Sirenler grunge için çalıyor

Sirenler grunge için çalıyor
Sirenler grunge için çalıyor
22 yıllık kariyeri boyunca hep muhalif tavır sergileyen, müzik endüstrisindeki piyasacı eğilime karşı duran, zamanında bilet fiyatlarını yüksek bularak bilet şirketleriyle mahkemelik olan Pearl Jam, 'Lightning Bolt' ile hayranlarını fazlasıyla mutlu edecek
Haber: UĞUR KIYICI / Arşivi

Modern rock tarihini dönemlere ayırmaya çalıştığımızda, bu müziğin gelişimine katkı sağlayan ve rock müzik tarihine damga vuran iki dönemi ön plana çıkarabiliriz: 1960’ların sonunda İngiltere’de başlayan, İngiliz devlerinin tüm 70’lerin tozunu dumanına kattığı dönem ve 1990’ların başında Seattle’da, nev’i şahsına münhasır grunge akımının filizlendiği dönem. 12.12.12 tarihinde New York’un ünlü arenası Madison Square Garden’da Roger Waters kulise doğru “Mr. Eddie Vedder” diye seslendiğinde, bu iki dönemin en önemli temsilcilerini aynı sahnede görmek şerefine erişmiş olduk. Roger Waters ve Eddie Vedder düetiyle ‘Comfortably Numb’ı tüm gerçekliğiyle dinledik. Pearl Jam geçmiş konserlerinde ‘Corduroy’ öncesinde enstrümantal ‘Interstellar Overdrive’ı, ‘Daughter’ finalinde ‘Another Brick in The Wall’u, ‘Brain Damage’ı ve son olarak ‘Mother’ı icra etmişti. Pearl Jam’in ‘Mother’ı, dünyanın yaşayan en önemli baritonlarından Eddie Vedder’ın harika yorumuyla çok sağlam bir coverdı. Grubun Pink Floyd ile ilişkisi bu bildiklerimiz kadarken, Pearl Jam’in gitaristi Mike McCready’nin bir röportajında yeni albümü deneysel ve ‘Pink Floyd-ish’ olarak tanımlaması, heyecanımızın daha artmasına neden oldu.
2011 yılında 20. yılını kutlayan Pearl Jam’in tarihini de iki döneme ayırabiliriz: 1991’de yayımlanan ‘Ten’ ile başlayan ilk dönem 1998’de yayımlanan ‘Yield’ ile sonlanıyor, bu albümden sonra grubun hayranları tarafından her albüm haberi öncesi ilk döneme ait şarkılara duyulan özlemin yaşanacağı ikinci dönem başlıyordu. Temmuz ayında Pearl Jam’in resmi sitesinde beliren sayaç sıfıra vurup 15 Ekim’de yayınlanacak yeni bir albüm haberi geldiğinde, bu haberle beraber albümlerde ‘Ten’ tadı arayanları yine hayal kırıklığına uğratacak ilk single yayımlandı. ‘Mind Your Manners’ ilk albümdeki parçalar kabilinden değil. Ancak kalibre olarak çok iyi ve ilk döneme ait albümlerin hangisinde yer alsa hiç fena durmayacak bir şarkı. ‘Lightinig Bolt’ ismini taşıyan albüm nihayet bu hafta raflardaki yerini aldı. Albümde grubun her iki dönemine ait parçalara rastlamak mümkün. ‘Lightning Bolt’un prodüktörlüğünü daha önce birçok albümde Pearl Jam ile birlikte çalışan Brendan O’Brien yapmış. Brendan O’Brien prodüktörlüğündeki ilk Pearl Jam albümü ‘Vs.’ın sound olarak zirvede yer aldığını da söyleyebiliriz. Bu albümde de sound’u hep birlikte yukarılara taşımışlar.
Açılış parçası ‘Getaway’i ilk kez Danny Clinch tarafından çekilen ve Pearl Jam’in 10. stüdyo albümü ‘Lightning Bolt’un serüvenini özetleyen kısa filmin son sahnesinde duyduk. Eddie Vedder klasik arabasında Clinch ile sohbet ederken, Clinch CD çalara albümü koyuyor. Eddie’nin duymak için kendini hazırladığı, daha önce yayımladıkları ‘Mind Your Manners’ ve ‘Sirens’ adlı parçalar iken, Clinch olaya kafadan giriyor. Eddie’nin şarkıyı durdurma çabaları (çok içten bir sahne olmuş) başarısız kalıyor. Eddie Vedder “here we go” cümlesi ile çoşuyor ve biz de albümün açılış parçası ile tanışıyoruz.
‘Getaway’ dört yıldır yeni bir albüm bekleyen sevenlerini Eddie gibi hemen havaya sokuyor. İkinci parça Temmuz ayında yayınlanan ilk single ‘Mind Your Manners’ ile tempo biraz daha artıyor. Punk-rock tadındaki ‘Mind Your Manners’, farklı beklentiler içerisindeki grubun hayranları için çıkış parçası tercihinin birçok yerde sorgulanmasına neden olduysa da, temposu ve tok distortion gitar tonlarıyla kendini kabul ettirdi. ‘Mind Your Manners’tan sonra yayınlanan ikinci single ‘Sirens’ ise Eddie Vedder - Mike McCready ortaklığı ve albümün en sağlam taşlarından. McCready’nin akustik gitarıyla bestelediği akor dizisi, köprü kısmındaki çıkışlar, yine McCready’nin desenli Telecaster’ı ile çaldığı solo ve şahane bir nakarat… ‘Sirens’ övgüyü fazlasıyla hak ediyor. ‘Ligtning Bolt’ albüme ismini veren (daha önceki Pearl Jam albümlerinin hiçbirisinde, albüm içerisinde yer alan parçalardan biri albüme ismini vermemişti) nakarata kadar bir marş havasıyla ilerleyen sağlam bir parça. ‘Infallible’ ve ‘Pendulum’ ise grup üyelerinin çeşitli röportajlarda söyledikleri “deneysel bir albüm” sözlerini doğrular nitelikte. ‘Infallibe’ melodisi ile sizi hemen bağlıyor. ‘Pendulum’un ikinci kısmında akustik gitarın parçaya girişi ve Eddie Vedder’ın yaptığı vokallerle parça psychedelic bir havaya bürünmüş. ‘Swallowed’ ise son iki albümdeki çizgiye yakın duruyor. ‘Let the Records Play’ ile birlikte tekrar çıkışa geçiyoruz. Intro kısmındaki riff ve ton, ardından ana kısımdaki ritim ve mükemmel vokal nakaratta yerini sıradanlığa bırakırken, parçada özlenen Mike McCready sololarından biri daha patlıyor. Son üç parçada ise akustik bir hava hakim. ‘Sleeping By Myself’ daha önce Eddie Vedder’ın ‘Ukulele Songs’ albümünde yer alan ve yeniden düzenlenen bir parça. Bu haliyle Beatles’a yakın duruyor. Nakarattaki üst üste bindirilmiş Eddie Vedder vokalleri içinize işliyor. Parçanın son kısmında Eddie ukulele ile yine devreye giriyor. ‘Future Days’ ise ilk notaları duymaya başladığınız andan itibaren zorlanmadan tahmin edebileceğiniz Vedder klasiklerinden. Eddie Vedder’ın Vintage Martin akustik gitarıyla seslendirdiği bu parçaya prodüktör O’Brien da klavyede eşlik ediyor.
22 yıllık kariyerine 10 albüm sığdıran, bu süre boyunca (ilk dönemdeki davulcu değişikliklerini bir kenara bırakırsak) kadrosunu koruyan, her daim muhalif tavır sergileyen, müzik endüstrisindeki piyasacı eğilimlere karşı duran, zamanında bilet fiyatlarını yüksek bularak bilet şirketleri ile mahkemelik olan, Eddie Vedder’ın dokunaklı şarkı sözleri ve muhteşem sesiyle ayrı bir yerde duran Pearl Jam ‘Lightning Bolt’ ile hayranlarını fazlasıyla mutlu edecek.
Son olarak; Roger Water 4 Ağustos akşamı İTÜ Stadyumu’nda İstanbul seyircisine “Sizi hep hatırlayacağım” diye sesleniyordu. İstanbul seyircisini unutmayan bir diğer isim de Eddie Vedder. Danny Clinch’in çektiği kısa film için yapılan röportajlardan birinde, Eddie sorulan bir soruya 1996’da geldikleri İstanbul’u ve İstanbul’daki seyircinin gruba tutkulu eşlik edişini anımsayarak cevap veriyor. Eddie Vedder’ın 17 yıl sonra hâlâ unutmadığı İstanbul, umarız 2014 Avrupa turnesi açıklandığında Pearl Jam’in duraklarından biri olur.
Pearl Jam/ Lightning Bolt/ Monkeywrench Records