Sesimize kulak verin...

Öğle yemeği mönüsü: Yarım ekmek, bir adet yumurta... Öğle teneffüs zili çalalı 10 dakika olmuştu. Ben odamda az kalan işimi bitirmek için yemeğe çıkmamıştım.
Haber: EYYÜP İNCE / Arşivi

Öğle yemeği mönüsü: Yarım ekmek, bir adet yumurta... Öğle teneffüs zili çalalı 10 dakika olmuştu. Ben odamda az kalan işimi bitirmek için yemeğe çıkmamıştım. Bir süre sonra işimi bitirmiş, hava almak için pencereyi açmış, dışarıyı izliyordum. Birden okulun arka cephesine açılan pencereden gözüme bir kız öğrenci ilişti. Köyden gelen bir öğrenciydi. Okulun arka tarafında yer alan binanın kapısının yanındaki boşluğa, yere oturmuş, boşluğu delmek istercesine duvara yapışmıştı. Bir yandan evden getirdiği yarım ekmeği ikiye ayırmış ve dizlerinin üstüne koymuş, bir yandan da büyük olasılıkla akşamdan haşlamış olduğu yumurtayı soyarak ekmeğinin arasına yerleştirmeye çalışıyordu. Hazırlamış olduğu ekmek ve yumurtadan ilk ısırığı aldıktan sonra birden öksürmeye başladı. Sanırım yiyeceği boğazında düğümlenmişti. Birden çantasına sarıldı ve bir şeyler aramaya başladı. Az sonra çantasından çıkardığı suyu yudumlamaya başladı. Ve birden duraksadı. Elindeki ekmeği ve suyu çantasının üzerine bıraktı ve öylece uzaklara, çok uzaklara daldı... Kim bilir nerelere gitti. Ben nereye gittiğini bilmiyorum. Ama şunu kesinlikle çok iyi biliyorum. Bu kız okumaya çalışıyordu...
Açlık ve motivasyon
Bu çağrıyı sizlere dillerin ve dinlerin kardeş olduğu Mardin iline bağlı Ömerli ilçesinin tek lisesi olan Mehmet Kavak Lisesi'nden yapıyoruz. Ben Mehmet Kavak Lisesi'nde çalışan bir psikolojik danışmanım (rehber öğretmen). Lisemizde 400 öğrenci öğrenim görüyor olup bunların yarısından fazlası köyden geliyor. Dolayısıyla bu öğrencilerimizden gerek köyden gelenler ve gerekse de şehir merkezinde oturan öğrenciler, ekonomik açıdan çok zor şartlarda okumaya çalışıyorlar. Özellikle köyden gelen maddi durumu kötü öğrencilerin, öğle aralarında yemek ihtiyaçlarını giderememelerinden dolayı, aç karnına derse ne derece motive olacakları ve başarı göstereceklerinin muhasebesini size bırakıyorum. Siz de takdir edersiniz ki bir bireyin normal bir şekilde yaşamını sürdürmesi için en temel gereksinimi fizyolojik ihtiyaçlarını (yiyecek, giyecek...) gidermesidir. Hele bir de bu kişi bir öğrenci ise sağlıklı bir şekilde eğitim ve öğretim hayatına devam etmesi için, fizyolojik ihtiyaçlarla beraber giderilmesi gereken birçok ihtiyacı ortaya çıkıyor. Ki Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisine baktığımızda, güdülerin aşamalı bir sıralama içerisinde olduğunu, biri doyurulmadan bir sonraki basamağa çıkılamayacağını görürüz. Hal böyle olunca giderilmesi elzem olan ihtiyaçlarımız kabaca yemek, giyim, kırtasiye, okul araç ve gereçleri vb. şekilde sıralanıyor. Bir okulun olabilecek tüm ihtiyaçlarını siz hayal edin artık. Biz okul öğretmenleri olarak elimizden gelen maddi, manevi tüm imkânlarımızla yardımcı olamaya çalışıyoruz ama siz de takdir edersiniz ki bir öğretmenin de imkânları gerçekten çok sınırlı.
Emin olun sizlere anlatmaya çalıştıklarım, anlatmadıklarımın yüzde onu bile değil. Bu kadarının bile sizlere bir perspektif sunduğunu temenni ederek, bu duruma duyarlılık göstereceğinizi umuyor ve her şey için başta öğrencilerimiz ve diğer tüm okul idareci-öğretmenleri adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Saygılarımla...
ADRES: Mehmet Kavak Lisesi, Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni, Ömerli/Mardin
0482 541 30 21/0505 498 24 16