TELEVİZYONA TEPEDEN BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta bütün gazetelerin magazin bölümlerinde Popstar Alaturka'da Orhan Gencebay'la Bülent Ersoy'un nasıl birbirlerine girdiklerinin haberleri vardı. Halbuki Popstar Alaturka'nın son...
Haber: AB grubunun A'sı / Arşivi

Tarihçi Gencebay
Geçtiğimiz hafta bütün gazetelerin magazin bölümlerinde Popstar Alaturka'da Orhan Gencebay'la Bülent Ersoy'un nasıl birbirlerine girdiklerinin haberleri vardı. Halbuki Popstar Alaturka'nın son zamanlardaki en büyük ifşaatı, Atatürk'ün ölüm yıldönümü dolayısıyla, Orhan Gencebay'ın tarihçiliği oldu. Gencebay, Türklerin (eğer yanlış duymadıysak Norveçli olanlarının) Amerika'yı 2600 yıl önce keşfettiklerinden tutun da Romalıların atalarının da Türkler olduğuna dair kısa bir tirad attı. Sonra bütün bunları tarihçi Kazım Mirşen'den okuduğunu söyledi. Mirşen'in her yıl Nobel'e aday olduğunu söyledi ve üniversitelerin onunla yeterince ilgilenmemesinden şikayet etti. Keşke Gencebay böylesine bir gecede Etrüsklü ya da her şeyi başlatan Türklerden söz edeceğine esas bildiğiyle kendini sınırlasa ve "Arabesk denen serbest çalışma" üzerine fikir serdetmekle yetinseydi. Kişinin hem müzikolog, hem sosyolog, hem psikolog ve de hem felsefeci, hem de tarihçi olması kolay değildir ve taş yerinde ağırdır. Tartışmalı kişi ve teoriler gündeme getirilecekse kişinin dağarcığı daha zengin ve çeşitli olmalıdır.
Değişen ne?
Tarafsız Bölge'de Fikret Bila'nın genelkurmay başkanlarıyla yaptığı röportajlar tartışıldı. Koltuklarda ağırlıklı olarak generaller vardı ve yıllar öncesinin savlarını biraz daha rafine hale sokarak yeniden öne sürdüler. Sürekli "Ora" diye bir yerden söz edildi. "Oradan gelenler Türkçe bilmiyorlardı" denildi. Kürtlere bazı kültürel haklar verilse arkasının geleceğinden söz edildi. Kürtlerin de Turan ırkından geldiğini ve hatta Orta Asya'dan buraya birlikte yolculuk ettiğimiz söylendi. Ama zaten tartışmanın tonu Bila'nın "Sivillerin direktifiyle hareket eden askerler" saptamasıyla belirlenmişti bile. Ahmet Hakan, her zamanki kıvrak zekası ve belagatinin bir kısmını, sanki o gece evde bırakmıştı. Özellikle Kürtçe ve yasaklama üzerine onlarca örnek verebilirdi. Ama yine de hakkını yemeyelim.
PKK itirafçısı
Uğur Dündar hem Kanal D, hem CNN'de gösterilen Arena programında kendi kendini sabote etti. Neydi o PKK itirafçısının Noel Baba ya da lise müsameresi makyajı. Dündar'ın itirafçıyı koruma kaygısını anlıyoruz ama o makyajla söylenen hiçbir şeyi, çok dramatik sorular ve eslere rağmen, ciddiye almak mümkün olamadı. Dünya televizyonlarını çok iyi bildiğine emin olduğumuz Dündar, bunun bir başka yolunu bulabilirdi.