1 Kasım'a doğru seçmen aslında kiminle aynı görüşte?

1 Kasım'a doğru seçmen aslında kiminle aynı görüşte?
1 Kasım'a doğru seçmen aslında kiminle aynı görüşte?
Siyasi partiler her seçim döneminde ortaya koydukları ideolojileri, projeleri ve vaat ettikleri şeylerle seçmenin görüşüne yaklaşmaya çalışıyorlar. Peki Türkiye'de seçmenler aslında kiminle aynı görüşte?

RADİKAL - Hepimiz bir siyasi görüşe sahibiz ve sandığa gittiğimizde, oy verirken sadece kendi irademiz geçerli oluyor. Oy pusulasını elimize aldığımızda gerçekten kiminle aynı görüşte olduğumuzu hissediyoruz? Siyasi partiler sadece bizi değil, çevremizi de etkiliyor ve bir şekilde sosyal hayatta görüştüğümüz herkesle siyaset hakkında konuşabiliyoruz. Bir şekilde, hepimizin aynı görüşleri paylaştığı bir çevre oluyor. Kiminin ailesi, kiminin arkadaşları... Peki siz kimlerle aynı görüşte olduğunuzu düşünüyorsunuz? Radikal okurlarının hangi çevresiyle aynı görüşte olduğunu soruyor:

Bu arada geçmişe ufak bir bakış atacak olursak, 7 Haziran'dan önce yaptığımız analizlerde seçmenlerin çoğunun ailesiyle aynı eksende olduğunu görebiliriz. Şöyle ki; 

Poltio'nun 9.816 ziyaretçi tarafından oylanan son anketi, aile büyüklerinin seçimin kaderini belirleyeceğini ortaya çıkarttı. "Olmaz öyle şey" demeden önce Türkiye 'de aile yapısına yönelik bazı bilgiler paylaşalım. Şimdi efendim Türkiye'de 19 ila 20 milyon aile yani hane bulunmakta. Bu hanelerin Türkiye genelinde ortalama nüfusları 3.8 ila 4 arasında. Hani Türkiye'de gireceğiniz bir hanede 4 kişi bulmanız çok yüksek bir ihtimal. Bu haneler genelde ; anne, baba ve iki çocuk olarak gözlemleniyor.

Türkiye'de en az nüfusa sahip haneler; Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Eskişehir ve Burdur. Bu şehirlerdeki hanelerin nüfus ortalaması 3 kişinin üstüne çıkamıyor.

Türkiye'de en kalabalık hane ortalamaları ise; Van, Siirt, Muş, Hakkari ve Şırnak'ta görülüyor. Bu şehirlerin hane nüfusu ortalaması 6'nın üstünde!

Türkiye'de en çok hane 3,5 milyondan fazla hane ile İstanbul'a ait. İstanbul'u Ankara ve İzmir 1 milyondan fazla hane ile takip ediyor. Bursa ve Antalya'nın ise 600.000'den fazla.

Hane bakımından en fakir şehirler ise; Hakkari, Kilis, Ardahan, Tunceli ve Bayburt olarak gözüküyor. Bu şehirlerden en kalabalığı olan Hakkari'de sadece 34.345 hane bulunuyor!

Peki yurt dışındakilerle birlikte toplamda 55 milyona yakın seçmenin oy kullanacağı seçimlerde bu bilgiler ışığında nasıl bir tablo oluşacak? Bunu yorumlamak için şunu bilmeye ihtiyacımız var; "Yurdum insanı ailesiyle aynı partiye mi oy verecek?" infografiğimize bakalım:

Görüldüğü üzere %71 gibi ezici bir çoğunluk ailesi ile aynı partiye oy verecek. Peki bu nasıl bir durum ortaya çıkartacak? Bekleyip göreceğiz.