TELEVİZYONA TEPEDEN BAKIŞ

Hangi gazeteyi dergiyi açarsanız televizyon sütunlarında dizi fazlalığının konu olduğunu görürsünüz. Daha önce biri yazdıysa kusura bakmasın ama, bizim dikkatimizi dizilerin sponsorları (...katkılarıyla) çekti.
Haber: AB grubunun A'sI / Arşivi

Tak takıştır
Hangi gazeteyi dergiyi açarsanız televizyon sütunlarında dizi fazlalığının konu olduğunu görürsünüz. Daha önce biri yazdıysa kusura bakmasın ama, bizim dikkatimizi dizilerin sponsorları (...katkılarıyla) çekti. Hepsi mücevheratçı, altıncı. Biz tabii ki yalnızca AB grubunun A'sının hiç değilse gözattığı dizilere baktık. İşte sonuç: Menekşe ile Halil (Uğur İnci), Asi (Label), Yaprak Dökümü (Jival), Bıçak Sırtı (Goldaş), Ezo Gelin (Asos Pırlanta), Binbir Gece (Gold)... Şimdi diyeceksiniz ki ne var bunda? Hiçbir şey yok. Sadece o güzel takıların nereden geldiğini merak etmişsinizdir diye düşündük. Bu açıklama çok ticari geldiyse şuna ne buyurulur: Dizileri ezici bir çoğunlukla kadınlar izler ve onlar da mücevhere bayılır.
Bu kez hem sosyolojik hem de ticari olmayı becerdik galiba.A ve B diziler
Sinemada bir A tipi filmler (hani çamaşır makineleri gibi), hem de B filmleri (Roger Corman'ın çektikleri gibi) vardır. Televizyondaki dizi furyası bizleri bu bir haftada çekilen bir buçuk saatlik "filmler"i sınıflayabilir miyiz diye bir düşünceye sevk etti. Seçim tabii ki tamamen öznel ama iyi ve ünlü oyuncular, senaryo ve çekim gibi durumları gözönünde tuttuk. Yine tabii ki B diye düşündüklerimizi yazmayacağız ama A'lar için bir çabaya giriştik. Karayılan böylesine karmaşık bir ortamda ilk iki bölümüyle, en azından içerik olarak, hiç de kötü bir sınav vermedi ve izlenmeyi hak etti. Keşke bir de köylüsünden işgalcisine herkesin giysisi pırıl pırıl olmasaydı. Bıçak Sırtı, dramı neredeyse tamamen çocuğun üstüne kurarak biraz irtifa kaybetti ama oyunculuğu ve çekimdeki özeniyle bir diğer A dizi adayımız. Yaprak Dökümü epeydir romandan başka sulara yelken açtı ama sağlam iskeleti, iyi oyuncuları ve sıkı gerilimiyle hâlâ başa güreşiyor. Hele şimdi C-D grubu için bir de hapishane eklediler ki sırtları yere gelmez. Aynı durum Hatırla Sevgili için de geçerli. Menekşe ile Halil, Ezo Gelin, Annem ve güncel göndermelere fazlasıyla yaslanan Elveda Rumeli ise, B ve A arasında A'ya daha yakın duruyorlar. Sınıflamayı beğenmediniz mi? Siz de kendi A'nızı beş, altı cümlede anlatın, onu da basalım.


Hayal kırıklıkları
Türkan Şoray'ın lokomotifliğini yaptığı Aşk Yeniden Sultan'a rağmen bir türlü olmuyor (iki bölüm). Hem Şoray hem de Cihan Ünal rollerinde biraz ağır ve iddialı kalıyorlar. Benzer biçimde Haluk Bilginer ve Sumru Yavrucuk'un, bazen yerinde olan abartılı oyunculuklarına rağmen Sevgili Dünürüm beklendiği kadar eğlenceli değil. Asi ise Tuncel Kurtiz başta olmak üzere deneyimlilerin parlaklığına karşın bir türlü "take off" pozisyonuna giremedi. Roma'nın CNBC-e'den e2'ye kaydırılması ise sezonun en büyük hayal kırıklığı oldu. Bu arada, Desperate Housewives'ın yeni sezonu Salı günü başlıyor, CNBC-e hiç olmazsa bunu bizden esirgemedi.