Ters elektrik akımı

Ters elektrik akımı
Ters elektrik akımı

Zi-Punt.

En popüleriyle de, en az duyulanıyla da anaakımı sallamayı düstur edinmiş müzisyenler, 31 Ekim-8 Kasım arasındaki elektronik ve alternatif rock festivali Phonem by Miller'da
Haber: ALP BARAN / Arşivi

Müzik festivalleri genelde birkaç yıldızın gölgesi sayesinde, anaakımın kıyısında köşesinde kalmış isimleri görmemize vesile olur ya 31 Ekim-8 Kasım arasındaki Phonem by Miller’da durum farklı. Elektronik ve alternatif rock müzik festivali Phonem by Miller’da yapı gereği, en popüler isim de, en az duyulan da, anaakımı şöyle bir sallamayı düstur edinmiş müzisyenler. İster alaycılıkla hayranlığın birbirine katıldığı postmodern bir tavırla, isterse de net bir uzak duruş ve başına buyruklukla... İşte senenin Phonem by Miller’ından RadikalGenç’in sizin için seçtiği inciler...

Kadın gücü
Blondie ve Madonna’nın açtığı yoldan gitmek isteyen ama bu konuda bir arpa boyu bile yol aldıkları şüpheli, dansçılarla dolu kliplerde, oyunbaz bir cinsellikle caka satan kadın şarkıcılardan gına mı geldi? Sonuçta Erol Köse ekolü bile bu yoldan ekmek yemeye çalıştığına göre bu işte bir terslik var. Neyse ki arada Annie gibi birileri çıkıyor da rutin kırılıyor, popstarlığın haysiyeti, itibarı geri veriliyor. Electro-pop ritimlerini yumuşak sesiyle taçlandıran Norveçli Annie, “Anniemall” adlı albümüyle hayatımıza gireli dört yıl oldu. Müzisyen, Phonem by Miller kapsamında 7 Kasım 00.30’da Babylon tarafından yurda getiriliyor. Öncesinde electro-rock grubumuz Zi-Punt, sonrasında da Digital Playground eşliğinde.
Aslında Annie’nin müzikal yaklaşımı, kedisine koyduğu isimlerden de belli. 25 yaşındaki şarkıcı kedisine hem punk grubu Joey and the Ramones’e hem de favori New Kids on the Block üyesi Joey’ye ithafen Joey adını uygun görmüş. Dünyanın tüm alternatiflerine kucak açmış şehirlerden Berlin’de ikamet eden Annie’yi -ne yapalım, referans vermemek olanaksız- belki de en iyi wikipedia’daki tanımıyla açıklamak lazım: Sırtını indie alemine ve dans pistlerine çevirmemiş bir pop yıldızı.
Oyunbaz bir sahne performansı demişken, Phonem by Miller’ın güzide konuklarından bir diğeri, daha isminden kendini belli ediyor: Robots in Disguise. Punk etkili electro-clash, bu türde üreten grup enflasyonuna rağmen hâlâ bizi heyecanlandırabiliyorsa bunda Robots in Disguise gibi yaratıcı ekiplerin etkisi büyük. Dee Plume ve Sue Denim isimli iki “punk-ötesi” hatundan kurulu Robots in Disguise 5 Kasım 22.30’da Studio Live’da sahne alacak. Onlara eşlik edecek isim ise Radyo Eksen’den Güven Yıldız.
Robots in Disguise’ın isim babası onların sahnede, kliplerinde ve kıyafetlerinde düstur edindiği yapboz tavrı da açıklayabilecek “Transformers”. Eleştirmenler, ikilinin bu kült çizgi dizideki fantastik atmosferi kendi usullerinde yeniden oluşturmak istediğini yazmışlar. Grup, son albümleri “We’re in the Music Biz!”in gazıyla geldikleri Phonem by Miller’a bu fantastik atmosferini taşıyacak. Bir önceki albümleri “Get RID”den en büyük hitleri “Turn It Up”ı seslendirmeleri, kişisel dileğimiz.

“Maskeli miksolog”
Malum elektronik müzik alemi, ironiyi en çok kaldıran ortamlardan. Bunun en büyük kanıtı Robots in Disguise, Annie gibi örneklerde görüldüğü üzere kadın müzisyenlerin sahne performanslarında, kliplerinde, kendilerini kısıtlayan tüm cinsiyet normlarıyla kafalarına göre mücadele edebilmesi, dalga geçebilmesi. Erkekler için de benzeri bir yaratıcı özgür saha söz konusu. Hem de yüzlerini saklama özgürlüğü bile mümkün. Phonem by Miller’ın Annie’yle beraber muhtemel en popüler konuğu, maskesiz çıkmayan Sonny J. gibi. Kendisi, engin popüler kültür külliyatından eserleri yaratıcılığının zemini yapan isimlerden. Duyar duymaz Jacksons 5’ı yaad etmemize vesile olan “Can’t Stop Moving”, onun sanki 1970’lerde kıyıda köşede kalmış film parçalarından kes yapıştır yöntemiyle çekilmiş gibi duran videosu Sonny J. tavrını layığıyla ortaya koyacak bir eser. Tabii Donna Hightower şarkısı “Handsfree (If You Hold My Hand)”i “white trash chic” estetiğine (beyaz alt sınıfın bağrından şık bir çığlık da diyebiliriz) temel yapması, son dönemde en çok ilgi gören Sonny J. icraatlarından. Guardian yazarının tabiriyle “maskeli miksolog” Sonny J.’nin Hint B filmleri, 70’lerin çizgi dizileri ve kabare gibi birbirinden gayet farklı noktalara temas edeceği performansın mekânı Santralistanbul Tersane. Zamanı 1 Kasım 24.00. Öncesinde ve sonrasında sahne alacak eşlikçisi ise Kiwi.
Nu-disco sularından Diskkjoke & Vinny Villbass, performansına davul ve gitarı katan The Emperor Machine, Miller Music Factory birincisi DJ ikilisi Warmer Bros, Dirty’de sahne alacak Foamo, aynı sahneyi paylaşacak Britanyalı punk’lar Prinzhorn Dance School ve Fransız elektronik grubu Ez3kiel, rock müziğin tazeliğini koruyan indie’cilerden British Sea Power, Streetlife DJ’s... Her biri ayrı bir paragrafı, yazıyı hak edecek isimler... Ama malum hem bizim yerimiz dar hem de bu iyiliğin en iyi ıspatı sahneler.

ALP BARAN: İşsiz