Sıcak sıcak filmler

Sıcak sıcak filmler
Sıcak sıcak filmler

?Vicdan?.

'16. Adana Altın Koza Film Festivali', birbirinden güzel ve önemli filmleri, ulusal yarışması ve çeşitli etkinlikleriyle Adana'yı şenlendiriyor

Adanalılar için sıcak günler arasında serinlik başlıyor. Şöyle ki: “16. Adana Altın Koza Film Festivali”, 8 Haziran’da başlayıp 14’üne kadar devam ediyor. Adanalılar da Hollywood filmlerinden biraz uzak kalarak, hem ruhlarını hem de serin sinemalarda kendilerini serinletiyorlar. 40 yıl önce ilki yapılan festivalin, 16.’sını gördüğümüze de şükredelim.
Festivalin açılışını Güney Koreli yönetmen So Yong Kim’in çektiği Treeless Mountain/Ağaçsız Dağ filmi yapıyor. Açılıştan sonra ise Adana’daki dokuz sinema salonunda tam 177 film, 300 kez Adanalıların karşısına çıkacak. Tek tek program yazıp haberimizi telefon fihristine döndürmemek için festival bölümlerine bakalım.
“Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması”nda son bir yıl içinde çekilmiş 12 Türk filmi var. Erden Kıral’ın Vicdan’ı, Pelin Esmer’in 11’e 10 Kala’sı, Cemal Şan’ın Dilber’in Sekiz Günü, Ümit Ünal’ın Gölgesizler’i, Murat Düzgünoğlu’nun Hayatın Tuzu, Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’ın İki Dil Bir Bavul’u, Aslı Özge’nin Köprüdekiler’i, Atalay Taşdiken’in Momo-Kızkardeşim’i, Yeşim Ustaoğlu’nun Pandora’nın Kutusu, Tayfun Pirselimoğlu’nun Pus’u, Semih Kaplanoğlu’nun Süt’ü ve Mahmut Fazıl Coşkun’un Uzak İhtimal’i arasından nasıl bir sonuç çıkacağı elbette merak konusu. Ulusal Yarışma’nın bu sene daha da havalı bir durumu var. Cannes Film Festivali’nde jüri üyeliği yapan Nuri Bilge Ceylan, bu sene ulusal yarışma jürisinin başkanı. Nuri Bilge Ceylan, festivalde yalnızca jüri başkanı olmakla kalmıyor. Festival, “Retrospektif: Nuri Bilge Ceylan” bölümüyle yönetmeni onurlandırıyor. Ayrıca yönetmenin katılımıyla 12 Haziran’da bir söyleşi de var. 

Dünya, komşu ve diğerleri
“Türk Sineması Özel Gösterim” bölümünde festivalden “Yaşam Boyu Onur Ödülü”nü de alacak Ömer Lütfi Akad’ın Irmak, Kızılırmak Kara Koyun ve benzersiz Vesikalı Yarim’i gösterilecek. Yaşam Boyu Onur Ödülleri’nin diğer sahipleri de bu yıl oyuncular Filiz Akın, Yusuf Sezgin ve yaptığı film müzikleriyle akıllara kazınmış Cahit Berkay. “Dünya Sineması” bölümünün filmleri bol bol ödüllü. İngiltere, Fransa ve Cezayir ortak yapımı, Rachid Bouchareb’in yönettiği London River, 2009 Berlin Film Festivali Ekümenik Jüri Mansiyon Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü sahibi. Yönetmenliğini Rune Denstad Langlo’nun üstlendiği, komedi-drama türündeki North/Kuzey ise Arjantin-Amerika yapımı ve 2009 Berlin Film Festivali Panorama Bölümü FIPRESCI Ödülü’nün sahibi. Jerzy Skolimovski’nin Polonya-Fransa ortak yapımı, dram türündeki filmi Anna’yla Dört Gece, Polonya Film Festivali’nde mansiyon, en iyi prodüksiyon ve en iyi müzik ödüllerinin sahibi.
Uluslararası takılayım derken festival komşularımızı da unutmamış. “Bir Ülke İran: Hayat Gibi” bölümünde İran sinemasının yeni dalga sinemacılarının önemli filmleri gösterilecek: Jafer Panahi’nin Ayna’sı, Hasan Yektapanah’ın Cuma’sı, Babak Payami’nin Gizli Oy’u, Abbas Kiarostami’nin Yakın Plan’ı ve Majid Majidi’nin Cennetin Çocukları. Hepsinin de kucakla ödülü evlerine götürdüklerini söylemekle yetinelim. Festivalin İran’dan başka misafirleri de olacak. Mesela “Akdenizli Bir Usta: Ettore Scola” gibi. Alin Taşçıyan’ın deyimiyle “Akdeniz’in zarif ustası Ettore Scola’dan ülkesi İtalya ve Fransa’da tarihin dönüm noktalarını ele aldığı üç film” gösterilecek: Birbirimizi Çok Sevmiştik, Varennes Gecesi ve Balo. Kaçırılırsa kolay kolay bulunamayacak filmler oldukları kesin.
Adanalılar uzun metrajlara doymanın yanı sıra belgeseller, canlandırmalar ve kısa filmlere de boğulacak. “Amerikan Belgeselleri Kuşağı”, “Almanya’dan Canlandırmalar”, “Kıssadan Hisse Dünya”, “Altın Koza Kısa Film Seçkisi”, “Kısacadana” farklı denemelerin görülebileceği bölümler olacak. Kısalar arasındaki yarışmalar da festival boyunca devam edecek. Belgesel, canlandırma, deneysel ve kurmaca dallarındaki filmler “Uluslararası Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması”nda ve “Öğrenci Filmleri Yarışması”nde jüriye ve tabii ki izleyiciye kendini beğendirmeye ve “Altın Koza”yı kapmaya çalışacak.
Altın Koza’nın diğer birçok festivale göre çok “şık” iki uygulaması bu sene de devam ediyor: “Sinema Okullarda Okullar Sinemada” ve “Sinema Engel Tanımaz”. “Okullar Sinemada, Sinema Okullarda” bölümünde 164 okulda öğrencilere filmler seyrettirilecek. Geçen sene 60 bin öğrenciye ulaşan festivalin bu seneki hedefi 100 bin çocuk. “Sinema Engel Tanımaz”da ise iki sene önce görme engelliler için başlatılan program, bu yıl diğer engellilere de açılıyor. Engelli sinemaseverler engelli otobüsleri ile sinemaya taşınacak. Gerçekten “çok güzel hareketler bunlar”. Tabii ki festivalin olmazsa olmazı kortej de var. İkinci gün saat 17.00’de “Sevgi Korteji”, Adana’ya epey heyecan getirecek gibi. www.adanaaltinkozafestivali.org
 
Nazan Özcan