1 Kasım'a doğru seçmenler için miting ne anlama geliyor?

1 Kasım'a doğru seçmenler için miting ne anlama geliyor?
1 Kasım'a doğru seçmenler için miting ne anlama geliyor?
Mitingler siyasetin vazgeçilmez bir parçası. Siyasi partilerin en önemli propaganda unsuru olarak yıllardır olmazsa olmaz bir noktadalar. Peki seçmen için miting ne anlama geliyor ve gerçekten sokaktaki vatandaş mitinglere gidiyor mu? Çevrenize baktığınızda eline bayraklarını almış, maça gider gibi desteklediği partinin düzenlediği mitinge giden kaç kişi görebiliyorsunuz? Daha önemlisi mitingin anlamı bu mudur?

RADİKAL - Mitingler dünya siyasetine aslında sokak çığırtkanlarından geçen bir propaganda şekli. İlk başta pazarlarda malını satmak isteyen insanların yüksek sesle sokaktan geçenlere seslenip onları etrafına toplamasıyla başlayan bu toplanma hareketi İngilizcedeki "Meeting" yani buluşma kelimesine dayanıyor. Mitinglerin temel amacı ürün ya da fikir için, seslenme yoluyla karşı tarafı ikna etmek olarak bilinir. Pazarlardaki satıcıların başarısından etkilenen pek çok şehir ve ülke yönetimi çok eski çağlardan beri çığırtkanlar vasıtasıyla halkı bilgilendirme ve ikna etme yöntemlerini kullandılar.

Roma'da İmparatorlar, Ortaçağ'da Vatikan, Rönesans döneminde sanatçılar ve fikir önderleri tarafından özellikle Avrupa'da kullanılan bu yöntemin günümüzde biraz amacından saptığını görüyoruz. Mitinglere itibar kazandıran en önemli özelliğin toplanan kalabalık olduğu görülür ve toplanan kalabalık ne kadar çoksa mitingin o kadar etkili olduğu düşünülür.

Aslında bu mantık çok da gerçeği yansıtmıyor. Hemen hemen bütün siyasi partiler kendi teşkilatlarını toplayarak belirli alanları kendi taraftarlarıyla dolduruyorlar ve oluşturulan kalabalık bir gurur meselesi oluyor ama bu aslında mitingin etkisini tamamen düşüren bir durum. En başarılı mitingler tarihin başından beri boş bir meydana seslenen konuşmacının etrafına toplamayı başardığı kalabalıklarla oluşuyor. Hemen hemen bütün devrimler ve Fransız İhtilali gibi olaylar bu tip "doğal mitingler" sayesinde ortaya çıkmış. Günümüzde hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde mitinglerin artık "suni" olduğunu söylemek mümkün.

Parti teşkilatının topladığı kalabalıklar zaten partinin oy vermeye hazır olan kitlesini oluşturuyor ve bu kitleden oy istemek aslında boşa harcanan bir enerji. Daha önceden hazırlanan bayraklar, pankartlar mitinge otobüslerle taşınan insanların ellerine tutuşturuluyor ve yine daha önceden belirlenmiş sloganlar atılıyor. Hatta mitinge katıldığı için para aldığını söyleyen, başkalarının da para aldığını iddia edenler bile var. Daha kötüsü bazı mitinglerde kalabalığı daha büyük göstermek için fotoğraf ve görüntülerde montaj yapıldığı da ortaya çıkıyor, iddia da ediliyor! Bu açıdan miting gerçekten bir paylaşım toplantısı mı, yoksa bir göz boyama mı?

Herhangi bir parti hiçbir teşkilat çalışması yapmadan boş bir meydana sahne kurup seslense o alana gerçekten kaç kişi toplanır hiç düşündünüz mü? Peki kaçımız şimdiye kadar bir partinin mitingine gittik? Seçmenlerin mitinglere bakış açısı belki bundan sonra yapılacak seçim çalışmaları için partilerin ufkunu açabilir diye düşünerek bir anket hazırladık;