1 Kasım'da seçim öncesi seçim: Sandığa gitme saati!

1 Kasım'da seçim öncesi seçim: Sandığa gitme saati!
1 Kasım'da seçim öncesi seçim: Sandığa gitme saati!
Türkiye 1 Kasım Pazar günü sandığa gidiyor. Kimimiz çocuklar gibi şen, kimimiz ok gibi gerilmiş durumdayız. 1 Kasım Pazar günü de bu dalgalı ruh halleri ile yataktan kalkacak ve günün bir noktasında oy kullanacağız. Peki oy vermeye kaçta gitmelisiniz? Hangi saatte giderseniz nasıl bir ortamla karşılaşırsınız? Poltio.com üşenmedi, sizin için derledi. Buyurun...

Poltio 1 Kasım genel seçimleri öncesi, alternatif bir seçimle www.poltio.com 'da halkın nabzını yokluyor... 18 yaşından gün almış her Türk vatandaşı gibi hayatınızın bilmem kaçıncı kader belirleme pazarlarından birine hazırlanıyorsunuz. Üniversite sınavına da bir pazar günü girmiş, bir pazar öğleden sonrası nikahlanmış ya da askeri birliğinize teslim olmuştunuz (bedelliler kenara ayrılabilir). Yine kritik bir pazarın arifesindeyiz. 1 Kasım Pazar günü yine oy vermek üzere evimizden çıkacak, kayıtlı olduğumuz sandığa gideceğiz. İşlemin kendisi 5-10 dakika sürecek ama etkilerinin 4 yıl devam edeceğini hatırlatalım. Kaydırma yapmayın ve oyunuza sahip çıkın...

Asıl soru şu: Oy vermeye kaçta gitmelisiniz? Sandıkların sabahı mı makbuldür, akşamı mı? Cansular kaçta orada olacak? Mehmet'le sandık çıkışı saat kaçta buluşacaksınız? Ninenize dedenize oy verirken yardım edecekseniz, onları saat kaçta sandığa götüreceksiniz? Kafanızda deli sorular. Aslında yanıt basit: Oy verme sırasında kiminle olmak istiyorsunuz? Biz listeleyelim, siz seçin:

1. Sandıklar açılır açılmaz:

Türkiye genelinde sandıklar 8’de açılıyor. İbibikler öter ötmez, kediler ise hala uyurken sandık başında olmaktan bahsediyoruz. Bu saatte sandık başları tıpkı günün sadece belirli bir zaman diliminde ortaya çıkan egzotik kuş sürüleri gibi gelenlerle dolu olacaktır. Dinç emeklilerin ağıtlıkta olduğu bu gruptakilerin bir kısmı eşlerini de peşlerinde sürüklemiş, bir kısmı ise oy kullandıktan sonra eve gazete ve ekmekle gidip söylenmek üzere kıpır kıpır olacaklardır. Erkenden sandığa gitmenin avantajının kalabalıktan sıyrılıp işinizi hızlıca halletmek olduğunu sanıyorsanız ise yanılıyorsunuz. Sabah saatlerinde herkesin kafası ayrı bir trilyon olacağından muhtemelen oy verme işlemleri sakız gibi uzayacak, oy vermek için girdiği kabini sıcak bir yuva sanıp uyuyakalanlar olacaktır...

2. Kahvaltıdan sonra, öğlen saatleri:

Çok fazla çocuk ve kot gömlek görmeye hazır olun. Tipik çekirdek ailenin alanına ve zaman dilimine girdiniz. Annenin özenle hazırladığı, babanın sucuklu yumurta ile taçlandırdığı kahvaltı sofrasından biraz önce kalkıldı. Yüzlerde ailece bir şeyler yapmanın sıkıntılı neşesi. Aceleci babalar ve iki ayağı bir pabuca sokulmuş anneler, 2 seneye kadar hiçbir şeylerini beğenmeyecek çirkin ergenlere dönüşecek çocuklarına demokrasi bilinci kazandırmanın abartılı kıvancı içinde.

Muhtemelen sandık başında günün en kalabalık saati de günün bu diliminde olacak. Oy kullandıktan sonra ziyaret edilecek bir anne-baba, gidilecek bir piknik yoksa günün bu saatinde oy kullanmasanız da olur.

3. Öğleden sonra, gün akşama dönerken:

Zamanın göreceliliği kavramına canı yürekten inanmış gençler, gençlerimiz… Pazar gününün anlamını uzanılabilecek herhangi bir zeminden, yatay surette ekranda oynayan bir takım görüntülere bakmakta bulmuş olanlar topluluğunun sandık başlarında görülmeye başladı zaman dilimi.

Sandıklar 17.00’de kapanacak ama Yüksek Seçim Kurulu açıkladı: Yoğunluk olursa bekleyen herkes oy kullanana kadar işlemler sürecek. Cansular, Kaancanlar, Berkeler ve Eceler mağdur olmayacak. Yaşasın demokrasi.

Sıra geldi metin üzerine çalışmalar bölümüne. Evet, söyleyin bakalım, kaçta gittiniz ya da gidiyorsunuz oy vermeye?