Sevenleri için Joel

Sevenleri için Joel
Sevenleri için Joel
'Just The Way You Are' ve 'She's Always A Woman' gibi klasikleşmiş aşk şarkılarının yaratıcısı Billy Joel, bir toplama albümle dinleyici karşısında. Joel şarkılarında bugünün dinleyicisine nostaljik gelecek bir romantizm atmosferi bulunuyor
Haber: N. BUKET CENGİZ / Arşivi

Billy Joel ismi geçince akla hemen birkaç özelliği geliyor: 1987’de Moskova ve Leningrad’da verdiği iki konserle ABD ’den Sovyetler Birliği’ne büyük bir rock organizasyonu için gitmiş ilk müzisyen. Biri Berklee College of Music’ten olmak üzere altı fahri doktora sahibi. 2008’de Obama’ya destek için Bruce Springsteen’la birlikte konser veren ve ‘The Rising’ adlı şarkısı Obama kampanyasının bir nevi marşına dönüşmüş olan sanatçı. Joel denince, bir de unutulmaz şarkısı ‘Just the Way You Are’ gelir tabii akla. “İhtiyacım olan senin hep bu insan olarak kalacağını bilmek” derken her ne kadar mümkün olmayanı istese de, bu arzuyu dile getiriş biçimiyle şarkı aşkta sonsuzluk arayışının harikulade bir ifadesidir. Ne var ki, Joel’in böyle özel bazı şarkıları bulunsa da müziğini bir bütün olarak ele aldığınızda yapı olarak tekdüze ve romantizmi de biraz fazla şekerli gelir. Bununla beraber, bugüne dek yüz milyonun üzerinde albüm satmış bir pop müzik sanatçısı olarak çok farklı türlerde müzik dinleyicisinin ilgisini çekmeyi de başarmıştır.
Müziğe 1960’larda çeşitli gruplarda yer alarak başlayan Joel solo çalışmalarıyla çok iyi satış rakamlarına ulaştı. 1971’deki ilk albümü ‘Cold Spring Harbor’dan iki sene sonra gelen ‘Piano Man’e (1973) adını veren parça müzisyenin imza şarkılarından birine dönüştü. ‘Streetlife Seranade’den (1974) sonra yaptığı ‘Turnstiles’ın (1976) ardından gelen ‘The Stranger’ (1977) sanatçının en iyi albümüydü. Bu, Joel’in müziğini onaylamayan birçok dinleyicinin de hakkını teslim ettiği bir albümdür. Zaten, bugün Billy Joel denince akla gelen iyi parçaların neredeyse tamamı da bu albümde yer alıyordu. Joel, bu albümden sonra, sonuncusu 1993’te olmak üzere yedi albüm daha çıkardı. Ne var ki, bu albümlerde biraz kiç bir soft rock sound’unu pek aşamadı.
Aşk derlemesi Geçtiğimiz günlerde sanatçının bütün albümlerindeki en güzel aşk şarkılarının bir araya geldiği ‘She’s Got A Way: Love Songs’ adlı bir toplama albüm yayınlandı. Şarkılarının ana teması aşk ve beraberinde gelen mutluluklarla acılar olduğundan, bu toplama albümde yer alan parçaların Joel’in en bilinen ve sevilen şarkıları olması şaşırtıcı değil. ‘Travellin Light’ın neşesi içinde açılan albümde, ‘While the Night…’ ve ‘This is the Time’ gibi synthesizer’ın öne çıktığı parçalardan sonra derlemeye adını veren ‘She’s Got a Way’ geliyor. Joel’in en iyi işlerinin piyanosunun başında söylediği şarkılar olduğunu düşünenler için albümün asıl başlangıcı bu şarkı. ‘The Stranger’ albümünden gelen bu parçanın ardından ‘Until the Night’ ve ‘You’re My Home’ gibi sevilen Joel şarkılarından sonra yine ‘The Stranger’da yer almış olan ve müzisyenin en güzel parçalarından biri, belki de birincisi olan ‘Just The Way You Are’ duyuluyor. Sanatçının bugün de radyolarda sıkça çalınan bir başka parçası olan ‘She’s Always A Woman’ da aynı albümden bu toplamaya giriyor. ‘Honesty’, ‘This Night’ ve ‘An Innocent Man’ gibi öne çıkan parçaların ardından albüm ‘All It Goes’un hüznüyle kapanıyor.
İster en aheste ister en hareketli şarkılarında olsun, Joel’in müziğine bir huzur duygusu hakim. Bugünün dinleyicisi için Joel’in müziğindeki bu huzurlu duyguda şarkıların tınısı kadar nostaljik atmosferinin de etkisi var. Müzisyenin özellikle 70’lerde yaptığı şarkılar, sararmış yapraklar arasında dolaşan sevgililerle dönemin Hollywood yapımı aşk filmlerinden aşina olduğumuz bir romantizmi barındırıyor. Tam da bu nedenle, Billy Joel’in özellikle piyanosu başında söylediği şarkıları yorgun bir günün sonundaki akşam yemeği için dinlendirici, hafif bir fon müziği yaratmak için hoş bir seçim olabilir.
Billy Joel/ She’s Got A Way: Love Songs/ Sony