TELEVİZYONA TEPEDEN BAKIŞ

Televizyon dizilerin en önemli hedef kitlesi tabii ki kadınlar ve her dizi çeşitli dozlarda bunu deniyor. Ama kimi diziler için bu doz en tepede. Örnek mi? Yaprak Dökümü (Kanal D) ve özellikle Ezo Gelin (Show TV).
Haber: AB grubunun A'sI / Arşivi

Ezo Gelin, Karayılan, haber kanalları
Kadınlar için
Televizyon dizilerin en önemli hedef kitlesi tabii ki kadınlar ve her dizi çeşitli dozlarda bunu deniyor. Ama kimi diziler için bu doz en tepede. Örnek mi? Yaprak Dökümü (Kanal D) ve özellikle Ezo Gelin (Show TV). Yaprak Dökümü daha muhafazakâr ve erkeklerinin dramını da (Halil Ergün, Caner Kurtaran, Ahmet Saraçoğlu) zaman zaman belli oranda öne çıkarıyor. Ezo Gelin ise damardan bir kadın kahramanlar dizisi. Nurgül Yeşilçay karakteri hem abartısız hem de dezavantajlarına rağmen ayaklarını yere basabilen bir kadın. Geçen hafta Meryem (Nihan Okutucu) kendini aldatan evli sevgilisini mafya usulü ayağından vurunca birlikte seyrettiğimiz kadınlar (aralarında barışçı feministler de vardı) neredeyse alkışlayacaklardı. Bir ara ortadan kaybolan mahalleli kadınların da yeniden devreye girmesi dizinin lehine olmuş. A grubuna, bu diziye ve Nur El Hayat'ı oynayan Sezen Aray'a bir gözatmalarını öneririz. Özetle Ezo Gelin bu kategorinin Vahide Gördüm'lü 'Anne'siyle başa güreşiyor ama izleyicinin ağır tercihi bir fenomene dönüşen Yaprak Dökümü'nden yana (Kaynanada Güler Ökten döktürüyor).

Yeniler
ATV'nin Karayılan'ı belli ki sıkı bir emeğin ürünü. Ne var ki beklediğimiz epik hava ilk bölümde kendini pek gösteremedi. Yerli dizilerde genellikle çok başarılı olamayan kalabalık- sahneler-sendromu umarız Karayılan'da olmaz. Emperyalizm, antiemperyalizm kavramalarını herkesin kendine göre, milliyetçiliği bayrak yaparak yorumlamaya çabaladığı bu dönemde Karayılan'ın sorumluluğu büyük, tabii dizi ölçeğinde.
Çevre, geçmiş mirası korumak gibi kaygıları olduğu izlenimi vermeye çalışan Dağlar Delisi (Star TV) ise daha ilk bölümlerinden bir yerli western'e dönüştü bile. Başroldeki Melik'i oynayan Volkan Keskin tam bir apache. Amerikalılar, helikopterler, işbirlikçiler, kabile şefleri her şey var dizide. Umarız Dağlar Delisi'nin ömrü bizim varsaydığımızdan daha uzun olur. İtici başlayan, Hümeyra'ya rağmen, bir diğer dizi de Kelebek Çıkmazı (atv). Görünüşe göre bir kadın dizisi ama nedense "ingredient"lar iyi karıştırılmamış. Yönetmen Mustafa Altıoklar'ın deneyimi ilerleyen bölümlerde karışımı lezzetli hale getirir diye umalım.

Haber kanalları
Geçtiğimiz pazar 18.00 sıraları haber kanallarına bir gözatalım diyoruz. CNN Türk'te pazarlama vb. üzerine yabancı bir konukla söyleşi var. İnsan kendini bir sektörel kanal izliyor duygusuna kaptırıyor. Aynı anda NTV spor kanalı olmuş futbol mondrial, NBA falan gösteriyor. Kanal 24'te ise Kazım Koyuncu'yla ilgili gayet düzgün bir belgesel var. "Dinci" kanal "laik" kanallara tur bindiriyor. CNN Türk ve NTV çok sayıda insanın, söylene söylene bile olsa, Kanal 24'ten haber izlediğini bir bilse.
Bir küçük not da spor spikerlerine. Norveç'i yenince üç cümlede üç kez tarih yazıldı. Bu yüzden Bosna'yı İstanbul'da yenerken yazılacak tarih kalmamıştı.
10. Yıl anonsları bile taraftarı gaza getiremedi. Peki Arjantin, Brezilya'yı vb. evlerinde yenersek ne yazacağız?