10 maddede 600 TL'ye kalbinizi Ege'de bırakacak tatil nasıl yapılır?

10 maddede 600 TL'ye kalbinizi Ege'de bırakacak tatil nasıl yapılır?
10 maddede 600 TL'ye kalbinizi Ege'de bırakacak tatil nasıl yapılır?
Yaz sezonu geldiğinde Türkiye'de pek çok tatilci Ege bölgesine akın ediyor. Yıllık izinlerin göz bile kırpılmadan harcandığı, sosyal medyada paylaşımların havada uçuştuğu tatil süresince genelde bütün zaman tek bir şehir ya da beldede geçiriliyor. Ancak aslında Ege'nin tadı, biraz yorulmayı göze alıp gezmekle çıkıyor. İşte 10 maddede kalbinizi Ege'de bırakacak tatili yapmanın yolu...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Tatil programınızı yaparken genelde uçakla gidip başınızı bir otele sokmaya odaklanıyorsanız, hiç boşuna yaşadığınız şehirden ayrılmayın. Çünkü gezmeyecekseniz, nereye gittiğinizin gerçekten bir anlamı yok. İster otel, ister devremülk, isterseniz yazlık olsun gittiğinizde altınızda bir araç olması büyük bir nimet. Bu sebeple arabayla gitmenizi ya da araç kiralamanızı tavsiye ediyoruz. Ve eğer Ege bölgesine gidecekseniz kuzey ve güney sahillerine kolay ulaşım sağlayabileceğiniz, iç kesimlere de kolaylıkla sehayat edebileceğiniz bir noktada olmanızda fayda var.

1. Nerede kalmalı?

Altınızda araba olsun dedik ya, öneri gerekecekse Aydın bunun için en ideal il diyebiliriz. Kuşadası ve Didim sizi seyahat için en memnun edecek noktalar. İzmir ve Muğla'nın arasında ve Denizli'nin hemen batısında kalan Aydın sahil şeridi Ege bölgesinde kıymeti yıllar geçtikçe anlaşılan bir bölge. Aydın sahil şeridinde oldukça güzel ve temiz koylar bulunuyor. Karmaşadan uzak, sakin ve genelde yazlıkçılarla dolu olan bu sahillerde kafanızı dinleyip rahatlayabilirsiniz. Biraz hareket istiyorsanız ortalama 1 buçuk saatlik ulaşım süreleriyle Bodrum ve Çeşme sahillerine ulaşmanız mümkün. Hatta aynı gün içerisinde denize Çeşme'de girip, akşamına Bodrum gecelerine akmanız hiç de zor değil.

2. Denize girmek için ne kadar para harcanır?

Öncelikle halk plajlarının özellikle hafta sonları "günübirlikçi" akınına uğramadığı sakin bir nokta bulmak çok zor. Bu sebeple tatilin keyfini çıkartmak için küçük işletmeler halinde hemen her sahilde rastlayabileceğiniz iskele düzenindeki "beach"lere kendizi atmak isteyebilirsiniz. Çeşme ve Bodrum gibi artık rant merkezi olmuş noktalar haricinde bu ahşap iskelelerin genelinde meşrubatlar 5 TL, alkollü içecekler 10 TL civarında fiyatlardan başlıyor. Ancak bazı iskelelerde şezlong parası alınabiliyor, bu ücreti talep etmeyen alternatif işletmeler varken açıkçası insanın tercih edesi gelmiyor. Yiyecekler de ortalama 7 TL'den başlayan fiyatlara sahip. Sıkı bir kahvaltının üstüne iki üç meşrubatla bütün bir günlük deniz keyfinizi iskelelerde makul fiyatlara sağlayabilirsiniz.

3. En güzel denize girilecek yer?

Bu yaz bütün Ege sahilini değerlendirecek olursak Çeşme Aya Yorgi Koyu kesinlikle en temiz ve yüzme keyfini maksimuma çıkartan bir noktada. Suyun berraklığı, akıntı olmayışı ve denizdeki tuz oranı açısından Aya Yorgi bulunmaz bir nimet. Ancak bu noktada orta gelirli vatandaşlar için lüks sayılabilecek işletmeler neredeyse bütün sahil şeridini kapatmış durumda. Ve Aya Yorgi'de yüzmek için biraz lükse kaçmanız gerekebiliyor.

4. Kalite namına biraz lüksü göze alırsak?

Aya Yorgi'de felekten bir gün çalmak isterseniz, sizler için bu yazın en gözde mekanlarından Sole Mare'ye gidip incelemelerde bulunduk. Yerli misafirlerin ağırlıkta olduğu ve sosyetenin uğrak noktalarından Sole Mare'de bizi ağırlayan Altan Bey'e de 2015 sezonu hakkında sorularımız da oldu.

Öncelikle böyle bir mekanda ünlü isimlerle zaman geçirmenin size ne kadara mal olacağından bahsedelim. Aracınızı işletme otoparkına bırakacaksanız 20 TL'lik bir ücretle başlangıç yapıyorsunuz. Girişte ise kişi başına 50 TL'lik bir ücret var. Bu ücretin içerisinde size verilen bir biletle içecek hakkınız oluyor. Sonrasında içeride en düşük alkollü içecek 15 TL'den başlıyor. Shot'lar 25 TL. Su ve çay 5 TL. Meşrubatlar 10 TL'den başlıyor. En ucuz yemek sahanda yumurta ve fiyatı 12 TL. Yiyebileceğiniz en pahalı yemek ise 34 TL ile Pizza Robespierre. "Şişe açtıralım" gibi hevesleriniz yoksa çok fazla yiyip içmeden günü maksimum 100 TL civarında bir harcama ve kaliteli bir müzik ziyafetiyle geçirmeniz mümkün.

Altan Bey'den aldığımız bilgiler ışığında Ramazan ayı ve seçim trafiği sezonun başını olumsuz etkilemiş ancak seçim sonrasında gözle görülür bir artış söz konusu. Sole Mare'yi ziyaret edenler hem yemeklere hem de içeceklere yoğun ilgi gösteriyorlar. Gece ise tamamen içki servisine göre bir düzene geçiliyor. 13 yıldan beri bölgenin vergi rekortmeni işletmesi olan Sole Mare'de bu yazın favori içkisi ise şampanya. İşletmenin patronluğunu yapan Selim Kaptan ise varlığını hissettirir bir şekilde işinin başında ve bu açıkçası Sole Mare'nin müşterilerine büyük bir güven veriyor. Selim Bey'i iskelede, locada, barda hemen her yerde görebiliyorsunuz.

5. Farklı bir gün için nereye gitmeli?

Sabah denizinize girdiniz, eğlendiniz. Güneş henüz batmadan çıkın yola ve Davutlar'a gidin. Burada "Değirmen" adında çok özel bir yer sizi bekliyor olacak. Girişte sizden 10 TL gibi bir ücret kesiliyor çünkü burası gerçekten özel bir işletme. İçerisinde çeşit çeşit hayvanların olduğu butik bir hayvanat bahçesi ve etrafınızda koşturan tavşanlar ile zaman geçirmek için buna değiyor. Kendine özel bir de binicilik pisti olan Değirmen'de bakımlı atlara ve Midilliler'e binmek de mümkün.

İçerisi otantik bir şekilde inşa edilmiş bina ve kulübelerle dolu ve geçirdiğiniz zaman boyunca sanki başka bir dünyaya gittiğinizi hissediyorsunuz. Kendisine özel bir de organik ürünler pazarı olan Değirmen kendi içinde bir dünya gibi. Yaşamadan anlayamayacağınız bir deneyim sunan Değirmen'de alkollü içecekler 10, yiyecekler ise 20 TL'den başlıyor. Yediğiniz her şey organik. Ekmek bile Değirmen'in kendi üretimi. Su deseniz tesis içindeki kuyudan. İçeride gözleme ve çayla da zaman geçirmeniz mümkün.

6. Sudan sebep bir eğlence için...

Yaz denince akla gelen şeylerden biri de Aquapark işletmeleri oluyor. Bunun için de Ege bölgesinde kalitesiyle benzerlerinden ayrılan işletmelerin başında Adaland geliyor. Tesis o kadar büyük ki açıkçası bir kaydıraktan diğerine giderken bütün bir günü geçiriyor ve çok net bir şekilde kilo veriyorsunuz. Bütün sene rejim yapıp ancak verebildiği kiloları, Adaland kaydıraklarında bir günde bırakıp gidenler olmuyor değil. Adaland'da bütün bir gün vakit geçirmek için 10 yaşın üstündeki her ziyaretçi 65 TL'yi gözden çıkartmak durumunda. Yiyecek ve içeceklerle birlikte çok açılmazsanız günü maksimum 90 TL'ye atlatabilirsiniz.

7. Biraz da gezelim görelim

Alaçatı her yaz gidip görülesi sakin güzel bir nokta. Sokaklarda dolaşırken bile insan bir stres atmıyor değil. Burada sakızlı çay ve kahve denenebilecek lezzetler arasında. Otantik dekor ve tasarımlara sahip mekanlar ise göz zevkinize hitap edecek türden. Alaçatı plajı ise arabayla kısa sürede ulaşabileceğiniz bir mesafede ve su sporları için ideal bir nokta.

Gittiğiniz yerde gözünüz biraz da tarih görsün değil mi? Antik Efes Kenti bunun için çok güzel ve özel bir nokta. Gününüzü süper bir tarih turuyla süslemek isterseniz Efes'e uğrayıp Antik kalıntılar arasında biraz yürüyün ne kadar güzel bir ülkede yaşıyor olduğunuzu yeniden hatırlayacaksınız.

8. Güzellik demişken...

Biz size boşuna kalacağınız yer Aydın sahilinde olsun demiyoruz. Biraz doğuya ilerleyerek Denizli'ye ulaşabilir, dünyada eşi benzeri olmayan Pamukkale'de özel bir gün geçirebilir Instagram'da paylaşacağınız özel bir fotoğraf daha çekebilirsiniz.

9. Bodrum Bodrum...

Güzel bir akşam geçirmek için rotanızı bu sefer de güneye çevirin yol sizi Bodrum'a götürecektir. Bodrum'a girişte Yalıkavak yönüne saparsanız, yolun sonunda muhteşem bir yat limanında farklı bir akşam geçirebilirsiniz. Birbirinden lüks yatları yakından görebileceğiniz büyük bir liman olan Palmarina'da biraz yürüyüş yaptıktan sonra bir şeyler atıştırmak isterseniz, bir yemek ve yanında bir içkiyle or1talama 50 TL'lik bir masraf kapınızı çalacaktır.

Bodrum merkeze gittiğinizde ise Gümbet'ten tutun Tektekçiler sokağına kadar pek çok noktada felekten bir akşam geçirmeniz mümkün. Ancak kalabalık başınızı döndürebilir bizden söylemesi. Burada da çok fazla açılmadan gecenin keyfine ortalama 100 TL gibi bir harcamayla varabilirsiniz. Vurup patlatıp, çalıp oynatacaksanız ise işin rengi değişir, bir maaşı masada bırakanları da görmek mümkün.

10. 10 dönüm bostan yan gel "Yat" Osman

Son olarak Ege'nin güzel koylarının tadına varabilmek için nereden kalkarsa kalksın kesinlikle bir yat turuna katılın ve özgürce denize atlamanın keyfine doyasıya varın. Teknedeki eğlenceye kesinlikle katılın, iki göbek atmaktan kimse ölmez, tatildesiniz. Bol bol güneşlenin. Bu yat turlarının fiyatları yatın büyüklüğüne ve güzergahına göre ortalama kişi başı 50-70 TL aralığında değişiyor.

Hesap Kitap:

Saydık sıraladık güzel güzel, dolu dolu 1 haftanızı geçirmenizi sağlayacak bir rehber yaptık. Peki minimum fiyatlardan tüm bu aktivitelere katıldığınızı düşünürsek nasıl bir toplam fiyat çıkıyor ortaya?

4 Gün iskelede 1 meşrubat + 1 yiyecek : 48 TL
1 Gün Sole Mare'de az harcamayla eğlence: 100 TL
1 Gün Yat Turu: 50 TL
1 Gün Aquapark: 90 TL
Değirmen'de bir akşam: 40 TL
Bodrum'da bir akşam: 100 TL
Yalıkavak'ta bir akşam: 50 TL

Çok açılmadan bu aktiviteler 478 TL ediyor. Şurada burada içtiğiniz çaydır, kahvedir toplayın ekleyin 100 TL'de onlar olsun 578 TL. Düz hesap 600 diyelim. Yol ve konaklama masraflarınız haricinde 600 TL'lik bir bütçe ayırabilirseniz pekala kalbinizi Ege'de bırakacak bir tatil yapmak mümkün.