1 Kasım'da oy kullanmamanız için 10 bahane(!)

1 Kasım'da oy kullanmamanız için 10 bahane(!)
1 Kasım'da oy kullanmamanız için 10 bahane(!)
29 Ekim günü tatil ilan edildikten sonra vatandaşların çoğunda geçmiş tecrübelerden gelen kaygılarla "Şimdi herkes tatile gider, oy kullanmazlar." gibi düşünceler oluştu. Tatil bahanesiyle seçime gittiğinizi söylemekten utanıyorsanız, buyurun size birbirinden yaratacı sandığa gitmeme bahaneleri(!)
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Seçimler hayatımıza yön verdiğimiz tercihlerdir. Sandık başında yapılan milletvekili seçimleri ise yaşadığımız ülkeye yön verdiğimiz tercihlerdir. Bu tercih hakkını kullanmak her vatandaşın görevi. Neden? Hepimiz bir şekilde yaşantımızdan memnunuz ya da değiliz. Memnunsak bu yaşantının devamı için, değilsek bu yaşantının değişmesi için ülke yönetiminin nasıl olacağı yönünde oy kullanmak durumundayız. Aksi halde "Ya ben bu gidişattan memnun değilim" deme hakkımız olmaz. Ya da "Ne güzel gidiyordu her şey neden değişti ki şimdi?" dersek de sandık başına gitmemiş biri olarak haksız serzenişlerde bulunmuş oluruz. O yüzden o sandığa illa ki gidilecek... "Yok arkadaş benim için önemli değil, ne olursa olsun koyverdim gitti!" mi diyorsunuz? O zaman buyurun bizden size birbirinden güzel sandığa gitmeme bahaneleri...

1.Sular Kesildi


Su kesintisi mühim mesele. Lise yıllarından bu yana ödevlerimizi yapmamaktan başlayıp, yeri geldiğinde işe gitmeme bahanemiz olmasına kadar hayatımızın tüm evrelerinde bizi kurtaran bir sebep.

2.Elektrikler Kesildi


Su kesilmediyse sorun değil, pekala elektrikler kesilince de oy vermemek için bir bahanemiz olabilir. Hep trafolara kaçacak değil, evimizin de elektrik saatine kedi ve türevi hayvanlar kaçabilir.

3.Halı Saha Maç


Seçim gününe alınmış bir halı saha maç her türlü sağlam bir bahanedir. Oynamayalım da ülke futbolu geriye mi gitsin? 2018 Dünya kupasına da mı katılmayalım yani?

4.Altın GünüEv ekonomisi varken ülke ekonomisi kimin umurunda? Seçim günü sizin altın gününüzse herkes sizi anlayışla karşılayacaktır.

5.Evin Badana BoyasıBadana uzun ve önemli bir iş. Sabahtan kolları sıvadınız mı bir bakmışsınız akşam olmuş, sandığa gidilememiş... Kim ne diyebilir ki? Badana yoksa da musluklar tamir edilir, fayanslar silinir, çalışmak isteyene iş çok ne de olsa.

6.Arabanın Bakımı GeldiTürk insanı için tarihin başından beri binek önemli bir konudur. Atımız olsa onu yemler yine gitmeyiz seçime, kimse de bir şey diyemez. Bu dünyada taşıt büyük ihtiyaç.

7.“Ben İkinci Turda Kullanacağım”Genel seçimler de iki tur yapılsa, birinci tura katılım oranlarını az çok tahmin edebiliyoruz artık. Varsa ikinci tur, demokratik hakkımızı orada kullanırız.

8.Hastalık

Hastalık kadar geçerli bir bahane var mı? Grip olur, boyun ağrısı olur, midede gaz olur... Hep bunlar evde yatmak için haklı sebepler.

9.Sandık FobisiBu saydıklarımızla kimseyi inandıramazsak alın size geçerli bir sebep! Herkesin çocukluğunda geçirdiği bir travma vardır. Biz de sandığa karşı hassas olamaz mıyız yani? Görünce ödümüz kopuyordur sandıktan, içinden olmadık bir şeyler çıkar diye. Zaten en nihayetinde oy kullananların bir kısmı için de aynı şey geçerli olmuyor mu?

10."Benim Adayım Listede Yok"

Sandık fobisi de geçerli değilse, alın size en demokratik sebep. Belki de bizim siyasi görüşümüzü temsil edecek kişi yoktur oy pusulasında. Ne gerek var o zaman sandığa gitmeye? Nasıl olsa demokrasi bir şekilde işliyor, ülkenin yarısı oy kullanmasa memleket mi yıkılır? (!)