Tarihimizi birlikte yapalım

Okuduğumuz her okul bir tarihtir. Onların pek çoğu, bulundukları yerin yakın ve uzak geçmişiyle doğrudan ilişkilidir. Milas Ortaokulu da, bulunduğu kentin yakın tarihine ışık tutan okullardandır.
Haber: NEVZAT ÇAĞLAR TÜFEKÇİ / Arşivi

Okuduğumuz her okul bir tarihtir. Onların pek çoğu, bulundukları yerin yakın ve uzak geçmişiyle doğrudan ilişkilidir. Milas Ortaokulu da, bulunduğu kentin yakın tarihine ışık tutan okullardandır. 1932'de kurulan okul, "Milas Merkez İlköğretim Okulu" haline geldiği 1997 yılına kadar, 65 yıllık süreç içinde, 8 bine yakın öğrenci mezun etti. Açıldığı tarihte, Muğla merkezdeki ortaokulla birlikte, ildeki iki ortaokuldan birisiydi. Oraya çevre il ve ilçelerden okumaya gelen öğrenciler vardı. Okul açıldığında 11 öğretmene ve 67'si kız, 194'ü erkek toplam 261 öğrenciye sahipti. (Kaynak: 1938 Muğla İl Yıllığı) Mezunları arasında çok sayıda devlet adamı, yazar, sanatçı, ozan, milletvekili, eğitimci, asker, akademisyen ve işadamı bulunuyor. Örneğin, şimdiki hükümette, Devlet Bakanı olan Mustafa Sait Yazıcıoğlu da bu okulun mezunlarından.
Okulun 1964 ve 1968 yılları arasında Amerikalı Barış Gönüllüsü İngilizce öğretmenleri oldu. Onlar okulda birer yıl görev yaptılar ve sonra başka şehirlerdeki başka okullara gittiler. ABD tarafından, ikili anlaşmalar doğrultusunda ve kültürel destek programları çerçevesinde Türkiye'ye gönderilmişlerdi. İsimlerini hatırlayabildiklerim şunlar: Ann Zimmermann, Sandra ve Bob Bianchi, Edward Kilinger, Whit Miller, Robert Ostrowski ve Richard Sherington. Şimdi, bu öğretmenlerimiz hayatta mıdır, yaşamlarının Milas'tan sonraki aşamalarında neler yapmışlardır, nerededirler, ne yapıyorlardır acaba?
Kopya çekince...
Ben, Milas Ortaokulu'ndan 1968-1969 döneminde mezun oldum. İngilizce öğretmenim, Edward Kilinger'di. Onunla ilgili ilginç bir anım var. İngilizce yazılı sınavında, soruların içinde "What is your number?" sorusu da vardı. Herkes yazılı kağıdına kendi numarasını İngilizce olarak yazacaktı. Benim numaram 305'ti ve ben yazılı kağıdına kendi numaramın İngilizcesini, "My number is three hundred and five" olarak yazdım. Yanımda oturan sıra arkadaşımın İngilizcesi iyi değildi ve bazı soruların cevabını benim kağıda bakarak yazıyordu. 305 olan benim numaramın İngilizce'sini de aynen kendi kağıdına geçirmiş... Durum böyle olunca o kopya çektiği, ben de kopya verdiğim için Edward Kilinger, bizim ikimizi tahtaya kaldırdı, keçeden yapılmış tebeşir tozu yüklü silgiyi ikimizin kafasına 2-3 sefer hafifçe vurarak, bozuk Türkçe'siyle yaptığımızın yanlış olduğunu belirtmeye çalıştı ve bu hafif dövme yöntemiyle saçlarımız bembeyaz oldu.
Bir de okulun Marko Nayır (İsrael) isimli 1898 Milas doğumlu, Musevi Fransızca öğretmeni vardı. Mersin Ortaokulu'ndan 1944'te Milas Ortaokulu'na gelmiş. İzmir İdadisi (Lisesi) mezunu. Bakanlığın emriyle, 1948 yılında görevinden ayrıldı. Marko Nayır'ın oğlu Dündar Nayır (İsrael) Milas doğumludur ve İsrail'in Gane Tikva kentinde yaşıyor. Yine Milas doğumlu olan eşi Ester'le birlikte zaman zaman Milas'a gelerek arkadaşlarını, aile dostlarını ziyaret ederler... Milas Ortaokulu'nda o tarihlerde Musevi Cemaatine mensup olanlar da okudu. Bunlardan bazıları, İsrail Tel Aviv-Beit-Dagan'da yaşayan Yosef Malki, Batyam'da yaşayan Bero Yakov, Kfar-Saba'da yaşayan Albert Avram Turiyel'dir.
2000 yılında, uzun yıllar terk edilmiş durumda kalan eski okul binasını restore ettirerek, yeniden eğitime-öğretime kazandırmak amacıyla, "Milas Ortaokulu Mezunları Derneği" (MOMED) kuruldu. Derneğin çabaları ve hemşerilerin katılımıyla, okul tekrar eğitim-öğretim hizmetine kazandırıldı. Şimdi orada, ana sınıfı öğrencileri ile ilköğretimin ilk kademe öğrencileri okuyor.
Dernek olarak şimdi, okulun geçmişiyle ilgili (kurulduğu günden bu yana okulda öğretmenlik yapanlar, okulun müdürleri, okulun tarihçesi gibi) bilgilerle, mesleğinde başarılı olmuş, isim yapmış mezunlarımızın yer aldığı bir internet sitesi oluşturmak için çalışmalara başladık. Amacımız, okulun geçmişiyle ilgili bilgileri toplumun yararına sunmak, bu bilgileri yeni kuşaklara taşımak ve aynı zamanda okulda okuyan öğrencilerin "Hayat Bilgisi" derslerinde bu siteden kaynak olarak yararlanmalarını sağlamak. Ve daha sonra, mezunlarımızdan hayatta olanların biraraya geldiği toplantılar/etkinlikler düzenlemek istiyoruz. Mezunlarımızdan ricamız, aşağıdaki iletişim bilgileri aracılığı ile özgeçmişlerini içeren bilgileri, fotoğraflarını, ellerinde bulunan okulla ilgili belge ve dokümanları bize ulaştırmaları. Değerli mezunlarımız, gelin, okulumuzun tarihini hep birlikte yapalım. Gücümüzü, okulumuz ve kentimiz için seferber edelim!..
milas.omed@mynet.com
0542 5355171