10 golüyle efsanelerin 5 Şubat'ta doğduğunun kanıtı Hagi

10 golüyle efsanelerin 5 Şubat'ta doğduğunun kanıtı Hagi
10 golüyle efsanelerin 5 Şubat'ta doğduğunun kanıtı Hagi
5 Şubat dünya futbol tarihi için en ilginç tarihlerden biridir. Ne bir kupa, ne de bir şampiyonluğun yıl dönümü olan bu tarih 4 farklı milletin efsane futbolcularının doğum tarihi. Brezilya'nın Neymar'ı, Portekiz'in Ronaldo'su, Arjantin'in Tevez'i ve Romanya'nın Hagi'si... Hepsi 5 Şubat doğumlu! Bunların arasında elbette ki bizim için anlamı çok başka olan Gheorghe Hagi'yi en güzel 10 golüyle anıyoruz. İyi ki doğdun Hagi!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

1982'de başlayan muhteşem bir kariyer hikayesi Hagi'ninki. 1982'de Farıl Constanta'da başlayan macerası daha 18. maçında 7. golünü atmasıyla Sportul Stundentesc'e taşır Hagi'yi. Burada da 108 maçta 58 gol atınca, Romanya'nın en büyük yakımı olan Steaua Bükreş'in yolunu tutar efsane 10 numara. Hagi Bükreş'te adını dünya tarihine kazıyan başarılara imza atar. Çıktığı 97 maçta attığı 76 golle ve ardından Romanya milli takımıyla yaşadığı başarılarla, bir anda Karpatların Maradona'sı ilan edilir.Bir sonraki sezon Real Madrid'e transfer olan Hagi burada 64 maça çıkıp 16 gol atar ve 1992'de İtalya serüveninin de kapısını aralar. Brescia'ya transfer olan süper yıldız 61 maçta 14 gol atarak büyük beğeni toplar. Sene 1994'ü gösterdiğinde Hagi son transferi olarak görülen Barcelona'ya imza atar ve 36 maçta çıktığı 7 golle artık emekliliğinin sinyallerini verir.Ama o bir efsanedir. 5 Şubat doğumlu oluşundan mıdır nedir, Hagi'nin henüz daha futbol topula işi bitmemiştir. Fatih Terim önderliğinde Avrupa'da tarih yazmak üzere bir araya gelen Galatasaray'a imza atar ve Türkiye'deki köşe yazarlarının "bastonlu dede" yaftaları altında 1996'da sarı kırmızılı formayı giyer. Galatasaray'da 132 maçta forma giyen Hagi, Şampiyonlar Ligi kupası dışında Avrupa'da kazanabileceği ne kadar başarı varsa altına imzasını atar. 4 kez üst üste lig şampiyonluğu, UEFA kupası, Süper Kupa, Türkiye kupaları... Bir senede 4 kupa şampiyonluğu...

Galatasaray'da imza attığı 59 golle toplamda kulüp kariyerinde 237 gol atan Hagi, bugün dünyada Pele ve Maradona'nın ardından adı anılan 3. isim olarak mevkisinin en iddialı isimlerinden biri. Keramet Hagi'nin o eşsiz ayaklarında mı yoksa 5 Şubat'ta mı bilemiyoruz ama Hagi'nin yanında Neymar, Ronaldo ve Tevez'in henüz daha yemesi gereken 40 fırın ekmek olduğu tartışılmaz. İşte size efsanelerin 5 Şubat'ta doğduğunun kanıtı Hagi'nin 10 süper golü!

Hagi'nin Dünya Kupası tarihine geçen Maradona'yı kıskandıran golü

Hagi'nin Real Madrid tarihine geçen efsane golü

Hagi'nin Barcelona'dayken attığı en güzel gollerden biri