TELEVİZYONA TEPEDEN BAKIŞ

Yüze yakın dizinin alıcının karşısına çıktığı veya çıkmaya hazırlandığı bir düzende böyle olacağı belliydi. Seyirci, oyuncu gibi yapan çok sınırlı yeteneğe, senarist gibi yapan klişecilere ve...
Haber: AB grubunun A'sI / Arşivi

Dizi dizi diziler
Dizi sayısı böyle olunca
Yüze yakın dizinin alıcının karşısına çıktığı veya çıkmaya hazırlandığı bir düzende böyle olacağı belliydi. Seyirci, oyuncu gibi yapan çok sınırlı yeteneğe, senarist gibi yapan klişecilere ve Yeşilçam'ı yağmalayanlara ya da mezuniyetinden sonra toplam 15 film seyretmediği izlenimi veren bazı "rejisörler"in insafına kaldı.

Evet, vazgeçin
Kelimeyi kimseyi kırmak kastı olmadan gerçekten sosyolojik anlamda kullanıp sorarsak: Lumpen dizi olur mu? Bizce tabii ki olur ama içinizde kuşkusu olan varsa Star'ın Vazgeç Gönlüm'üne bir gözatsın. İyi kalpli yoksul balıkçı barınakları, minibüs şoförü (Murat Han), okumuş-zengin-kız (İrem Altuğ), okumuş zengin kıza âşık yoksul ama avukat genç (Emir Özbek) ki o aynı zamanda okumuş-zengin-genç-kızın âşık olduğu minibüs şoförünün de kardeşi olur. Durun daha bitmedi. Okumuş-genç-kızın annesini (Ruhsar Öcal) yıllardır seven kahvehane-mafyozosu fakat tabii ki mert, Hasan (Bulut Aras). Mertliği nereden mi çıktı? Bulut Aras'ın hem de cami avlusunda ettiği (ya da bir sahne sonra) şu cümleye ne buyurulur "Mert oğlu mertiz biz, masumlara dokunmayız". Masum olanlara neler yaptığını eğer, "O en üst katta, ben kapıcı dairesindeyim" gibi lumpen-proleter cümlelere tahammül edebilirsek ilerde göreceğiz. Ahh, bir de unutmadan ekleyelim, mezara toprak atma sahnesinde, toprakların camdan kayışı ve bunun birden fazla kez yinelenmesi de başka alemdi.

Taşra duyarlılıkları
Show'daki Fikrimin İnce Gülü, ana trendin dışına çıkmaya çalışan bir sahil kasabası dizisi. Ama Belediye Başkanı (Kenan Işık) ve yıllar sonra kasabaya dönen eski (ve hâlâ) gerçek aşkının (Aydan Şener) öyküsü, çoğu dikkatli izleyiciye hiç de yabancı gelmeyecek. Hele bir de buna eski âşıkların çocuklarının birbirlerine olan ilgisini de katarsanız, biz bu diziyi daha önce görmüş müydük sorusu hiç boş olmaz. Kenan Işık taşralı belediye başkanını, jön olmaya çalışmadan gerçekten kasabalı biri olarak başarıyla oynuyor. Işık'ın yarışma programlarındaki fiziği çok değişmiş. Aydan Şener de hem güzel hem de başarılı. Ne var ki yönetim ve senaryonun tamamı için aynı şeyi söylemek çok olası değil.

Ve Ramazan
Bütün dizilerde mutlaka Ramazan'a bir gönderme var. Hatta bazı diziler gönderme yapmakla da kalmıyor kahramanların elindeki içkileri de mozaikliyor. Hele Arka Sokaklar gibi şiddetten geçilmeyen bir dizide mozaiklenmiş rakılar tam bir ironi örneği. Binbir Gece'de görülmesi engellenen içki bardağı ise rakı değil tabii ki viski. AB grubunun A'sının Bıçak Sırtı'nı favori seçmesi boşuna değil. Kardeşinin (Mehmet Günsur) barına giden Orhan'ın (Fikret Kuşkan) Ramazan'da içki "içebildiği" sahneleri gerçeğe daha uygundu. Tıpkı yaşlı Osmanlı'nın (Tuğrul Çetiner) küçük oğluna "Ramazan'da bu evde içki içilmediğini bilmiyor musun?" uyarısı gibi. İşte aradaki özen farkı. Bıçak Sırtı ayrıntıya dikkat konusunda bütün dizilere ağır fark atıyor. Nejat İşler'in verdiği oyunculuk dersi de dizinin bonus'u.

Geçerken dokunmak
Kuzey Rüzgarı'ndaki gazeteci kızla Arka Sokaklar'daki gazeteci kız, magazinin öteki tarafının paparazzilerden intikamı olarak algılanabilir, dikkat. 5N 1K'da Cüneyt Özdemir'in, ciddi bazı uzmanların reyting kaygısı olmadığını savunmalarına, televizyonlarda bir dizi furyası olmadığını söylemelerine nasıl bu kadar sessiz kaldığı pek anlaşılamadı. TV8'de Sunay Akın, biraz daha az duyarlı ve heyecanlı davranırsa belki konuklarına daha fazla konuşma şansı verebilir ve de "Sizin hayatınızda böyle aile yapıları var mı?" gibi sorular sormaz.
Dizilerde dramatik öge olarak, yoğun biçimde kullanılan çocukların yanına bu kez de kalp krizi geçiren, orta yaşı geçmek üzere olan kadınlar da eklendi. Bakınız Senden Başka ve Dudaktan Kalbe.