THY ve Strasbourg

THY ve Strasbourg
THY ve Strasbourg

Strasbourg.

Haber: SAMİM AKGÖNÜL - akgonul@umb.u-strasbg.fr / Arşivi

Strasbourg Fransa’da. Aslında Strasbourg’un Fransa’da olması bu şehrin niteliklerinden en önemsizi. Çünkü Strasbourg hem Avrupa’nın merkezi hem de Avrupalılık değerlerinin merkezi. Strasbourg Avrupa. Türk Hava Yolları bu şehre 1992’den beri varolan düzenli seferlerini bıçak gibi kesmeyi kararlaştırdı ve bunu (sadece) hissedarlarına duyurdu. 23 Ekim’den itibaren İstanbul yani Türkiye, Strasbourg yani Avrupa’ya bağlanamayacak.
Strasbourg bir sembol. Almanya ile Fransa’nın, yüzyıllar boyunca birbirine düşman olmuş, iki Dünya Savaşı sırasında birbirini boğazlamış iki ulusun barışmasının simgesi. Tam sınırda. Pinpon topu gibi tarih boyunca bir Alman olmuş, bir Fransız, şimdi Avrupalı. Sınır falan yok iki ülke arasında. Bu şehirde Fransa’dan Almanya’ya belediye otobüsü var. Eski sınır Ren nehrinin iki yakasına kurulmuş bir park da var, harika bir köprüyle birbirine bağlı. Hava güzel olduğunda aileler istedikleri ülkede piknik yapabiliyorlar.
Strasbourg kurumsal Avrupa’nın iki başkentinden biri. Avrupa Birliği Komisyonu Brüksel’de ama Parlamento Strasbourg’da. Ancak asıl önemli olan AB değil. Avrupalılığın değerlerinin, kimliğinin belirlendiği yer Strasbourg. Bu şehirde kurulmuş Avrupa Konseyi 1949’da, hâlâ da bu şehirde. Türkiye kurucu üye. Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi bu şehirde toplanıyor. Her toplantıya Türkiye’den milletvekilleri geliyor, Türkiye’yi savunuyor, Avrupa’yı savunuyorlar. Avrupalılığın evrensel değerlerini. Demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları, azınlık hakları, kadın hakları, çocuk hakları, göçmen hakları, sakat hakları vs. bu şehirde şekilleniyor. Türkiye milletvekilleri 23 Ekim’den itibaren değerlerin şehrine direkt bağlı olamayacak.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Strasbourg’da, hani Türkiye’de devamlı “AİHM’e gideceğim” denir ya. İşte o AİHM, Strasbourg’da. Hak aramaya gelenler, artık direkt bağlı olamayacaklar Strasbourg’a. Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, Strasbourg’da. Başkanı bir Türk, Yavuz Mildon. Yavuz Mildon Çanakkale kıyılarından Ren kıyılarına gelmek için bayağı dolaşmak, otobüslere, uçaklara, trenlere binmek zorunda kalacak. Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ne başkanlık edebilmek için!
Strasbourg’un Avrupa’nın en önemli üniversite şehirlerinden biri olması ve yüzlerce Türk öğrencinin eğitim görmesi, bu şehrin 2009-2010 yıllarında Fransa’daki ‘Türkiye Mevsimi’ çerçevesinde en önemli merkezlerden biri olacağı, Strasbourg’un bir Türk şehriyle kardeş şehir olma süreci ve de en önemlisi Strasbourg ve çevresinin Fransa’da en yoğun Türkiye kökenlilerin yaşadığı bölge olması gibi konulara değinmiyorum bile.

Ekonomik sebepler?
Salt ekonomik sebeplere (!) dayandırılan bu kararın Türkiye’nin hem fiziki hem de sembolik olarak kurumsal Avrupa’dan, ama daha da önemlisi değerler Avrupasından uzaklaşmasıyla eşdeğerde olduğunu görmek mümkündür. Hangi “ekonomik sebeplerle” Sudan’ın Hartum’una sefer koyduğu anlaşılamayan THY’nin (ekonomik değil stratejik sebepler mi dediniz?) Strasbourg uçuşlarını kökten iptal etmesi muhakkak Avrupa’da Türkiye aleyhine kullanılacaktır. Dışişleri Bakanlığı’nda bir dostum, AB’de bu kararı Türkiye’ye karşı koz olarak kullanacak en az 10-15 politikacı tanıdığını belirtti. Doğrudur, açıkçası kullanırlarsa da haklıdırlar. Kanımca 23 Ekim günü son sefer yapıldığında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bir kurban kesilmelidir. Hayvanın ebadını ve cinsini THY yöneticileri belirleyip hissedarlarına bildirebilirler.

SAMİM AKGÖNÜL:  Université Marc Bloch Strasbourg II-CNRS