Türk sinemasının son yıldızı

Türk sinemasının son yıldızı
Türk sinemasının son yıldızı

Hülya Avşar, sinemada 25. yılını kutluyor.

45. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin bu seneki başarı ödülü, oyuncu Hülya Avşar'a verildi
Haber: KAHRAMAN ÇAYIRLI - kahramancayirli@gmail.com / Arşivi

Ajda Pekkan’ı neden bu kadar sevdiğimi açıklayamam bir türlü. Aynı durum Hülya Avşar için de geçerli. Özünde, en temelinde, nihayetinde sinema oyuncusudur Hülya Avşar. Denir ya, sel gider kum kalır: Diziler, şarkılar, dergiler, bir tiyatro oyunu, tenis maçları, magazin programlarını silkeleyin, geride pırıl pırıl bir sinema oyunculuğu belirir. Avşar’ın gerçekte bir sinema oyuncusu olduğunu bize yeniden anımsattıkları için Altın Portakal Film Festivali’ne teşekkür borçluyuz.
10 Ekim 1963, Edremit doğumlu, güzel yıldız. Annesi Giritli, babası Ardahanlı. Orta halli bir ailenin üç kız çocuğunun en büyüğü. İlkokulu Edremit, Ayvalık ve Havran’da tamamlar. Ortaokul ve liseyi ise Ankara Cumhuriyet Lisesi’nde okur. Liseyi bitirir bitirmez Mehmet Tecirli adlı bir mühendisle evlenir. Bir yıl bile sürmez evliliği. Boşanır boşanmaz İstanbul’a gelir, Bulvar gazetesi Kainat Güzellik Yarışması’na katılır. Duymuşsunuzdur, yarışmada birinci seçilir fakat daha önce evlenip boşandığı için geri alınır tacı.
Yarışmanın peşinden reklam ve film teklifleri alır. Sonra neler olduğunu 25 yıldır hep birlikte izliyoruz zaten. Filmleri, aşkları derken her hareketi haber değeri taşımaya başlar sonunda. 

25. sanat yılı
Yola 1983 yılında Salih Güney ve Fikret Hakanla beraber “Haram” filmiyle çıkan Avşar, 50’ye yakın filmde rol aldı. “Nefret”, “Fatmagül’ün Suçu Ne?”, “Bir Kırık Bebek”, “Alamancının Karısı”, Füruzan’ın usta işi öyküsünden çekilen “Benim Sinemalarım”, sanatçıya Moskova Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü getiren “Berlin in Berlin”, “Bir Kadının Anatomisi”, Varlık Vergisini konu edinen “Salkım Hanımın Taneleri”, Ali Özgentürk’ün “Kalbin Zamanı”, Perihan Mağden’in aynı adlı romanından uyarlanan “İki Genç Kız” gibi Türk sineması için önem taşıyan filmlerde başrol oynadı.
45. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin bu seneki başarı ödülü, oyuncu Hülya Avşar’a verildi. Aynı zamanda 25. sanat yılını kutlamaya hazırlanan Hülya Avşar’ı bu vesileyle tekrar tebrik etmiş olalım.

KAHRAMAN ÇAYIRLI
İşsiz