Son kaldırım serçesi

Ayakları yere basan kendinden emin duruşu, modern hali ve hiç çaba sarf etmeden eski Hollywood yıldızlarının büyüleyici havasına sahip olan, yetenekli Fransız aktris Marion Cotillard...
Haber: ESRA MUŞKARA / Arşivi

Ayakları yere basan kendinden emin duruşu, modern hali ve hiç çaba sarf etmeden eski Hollywood yıldızlarının büyüleyici havasına sahip olan, yetenekli Fransız aktris Marion Cotillard, yer aldığı projelerle kendinden söz ettirmeye devam ediyor. Taxi/Taksi serisi ve Jean-Pierre Jeunet'in yönetmenliğini üstlendiği A Very Long Engagement/Kayıp Nişanlı gibi, eleştirmenlerce ayakta alkışlanan sanat sineması yapımlarında gösterdiği sağlam performanslarla ana vatanı Fransa'da büyük bir hayran kitlesi kazandı. Big Fish/ Büyük Balık filmiyle Hollywood sinemasına giriş yapan Cotillard, son olarak bu hafta gösterime giren efsanevi Fransız şarkıcı Edith Piaf'ın hayatından uyarlanan La Vie En Rose/Kaldırım Serçesi filminde Piaf'ı canlandırıyor.
Çocukluk yıllarında oyunculuğa ve şarkı söylemeye başlayan 1975 Paris doğumlu Marion Cotillard, anne babasının tiyatrocu olması dolayısıyla küçük yaşta sahneye çıkmaya başladı. Ailesinin desteğiyle 16 yaşında Philippe Harel'in yönettiği romantik film The Story of a Boy Who Wanted to Be Kissed/Öpülmek İsteyen Çocuğun Hikâyesi'yle (1994) beyazperdede boy göstermeye başlayan aktris, şöhreti Luc Besson'un yapımcılığını üstlendiği Taksi (1998) serisinde canlandırdığı Lili Bertineau karakteriyle yakaladı. Bu filmdeki performansıyla 1999 César ödüllerine Umut Vaat Eden Kadın Oyuncu dalında aday oldu. Taksi serisinin ardından Gilles Paquet-Brenner'nin yönettiği karanlık aile draması Les Jolies Choses/ Tatlı Şeyler ile 2002 yılında ikinci kez César ödüllerine aday oldu. "Oyuncu olmasaydım şarkıcı olmak isterdim" diyen genç oyuncu Tatlı Şeyler filmi için La Fille De Jolie (Eğlence Kızı) adlı şarkıyı hem söyledi hem de yapımına yardımcı oldu. Aynı zamanda La Conne adlı şarkıyı da bu film için seslendirdi. Oldukça prestijli César ödüllerine iki kere aday olduktan sonra Cotillard, kinci bir hayat kadınını canlandırdığı, Amélie'nin de yönetmeni Jeunet'un Kayıp Nişanlı filmindeki performansıyla, 2005 César ödüllerinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.
Uluslararası ün
Fransa'da geniş bir kitle tarafından tanınsa da uluslararası başarı isteyen Cotillard, Billy Crudup ve Albert Finney'yle karşılıklı oynadığı Tim Burton'un Büyük Balık filminde canlandırdığı Fransız güzeli Josephine rolüyle istediği geniş çaplı başarıya kavuştu. Ardından gelen Guillaume Nicloux'ın yönettiği Une Affaire Privée/ Gizli Bir İlişki ve Abel Ferrara'nın Mary filmlerindeki başarılı performanslarıyla adından sıkça söz ettirmeyi başardı. 2003 yılında Yann Samuell'in Jeux d'enfants /Cesaretin Var Mı Aşka? filminde canlandırdığı tez canlı Sophie Kowalski karakteriyle karmaşık rollerin de altından kolayca kalkabildiğini kanıtladı. Cotillard bu filmdeki rolüyle Newport Film Festivali 2004 En iyi Drama Oyuncusu ödülünü aldı. 2006 yılında başrolünü Avustrulyalı oyuncu uluslararası yıldız Russell Crowe'la paylaştığı ve yönetmenliğini Ridley Scott'ın üstlendiği A Good Year/ İyi Bir Yıl'la Hollywood'da yerini sağlamlaştırdı.
Cotillard, son olarak sokak şarkıcılığından Fransa'nın en önemli seslerinden biri haline gelen Edith Piaf'ın hayat hikâyesinden uyarlanan ve yönetmenliğini Olivier Dahan'ın üstlendiği Kaldırım Serçesi filminde ünlü şarkıcıyı oynuyor. Bu filmdeki oyunculuğu, sinema eleştirmenlerince kariyerinin en başarılı performansı olarak nitelendirildi. Başrollerini, Marion Cotillard (Edith Piaf), Sylvie Testud (Mômone), Gérard Depardieu (Louis Leplée), Pascal Greggory (Louis Barrier), Emmanuelle Seigner (Titine) ve Jean-Paul Rouve (Louis Gassion) gibi oyuncuların paylaştığı film, klasik bir biyografik filmden farklı olarak Piaf'ın hayatının önemli dönemlerine odaklanıyor. 1959'da New York'ta verdiği konserle başlayan film, Piaf'ın 40'lı yaşlarını perdeye getiriyor. 2007 Berlin Film Festivali'nin açılış filmi olan Kaldırım Serçesi, Altın Ayı Ödüllerine de adaydı.