Yıldızların ardından kulüp ışıkları

Dürüst olalım; yaz sahillerinde sığındığımız gün batımlarında, en şehir insanı olanlarımız bile en azından bir anlığına Kaş'ta öğretmenlik yaparak, Bodrum'da incik boncuk satarak vs. yaşamayı düşledi...
Haber: N. BUKET CENGİZ / Arşivi

Dürüst olalım; yaz sahillerinde sığındığımız gün batımlarında, en şehir insanı olanlarımız bile en azından bir anlığına Kaş'ta öğretmenlik yaparak, Bodrum'da incik boncuk satarak vs. yaşamayı düşledi... Sonbaharı özel kılan da bu olsa gerek, o yaz düşlerine rağmen baştan çıkartıcı aurasıyla "sen buraya aitsin" dediğinde şehir insanına, konu kapanmıştır. Bant dergisinin, her ay farklı bir şehre odaklanıp bu şehirle özdeşleşmiş bir grubu ağırladığı City Star Nights by Converse serisi, tam da bu, yaz dönüşü şehirle barışma, kaynaşma ritüelinin hakkını verecek bir konserle açılıyor: Son albümleri Big City'nin turnesini yapan Zita Swoon'la.
Zita Swoon'un büyük şehri
Belçikalı indie grubu, 1993'te A Beatband olarak kurulmuştu ve solist Carlens dEUS grubunun da kurucusuydu. İki yıl sonra Moondog Jr. olarak çıkardıkları albümün ardından Zita Swoon adını alarak yayınladıkları üç albümden sonra grup Big City'de farklı projeleri birarada götüren çok kültürlü kalabalık bir ekip olmanın avantajıyla Jacques Brel'den Noir Desir'e, M. Walking on the Water'dan Walkabouts'a çok farklı müzisyenlere referanslarla, folk'tan blues'a oradan alternatif pop ve indie rock'a açılan bir müzikal coğrafyada keşiflere çıkarıyor dinleyiciyi. Büyük şehir hayatı temasıyla şehrin kalabalığının içinden akan dünyaları sadece çok dilli sözlerinin içeriğiyle değil müziğin biçimiyle de yansıtmakta çok başarılı bu albüm: Enstrümanların, vokallerin zenginliğinde şehir hayatının çok renkliliğini ve çok katmanlılığı duyuluyor. Özellikle solist Carlens'in karizmasıyla oldukça çarpıcı sahne performanslarından bahsedilen grubu 3 Ekim gecesi Babylon'da dinleyip dans ederken, sözlerin anlamı da tam yerine oturacak: "Büyük şehirde kendimi canlı hissediyorum..."
Işıklar altında: Märtini Brös
Şehri böylesine baştan çıkartıcı kılan renkli gecelerin aslarından Indigo da bu hafta özel bir konsere ev sahipliği yapacak. İlk açıldığı 2004 Ekim'inde verdikleri konseri kaçıranların yandığı Märtini Brös'ü bir kez daha ağırlayacak Indigo. Elektronik müzikte özellikle teknoda Berlin ekolü Kraftwerk gibi çığır açıcı gruplar ve krautrock'ın alternatif pop üzerindeki etkileriyle ayrıcalıklı bir konuma sahip olurken, bu mirasın hakkını iyi verenlerden Märtini Brös. Berlin underground'unun 1980'lerde çok farklı zirveler zorlamış elektronik müziğinin önemli figürlerinden DJ Cle ve Mike Vamp'dan oluşan ikili tekno stilindeki elektro-dans müziğini kimi zaman synth'lerle retro referanslar, kimi zaman gitar kimi zaman basla beslerken Kraftwerk'in "robot pop"undan, minimal tekno sularına sürprizlere hep açık oldular. Özellikle Love The Machines'le (2004) büyük liste ve satış başarısı yakalamış olan ikili, akustik gitarlarını da yanlarına alarak çıktıkları Avrupa kulüplerindeki canlı perfomanslarında büyük ilgi gördü. 6 Ekim gecesinin açılışında ve konser sonrasında Indigo residentlerinden Batu da kabininde yerini alacak.
Sonbahar güzel mevsim, geceler tüm bilinmezliğiyle içine çağırırken cazibeli. Ama siz yaz sonunun şehir basmasından bütün bunlara rağmen hâlâ kurtulamadıysanız, pazar günü sabah sabah altsız kahve ve bol duman eşliğinde bir doz Tindersticks City Sickness (Şehir Sıkıntısı) dışında hiçbir şey paklayamaz sizi: "Şehir sıkıntısı, büyüyor içimde, işte burası özgürlük için koştuğum, özgür olamayabileceğim yer ve de..."
Zita Swoon: 3 Ekim Çarşamba, 21.30, Babylon. Biletler: Ayakta 20, Öğrenci 15 YTL; Babylon gişe 0212-292 73 68) ve www.biletix.com
Märtini Brös: 6 Ekim Cumartesi, 23.00, Indigo. Biletler: 25 YTL, Öğrenci 15 YTL; www.biletix.com Bilgi: 0212-244 85 67