolayısıyla Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ndeki Galeri Işık İstanbul'da açıldı. 'Renklerin Müziği' başlıklı sergi 15 Aralık'a kadar görülebilir. (0212-292 43 45)

Vapurlar & İnsanlar
Orhan Eryılmaz'ın 'Vapurlar & İnsanlar' başlıklı fotoğraf sergisi 16 Aralık'a kadar Rahmi M. Koç Müzesi'nde. (0212-369 66 00)
KONSER
Dejan Lazic
Dejan Lazic resitali üniversite öğrencileri için ücretsiz. VizonShow tarafından düzenlenen İstanbul Resitalleri kapsamında sahne alacak piyanist Dejan Lazic, 4 Aralık 19.00'da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde izlenebilir. Öğrencilerin konsere girmek için kimliklerini göstermeleri yeterli. (0212-296 58 83)

Bia
Bossa nova ve samba şarkılarını Fransızca söyleyen, pop parçalarını da Latin Amerika usulü yorumlayan Brezilyalı şarkıcı Bia, 6 Aralık 20.00'de İş Sanat Kültür Merkezi'nde sahne alıyor. (0212-316 10 83)
YARIŞMA
Vitrin tasarım
YKM, İstanbul'da bulunan üniversitelerin endüstri ürünleri tasarım bölümlerinde okuyan lisans öğrencilerine yönelik bir vitrin tasarım yarışması düzenliyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen yarışma İstanbul'daki üniversitelerde bu alanda öğrenim gören tüm lisans öğrencilerine açık. Para ödülünün yanı sıra birinci gelecek çalışma YKM Mağazası vitrininde uygulanacak. Son başvuru tarihi 28 Aralık. (0212-252 67 11)
DÜKKAN
Nahıl
Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı'nın iktisadi işletmesi Nahıl, yılbaşı hediyeliklerini satışa sunuyor. KEDV Kadın Kooperatifleri'nde üretilen ürünler arasında yılbaşı için ev, ağaç, duvar süslemeleri, değişik kokulu sabunlar, lifler ve ev yapımı içecekler var. (0212-251 90 85)
RADYO
Kara Tiyatro
'Faust'un Serüvenleri' oyunuyla 13. Eskişehir Uluslararası Tiyatro Festivali'ne katılan Prag Kara Tiyatro'nun artistik yönetmeni ve oyuncusu Bob Dufek'le yapılan söyleşi, 4 Aralık 19.00'da Açık Radyo'daki Açık Dergi programında dinlenebilir. Açık Radyo 94.9 FM'de.
MEKÂN
Lluvia
Nişantaşı'nda yeni açılan Lluvia, mönüsünde ısırgan otlu pazı çorbası, Lluvia köfte, ısırgan otlu köfte, limonlu piliç ve fajitas combo gibi seçeneklerle hizmet veriyor. (0212-240 40 04)
KONFERANS
Aile İçi Şiddet
'Aile İçi Şiddete Son! Konferans 2007' 7, 8 Aralık 21.30'da Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampusu'nda. Hürriyet, BM Nüfus Fonu, CNN Türk, Çağdaş Eğitim Vakfı'nın İstanbul Valiliği işbirliğiyle düzenlediği konferansın konusu 'Medya ve Aile İçi Şiddet'. Katılımcılar arasında Amerika, Almanya, Lübnan, İtalya, Cezayir, İngiltere ve Türkiye'den gazeteciler, sivil toplum örgütü temsilcileri, politikacılar ve akademisyenler yer alıyor. (0212-269 08 19)

Karşı Cinsle İlişkiler
Gençlerin ilişkilerde yaşadığı korkular, eş seçerken yaşadığı bunalımlar Beykent Üniversitesi'nde Prof. Dr. Ünsal Oskay ve Yrd. Doç. Dr. Şule Kaya'nın konuşmacı olarak katılacağı konferansta ele alınıyor. 'Karşı Cinsle İlişkiler' başlıklı konferans 4 Aralık 14.00'te üniversitenin Şişli Ayazağa kampusunda, 6 Aralık 14.00'te ise Büyükçekmece Beylikdüzü kampusunda takip edilebilir. (0212-872 64 32)
TİYATRO
Can Tarlası
İstanbul Halk Tiyatrosu, bu sezonda da 'Can Tarlası'yla sahnede. Tiyatronun ortaklarından Kemal Kocatürk'ün kaleme alıp yönettiği 'Can Tarlası' her pazar 19.30'da Beşiktaş Kültür Merkezi'nde izlenebilir.
(0212-327 24 27)

Kapıların Dışında
Altıdan Sonra Tiyatro, son oyunları 'Kapıların Dışında'yı yeni sezonda da sahneliyor. Wolfgang Borchert'in eseri, 4, 11, 18 Aralık'ta Çevre Tiyatrosu'nda sahnelenebilir. (0212-585 59 35)
KİTAP
Zekine Türkeri, 'Bask Meselesi'nde konuyu ve sorunun tarihsel sürecini yetkili, sendikacı, akademisyen ve siyasi parti temsilcileriyle yapılan söyleşiler eşliğinde aktarıyor. Zekine Türkeri / Bask Meselesi Bir Tarih, Bir Otonomi, Bir Sorun / Dipnot Yayınları / 304 syf.
DERGİ
Altı aylık çeviri dergisi Conatus'un Kasım-Nisan sayısının kapak konusu 'Milliyetçilik ve Irkçılık'. Etienne Balibar, Sandro Mezzadra, Franz Fanon, Rosa Luxemburg, Lenin dergide yazıları çevrilen isimlerden birkaçı.