Uçtu, uçtu kuş uçtu

Uçtu, uçtu kuş uçtu
Uçtu, uçtu kuş uçtu

Kuş gözlemcisi olmak için bir dürbün ve bir defter yeterli.

Haber: ŞÜKRÜ ESİN - yyutema@yahoo.com.tr / Arşivi

Dünya Kuş Gözlem Günü, 4-5 Ekim tarihlerinde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 25 ülkede kutlandı. Türkiye’deki Dünya Kuş Gözlem Günü etkinlikleri Doğa Derneği üye ve gönüllülerinden oluşan kuş gözlem toplulukları tarafından kotarıldı. Ankara, Antalya, Balıkesir, Hatay, İstanbul, Kars, Mersin, Muğla ve Şanlıurfa’da düzenlenen çeşitli etkinlikler vardı. Dünya Kuş Gözlem Günü, kamuoyunu kuşlar, kuş göçleri ve kuşların doğal yaşam alanları konusunda bilinçlendirmeyi ve korunmasını sağlamayı amaçlayan uluslararası bir etkinlik. Her yıl Ekim ayının ilk haftasonu tüm Avrupa ve Türkiye’de kuş gözlemciler tarafından kutlanıyor. Dünyada yaşayan 9,856 kuş türünden 1,855’inin (yüzde 19) göçmen olduğu tahmin ediliyor. Bu türlerden pek çoğunun sayısı hızla azalıyor. Kuşların sayısının doğada hızla azalmasının başlıca sebepleri DDT, tarım ilaçları, avcılık, kuşların yaşam alanlarını rahatsız etme ve yok etme gibi sıralanabilir.

Siz de kuş gözlemcisi olabilirsiniz
Bir kişide kuş gözlemciliği tutku olduktan sonra o kişi ne kafe ve/veya kahveye gitmeyi isteyecek ne de internet kafede, evindeki bilgisayarda gününü heba edecektir. Sırt çantasına dürbününü, kuş gözlem kitabını, not defterini, suyunu ve yiyeceğini koyup insanlığın yaratmış olduğu her türlü kirlilikten uzaklaşarak ilk geldiği yer olan doğayla başbaşa kalacak ve onun sesine kulak verecektir. Gözlem yaptığı süreç içersinde doğanın doktoru, sözcüsü ve savunucusu olacaktır. Kuş gözlemcisi olmak için bir çift meraklı göz, bir dürbün ve bir de kuş gözlem kitabınızın olması yeterli. Gözlem evinizin/yurdunuzun penceresinden başlayabilirsiniz. Yaşadığınız kentteki kuş gözlemcileriyle tanışıp birlikte her hafta farklı bir yere giderek dünyanın en çevreci hobisi ile hem doğayı yakından tanıyabilir hem de doğayı koruyabilirsiniz. Dünyanın en çevreci hobisi olan kuş gözlemciliğinin en güzel yanlarından birisi de bireyin asosyalleşmesini engelliyor ve takım ruhuyla hareket etme becerisini kazandırıyor.
Ülkemizde kuş gözlem faaliyetlerini üniversitelerde bulunan kuş gözlem kulüpleri ve bunun yanında kuş gözlemcilerinin birlikte kurdukları kuş gözlem toplulukları yapıyor. Şehrin keşmekeşinden sıyrılıp doğayı yakından tanımak istiyorsanız hadi sizde kuş gözlemcisi olun, doğaya gidin ve doğayı koruyun!

ŞÜKRÜ ESİN: Urfalı Kuşçular Grubu Koordinatörü