Umudun önlenemeyen yükselişi

Umudun önlenemeyen yükselişi
Umudun önlenemeyen yükselişi
2013, birbirinden iyi ve tabii birbirinden kötü albümlerin veya şarkıların da yılıydı. Kötü olana bağışıklı sayılırdık ama iyi olandaki artış şaşırtıcı ve mutluluk vericiydi
Haber: NAİM DİLMENER / Arşivi

Başta siyasi olmak üzere, türlü açılardan ilginç bir yıl geçirdik. Mayıs’ın son günlerinde başlayan Gezi Direnişi, siyaseten zaten kalplere sığdırılamaz bir şeydi. Ama bu gelişmenin hayatın her alanına yaydığı umut, müzikte de kendini gösterdi. Bu nedenle, 2013’ün müzik açısından, geçtiğimiz 5-10 yıla oranla daha iyi bir sene olduğunu söylemek mümkün.
Gezi Direnişi, direnişe eşlik edecek çok sayıda şarkının çıkmasına vesile oldu. Duman’ın (daha sonra yayınladıkları son albümlerine de dahil edilmiş) ‘Eyvallah’ işaret fişeğiydi ve birbirinden kıymetli şarkılar aktı arkasından.
Nazan Öncel’in ‘Güya’, Kardeş Türküler’in ‘Tencere Tava Havası’, Boğaziçi Caz Korosu’nun ‘Çapulcu musun Vay Vay’, Alpay’ın Ethem Sarısülük için yaptığı ‘Ethem’in Sessiz Çığlığı’, Agire Jiyan’ın ‘Çapulci’ başta olmak üzere çok sayıda şarkı, bir ay gibi kısa bir süre içinde yapılmış, kaydedilmiş ve direniş alanına akmıştı. Gezi yalnızca kalpleri fethetmekle kalmamış, yaratıcılığa da tavan yaptırmıştı. Tıpkı direnişin sloganları, karikatürleri, duvar yazı ve fotoğrafları gibi, bu şarkılardan da hem zeka hem de umut fışkırıyordu.

Milyonluk rekorlar

2013’ün önemli bir gelişmesi de YouTube’un MÜYAP videolarından yüklüce bir (250 milyondan fazla) izlenme sayısını silmesiyle yaşandı. Bu gelişmenin Ali Eyüboğlu tarafından Milliyet’te yazılmasının ardından, hemen hemen her kafadan bir ses çıkmaya başladı.
Bir vesile olmuştu aslında YouTube’un rütbe tenzili. Çünkü müzik camiasının içindeki herkes, epey bir zamandır meslek birliklerinin içinde, bazı “yanlış” şeylerin olup bittiğini düşünüyordu. Özellikle dijital hakların MÜYAP takibinden çıkarılması ve kurumun değil kişi ya da firmalara emanet edilmesi nedeniyle, torba değil çuval çuval açılmış ağızlar bir türlü büzülemiyordu.
Eyüboğlu’nun haberi bomba etkisi yaratmıştı. Ne olmuştu da YouTube gibi varlık sebebi “izlenme sayısı” olan bir kurum hesaplara sığmaz bir rakamı, hesaplardan tenzil ediyordu? Çok şey yazıldı, çok fazla açıklama yapıldı ama hiç kimse, hiç kimseyi ikna edemedi. Bu ve benzeri meselelerde, 2014 ve sonrasında çok fazla gürültü kopacağa benziyor.
Ama yine de bazı isimler teşhir edilmedi değil. Birkaç yıllık bir geçmişi olan grupların, birkaç aylık şarkıların Guinness’e girebilecek miktardaki izlenme sayıları hepimizi güldürdü. Onlar “Hayranlarımız çok, hep bizi tıklıyor, hep bizi seyrediyorlar” diyorlardı ama, yüz binlerce hayran 7/24 aynı videoyu seyretse dahi tutturulamayacak rakamlar vardı YouTube’un orta yerinde.

Acıya şarkılar

2013, birbirinden iyi ve tabii birbirinden kötü albümlerin veya şarkıların da yılıydı. Kötü olana bağışıklı sayılırdık, kaç zamandır dört bir yanı kötü ve bayağı olan ele geçirmemiş miydi zaten?
Ama iyi olandaki artış şaşırtıcıydı. En büyük sürpriz ikinci albümünü çıkaran Birsen Tezer’den geldi. ‘İkinci Cihan’ iyilikte birinci ‘Cihan’ı dahi sollamıştı… Ve diğer kadınlar; İlkay Akkaya, Aylin Aslım, Şebnem Ferah, Seza Kırgız ve Aygül Erce… Hepsinin istek ve niyeti aynıydı: Bizi un ufak etmeye yeminli bir sisteme, bizi yedirmemek. Yedirmediler de. Onlara tutunarak kaldık ayakta. Özellikle Aygül Erce’nin albümü mühimdi bu konuda. Puşili kardeşimiz, yeğenimiz, oğlumuz Cihan Kırmızıgül başta olmak üzere, kalben kendimizi bağlı hissettiğimiz herkes geçiyordu şarkılarının içinden. Üstelik hem Türkçe hem de Kürtçe olarak.
Kötülerin ortak noktası ise, “Boşver müziği, biz ceplerimizi doldurmaya bakalım” ile özetlenebilirdi. Öyle de yaptılar; baktılar ve doldurdular. 2013 geçti, 2014 de geçer, gerisi de. Ama şifa veren iyilik ve belalı bir mikrop gibi saran kötülük kalıcıdır.

2013’ün en iyi albümleri

1- İkinci Cihan, Birsen Tezer
2- Umut, İlkay Akkaya
3- Zümrüdüanka, Aylin Aslım
4- Od, Şebnem Ferah
5- Stranen Ji Eşe Re/Acıya Şarkılar, Aygül Erce
6- Ritual, Nemrud
7- Denizin Arka Yüzü, Mirkelam
8- Dinleyene Aşk Olsun, Fuat Güner
9- Scales, Mauna Kea
10- Seza Kırgız ile Düetler/Sesler, Seza Kırgız

2013’ün en kötü albümleri

1- Kapı, Sinan Akçıl
2- Hiç Konuşmadan,
Mehmet Erdem
3- Aysel’in (Aysel Gürel
şarkıları), Karma
4- Her Şey Aşktan, Işın Karaca
5- Bilmem Anlatabildim mi, Kutsi
6- Yakışmaz, Emina Sandal
7- Baba Şarkılar (Müslüm Gürses şarkıları), Karma
8- Keremcem, Keremcem
9- Yadigar, Rafet El Roman
10- Yalanlar Cumhuriyeti, Fettah Can