Dünyanın bütün edebiyatçıları birleşin!

Dünyanın bütün edebiyatçıları birleşin!
Dünyanın bütün edebiyatçıları birleşin!

Kültür Üniversitesi?nin ?Türk Dili ve Edebiyatı Öğrencileri Kongresi? birçok öğrenciyi biraraya getirdi.

2. Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatı Öğrencileri Kongresi'nde "Don Kişot romanında Türklere bakış" ve "Divan edebiyatıyla Evanescence grubundaki benzerlikler" gibi ilginç çalışmalar sunuldu
Haber: RIZA OYLUM - r.oylum@hotmail.com / Arşivi

“Avrupa’da bir hayalet dolaşıyor” cümlesiyle başlayan malum metin, ilk kez 1848’de yayınlanmıştı. Burjuvazinin korkulu rüyalar görmesini sağlayan bu malum “hayalet”, bugüne kadar hâlâ -tam anlamıyla- işçilerin birleşmesini sağlayamadı. Gerçi son dünya kriziyle birlikte “acaba”yla başlayan cümleler ortalıkta dolaşmaya başladı ama henüz “şartlar tam olgunlaşmadı” galiba.
Bu girizgâh işçilerin sorunları üstünde duracak bir yazı izlenimi verse de yazımızın konusu dünyanın farklı yerlerinden biraraya gelen edebiyat öğrencileriyle ilgili. Dünyadaki işçiler biraraya gelmedi ama dünyanın farklı yerlerindeki edebiyat öğrencileri üç gün boyunca biraradaydılar. Bu sene ikincisi kotarılan “Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatı Öğrencileri Kongresi” (Tudok 2008) Ağustos ayının sonunda Kültür Üniversitesi’nde yapıldı. Dekan yardımcısı Prof. Dr. Ömür Ceylan’ın öncülüğünde gerçekleşen kongrede Almanya’dan Kırgızistan’a, Edirne’den Kars’a ülkemizin ve dünyanın pek çok farklı coğrafyasından edebiyat öğrencileri biraraya gelerek hazırladıkları metinleri birbirleriyle paylaşma fırsatı buldu. Ülkemizin ve dünyanın farklı yerlerindeki öğretim üyelerininin de bulunduğu bu birliktelik içinde 220 metin dinleyicilere sunuldu. Bu birliktelik, tüm oturumlarının öğrencilere tahsis edildiği Türk Dili ve Edebiyatı alanında düzenlenen uluslararası tek öğrenci kongresi olarak tarihe geçti. Ben hazırladığım metni kongrenin ilk sabahında sunma fırsatı bulduğum için bütün oturumları rahatça dinleme imkânı buldum. Kongrede Fuzuli, Bâki, Nâzım Hikmet, Orhan Kemal, Yusuf Atılgan, Oğuz Atay, Orhan Pamuk, Adalet Ağaoglu, Murathan Mungan her yerde kulağımıza çalınan isimlerden bazıları oldu. Oğuz Atay’ın bunalımlarının memleketin her coğrafyasında dert edinilmesi insanı düşündürüyor.
“Don Kişot romanında Türklere bakış”, “Türk edebiyatındaki korsanlar”, “Divan edebiyatıyla Evanescence grubundaki benzerlikler”, “Eric Hobsbawm’ın çalışmalarının edebiyatımıza etkileri” gibi yaratıcı çalışmaları dinleme fırsatı buldum bu kongrede. Metinlerde akademik hayatın disiplini ile öğrenci heyecanı biraradaydı. Hazırlanan bu metinler bir süre sonra üniversite tarafından kitap olarak da yayınlanacakmış.
Üç gün süren kongre sona ererken mailler alınıp verildi. Facebook’ta gruplar kuruldu. Üç gün boyunca edebiyat bütün sohbetlerin ilk konusu oldu. Böylesi etkinlikler sayesinde “edebiyat memuru” yetiştiren fakültelerimiz “edebiyatçı” yetiştirebilmek adına önemli bir adım atmış oluyor. Umarım böylesi çalışmaların devamı gelir de edebiyatımızda parmakla sayılacak sayıda olan eleştirmen sayımız artış gösterir...

RIZA OYLUM
Kültür Üni., Türk Dili ve Edebiyatı, 5. sene