TELEVİZYONA TEPEDEN BAKIŞ

Uğur Dündar'ın 'Arena' programı, ünlü televizyoncu ile Sabah'tan Ergun Babahan'ı birbirine düşürdü ama biz, haddimizi bilerek, işin o tarafına karışmayacağız.
Haber: AB grubunun A'sI / Arşivi

Geceyarısı dersleri
Uğur Dündar'ın 'Arena' programı, ünlü televizyoncu ile Sabah'tan Ergun Babahan'ı birbirine düşürdü ama biz, haddimizi bilerek, işin o tarafına karışmayacağız. Ne var ki gece yarısından sonra gösterime giren (Kanal D'de) program başka bir yönden talihsizdi. Uğur Dündar girişte programın, yasal zorunluluk olarak, hapisteki manken Tuğba Özay davasına ilişkin hiçbir soru içermeyeceğini ancak "gençlere ibret dersi" olacağı mealinde laflar etti ki bu bile televizyon kanalını değiştirmek için yeterli nedendi. İki aydır tutuklu olan Özay'dan gece yarısından sonra kim ibret dersi alabilirdi ki? Gençler (öğrenci ya da çırak) çoktan uykuya yatmış olmalıydılar. Ve üstüne basa basa ahlak dersi olduğunu bağıran programlar ne o saate ne de Dündar'ın "class"ına uygun. Özellikle bir önceki kuru temizleme ve kanser bağlantısına ilişkin gerçekten mükemmel programı düşünülürse... Bir de devlet izinli ya da destekli programlar gerçekten çok hayatiyse yapılmalı gibi bir iddiada bulunmak da herhalde gazeteciliğin kitabına uyar.

* * * * *
Doktor gelmiş neyime
Show TV'deki 'Doktorlar' dizisine de akıl sır erdirmek mümkün değil. Bırakın 'Grey's Anatomy'yi CNBC-e'deki ER ya da Scrubs'a gözatan birisi 'Doktorlar'ın yanından bile geçmeyebilir. Neredeyse sıfır gerilimli ameliyatlar, hiçbir yetişkinin ciddiye alamayacağı flört ve daha ötesi ilişkilere bir de maalesef başarılı denemeyecek kimi oyunculuklar eklenince işin iyice keyfi kaçıyor. İşte size son bölümden bir cümle: "Beyefendi lütfen sakin olun, burası bir hastane".

* * * * *
Bıçak Sırtı'nın sırrı
Özellikle AB grubunun A'sının favorisi olan 'Bıçak Sırtı'nın çekiciliği nereden geliyor? Yok hemen oyuncular diye başlamayın. Onlar da iyi ama sır şurada: İkinci, hatta ilk bölümden itibaren ilişkilerin (marangoz-şoför ve çocuğu olmayan düşmüş aristokrat kadın, marangoz-şoför ve Alamancı kız, büyük oğul ve piyano öğretmeni, avukat kız ve küçük oğul...) gizli tarafı yok ama senaryo mükemmel bir şekilde izleyiciyi "Peki ama nasıl sonlanacak, çözülecek?" bilmecesiyle ekran karşısına kilitliyor. Biyolojik babanın (Nejat İşler) kendisine hiç dolandırmadan "Sen kimsin?" sorusunu soran kadına (Melisa Sözen) cevap vermeye başlaması ve fakat sonunda biz çok bilmişleri kontrpiyede bırakan açıklaması çok keyifliydi.

* * * * *
Ve sansür
Cine 5, güzelim 'Derinlik Sarhoşluğu' filminin sevişme sahnesini acımasızca kesti. Sonra birdenbire Rosanna Arquette'in hamile olduğunu gördük. CNBC-e de 'The Tudors'u sansürlü gösteriyor ama bunu hem açıkladılar, hem de isteyen e2'de tamamını izleyebiliyor. Ya göstermeyin ya da kesmeyin.

* * * * *
Business Channel
Business Channel sessiz sakin son derece güzel klasikler (The Long Hot Summer gibi) göstermekle kalmıyor Elvis Presley'den Queen'e, Rod Stewart'a müthiş konserler yayınlıyor. Özellikle A-plus bu kanalı geceleri ihmal etmesin. Bir de bu kanal doğru dürüst bir yayın akışı gönderebilse de bizler de duyurabilsek. Yazık oluyor.