Sır Alex Ferguson

Sır Alex Ferguson
Sır Alex Ferguson
Dünyanın en büyük kulüplerinden biri olan Manchester United'ın tarihine adını altın harflerle kazıyan Alex Ferguson, dünya futbolunda istikrarın başarıya eşdeğer olduğunu kanıtladı
Haber: OSMAN BULUGİL - osmanbulugil@gmail.com / Arşivi

Manchester United’ın yaşayan efsanesi Ferguson, dünya futbolunda çok ender rastlanan örneklerden biri. Birçok kulüpte bir ya da birkaç futbolcu kulübün efsanesidir. Başarıların ardından genelde ilk akla gelen, efsane takımlar ya da efsane oyunculardır. Bu genel tablonun belki de en büyük istisnası Manchester United’da yaşanıyor. Kulüplerin tarihinde bir antrenörün bu kadar iz bıraktığı başka bir örnek bulmak oldukça zor. Ferguson, Aberdeen’de kazandığı başarılarla bir anlamda İskoçya’da Celtic ve G. Rangers’ın hegemonyasına son veren kişi oldu. Aberdeen mucizesini yaratan Ferguson, genç yaşında tüm meziyetlerini sergiliyordu. 1980, 1984, 1985 yıllarında İskoçya Ligi’nde Aberdeen’i şampiyonluğa taşıyan Ferguson, 1983 Kupa Galipleri Kupası’nı da takımına kazandırmayı başardı. 1984’te de Süper Kupa’yı kazandı. 1986 yılında İskoçya kupasını da.
Celtic ve Rangers’in egemen olduğu İskoç liginde Aberdeen mucizesini yaratan Ferguson, Manchester United kulübünün dikkatini çekmeyi başardı. Başarılı teknik adamı 1986 yılında Manchester United, takımın başına getirdi. Manchester United’ın başında Ferguson, ilk Avrupa kupasını yine Kupa Galipleri Kupası’nı 1991’de kazanarak elde etti. Aynı yıl Süper Kupa şampiyonluğunu da getirdi.  1993’de kurulan Premier Lig’de ilk yıl takımı şampiyonluğa taşıdı. Başarılar kazandıkça Ferguson meziyetlerini daha da rahat sergilemeye başladı ve dünya futboluna yıldızlar kazandırma konusunda ne kadar becerikli olduğunu kanıtladı. Beckham, Scholes, Giggs gibi o dönemin genç oyuncularına şans vererek birer yıldız olmalarını sağladı.

Karşı koymak ne mümkün!
Hücum futbolunun prensiplerini iyi uygulayan ve yıldızlardan maksimum verim alabilen Ferguson’un takımı, sırasıyla 1994, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003, 2007, 2008 yıllarında Premier Lig’de mutlu sona ulaştı. Premier Lig’de kazanılan şampiyonlukların yanında 1990, 1994, 1996, 1999, 2004 yıllarında da İngiltere Kupası’nda takımıyla birlikte kupayı eve götürdü.
Kupa Galipleri Kupası’nı kazandıktan sonra, 1999 yılında Şampiyonlar Lig’inde şampiyon oldu. Aynı yıl kıtalararası kupayı da müzesine taşıdı. Manchester United, 2008 yılında Şampiyonlar Ligi’nde her maçta mükemmel bir futbol oynayarak kupayı kazandı. Aynı zamanda hiç mağlubiyet almadan kupayı müzesine götüren ender takımlar arasına katıldı. Kısacası dünyanın en iyi takımını inşa eden Ferguson, kazanılan kupalar ve yıldız oyuncuları ile göz kamaştırıyor.
Günümüzde çağdaş futbolun tüm gereklerini yerine getiren Ferguson’un takımı karşısında durmak neredeyse imkansız. Defansta Ferdinand gibi bir yıldızın yanında Vidic görev yapıyor. Sağ bekte altyapıdan yetişen genç oyuncu Brown oynuyor. Dünya futbolunda son yıllarda zor oyuncu yetişen sol bekte Evra gibi hücum gücü yüksek oyuncuya sahip Manchester United. Orta sahada Carrick, Hargreaves, Scholes, Anderson, Nani, Giggs gibi üst düzey oyuncuların yanında dünyanın en iyi oyuncularından biri olarak gösterilen Ronaldo oynuyor. Forvette de birçok takımın gıpta ile izlediği Tevez ve Rooney gibi iki üst düzey oyuncuya sahip. Bu kadar iyi oyuncuları takım haline dönüştürebilen Ferguson, hücum futbolunun tüm güzelliklerini oyuncularına sahada sergiletiyor.
Cristiano Ronaldo’yu daha 20’sine girmeden S. Lizbon’dan transfer eden Ferguson, Ronaldo’nun bugünkü mükemmel futbolunu oynamasında en büyük etken. Ronaldo’nun kötü oynadığı zamanlarda bile ona güvenerek, dünya yıldızı olabilecek potansiyeli olan bir oyuncunun nasıl kazanılacağının dersini vermiş oldu. 66 yaşına giren Ferguson, sağlığının izin verdiği ölçüde Manchester United’ı bırakacağa benzemiyor. O istese bile ne oyuncular ne de taraftar onsuz bir Manchester’ı düşünemezler bile.
Her yönden dünyanın en büyük kulüplerinden biri olan Manchester United’ın tarihine adını altın harflerle kazıyan Ferguson, dünya futbolunda istikrarın başarıya eşdeğer olduğunu kanıtladı. Kazandığı kupalardan müze yapılsa az gelir. Dünya futboluna kazandırdığı yıldızları ya da yardımcılığından menajerliğe geçenleri sıralasak epeyce uzun bir liste yapmak zorunda kalırız. Ferguson’a hangi açıdan bakarsak bakalım dünya futbolunun en büyük teknik adamı. Sir Alex Ferguson, zaman zaman konuşmaktan başka bir şey yapmayan kişilerle kıyaslansa da bu durumun komik ve geçici olduğu zamanla görülüyor. Bu açıdan dünyadaki teknik adamları değerlendirirken Sir Alex Ferguson’u ayrı tutmak gerekiyor.

OSMAN BULUGİL
Ege Üni., Coğrafya, 3. sınıf