Yeni nesil cazla tanışma

Yeni nesil cazla tanışma
Yeni nesil cazla tanışma

Alper Yılmaz.

Alper Yılmaz'ın 2007'de ABD'de çıkan 'Clashes' albümü, Türkiye'de de yayımlandı
Haber: HİLMİ TEZGÖR / Arşivi

Alper Yılmaz bir caz bestecisi ve elektrik bas gitar çalıyor. 2007’de Amerikalı Kayıque Records tarafından yayımlanmış ve ses getirmiş olan Clashes isimli albümü, bir süre önce Türkiye’de de caz dinleyicisiyle buluştu. Türkiye’de caz müziğinin en iyi dönemi 60’lı yıllar olarak kabul edilse de, 90’lardan itibaren giderek genişleyen, dışa dönük ve faal bir kuşaktan sevinerek söz etmek mümkün. Üstelik, bu kuşak kendi takipçi ve kitlesini de oluşturmaya devam ediyor. Hoş, belki bu kitlenin bir bölümü zaten caz müziğiyle uğraşan kişiler ama cazın enerjisini paylaşmak için orada olanlar da her zaman var olacak.
Alper Yılmaz’ın müzikal geçmişi 15 yıl öncesine uzanıyor. Müziğe gitarla başlayan ve virtüöziteye ağırlık veren Yılmaz’ın 1993’te Ankara’da Tuna Ötenel Orkestrası’na basçı olarak girmesiyle müziğe bakışı da değişmiş. 2000 yılında New York’a gelen ve John Patitucci’nin atölyelerine katılan müzisyen giderek tanınmış ve caz sahnesinde genç bir yetenek olarak anılmaya başlamış. Halen New York’ta yaşayan ve bu şehirde Clashes albümünü tamamen kendi imkanlarıyla, iki farklı dönemde kaydeden müzisyen, geniş ve iyi bir kadroyla çalışma fırsatını da bulabilmiş. Özellikle de dünyaca ünlü alto saksafoncu Dave Binney, bu isimler arasında öne çıkıyor. Ayrıca, ünlü caz basçısı Jaco Pastorius ile birçok albüm kaydetmiş olan klavyeci Jon Davis ve Türkiye’nin en iyi davulcularından Volkan Öktem de Yılmaz’ın stüdyo konuklarından.

2007’de Roll dergisiyle yaptığı söyleşide Alper Yılmaz “Albümümdeki genel kompozisyon yaklaşımı, yazılı bir melodinin enstrümanlar tarafından birkaç kere tekrarı, daha sonra bir ya da iki enstrümanın sırayla solo alması, ardından parçanın yazılı kısmının tekrarlanması ve belli bir kadansla parçanın bitmesi şeklinde” diye konuşuyor. “Teorik ve armonik içerik açısından da Batı müziğinin kuralları içerisinde. Doğudan Hint, Anadolu ve Bizans kültürlerinden gelen birkaç esin de var ama genel olarak caz geleneğine yakın”.

Clashes, bir bas gitarist adına çıkmış olsa da, alışıldığı gibi basın önplanda olduğu bir albüm değil. Açılıştaki KuKe saksafon sololarıyla dikkat çekici. Akılda kalıcı melodisiyle Junk Mail ve Türk folk esintileri taşıyan XX, bu enstrümantal albümde öne çıkıyor. Ninni isimli beste, özellikle sonlarına doğru başlayan serbest doğaçlamasıyla albümün tepe noktası niteliğinde. Kapanıştaki Landscapes’te ise Alper Yılmaz tek başına kalıyor ve elektrik basını duyuruyor.

Bir dinleyici olarak bugünün caz müziğini anlamak ve ondan keyif almak için caza daha fazla zaman ayırmak gerekiyor. Alper Yılmaz’ın Clashes’i de dinledikçe kendini açan ve zenginleşen bir çalışma olduğundan, bu çabaya değecektir.
Alper Yılmaz/Clashes/A.K. Müzik