10 maddede ailemizin metalcisi Hayko Cepkin

10 maddede ailemizin metalcisi Hayko Cepkin
10 maddede ailemizin metalcisi Hayko Cepkin
Metal müzik ülkemizde hep marjinal bir akım olarak görülmüş ve belirli bir çevrenin dışına pek taşamamıştır. "Metalci" olarak anılmamak için metal müzikten bile isteye uzak duranlarımız bile olmuştur. Ancak Hayko Cepkin, metal müziğin geniş kitlelere yayılmasında Türkiye'de özel bir yere sahiptir. "Ağır ağabey"lere bile hissettirmeden metal dinlettiren Hayko Cepkin'i doğumgününde unutmadık ve sizler için özel bir içerik hazırladık. İyi ki doğdun Hayko Cepkin!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

11 Mart 1978'de doğan Hayko Cepkin, İstanbul'da dünyaya gelmiş Ermeni asıllı bir ailenin evladı. Liseyi Getronagan Ermeni Lisesi'nde bitiren Hayko Cepkin, Üniversite eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi'nde aldı. Müzik eğitiminden sonra 1997'de progesyonel olarak müzik kariyerine adım attı. O günden bu yana gerek marjinal tarzıyla, adeta bir ikon haline geldi ve hemen herkesin tanıdığı bir sanatçı olarak içimizde yer etti.

Hayko Cepkin'in metal müzikteki en büyük başarısı, Anadolu ezgilerine ve acı yüklü sözleriyle tarzını hemen herkese kabul ettirmesi olarak görülür. "Teyzeler" olarak andığımız bir kuşağın bile pek çok şarkısını türkü dinler gibi dinlediği Hayko cepkin bu anlamda "Ailemizin metalcisi" ünvanını da sonuna kadar hak eder. Öyle ki pek çok orta yaş ve üstü dinleyeni onu heavy metal performansıyla gördüklerinde şaşkınlıklarını gizleyemez. "Çoban oldum gidiyorum diyen çocuk bu muydu?" diyen çok olur. Peki özünde nasıl biri Hayko Cepkin? Çok mu uzak hepimize, yoksa kıraathanede okeye dördüncü olacak kadar bizden biri mi? İşte size 10 maddede ailemizin metalcisi Hayko Cepkin!

1. Albümleriyle kanımıza giren metalci

2005'te ilk stüdyo albümü olan "Sakin Olmam Lazım" şarkısıyla piyasaya çok başarılı bir giriş yapan Hayko Cepkin, özellikle "Yarası Saklı" , "Fırtınam" gibi şarkılarıyla hemen her kesim tarafından kabul edildi ve "Metal müzik buysa iyiymiş" dedirtti. Halkı damardan yakalayan sözleri ve son derece başarılı besteleriyle, şarkıları Türkü Barlarda sazla bile çalınacak kadar geniş kitlelere yayılan Hayko Cepkin'in ikinci albümü adıyla bir mesaj veriyordu aslında; "Tanışma Bitti". 2007 çıkışlı bu albümde daha sert bir metal tarzıyla dönüş yapan Hayko Cepkin, bir anlamda ilk albümde topladığı kitleye gerçek müziğini kabul ettirmiş oldu.

2. Strateji uzmanı

İlk iki albümünde sergilediği stratejiyle, şimdiye kadar Türkiye'de metal müzik adına atılan en başarılı adımları atan Hayko Cepkin, 2010'da çıkan Sandık ve 2012 tarihli Aşkın Izdırabını adlı albümlerini farklı stratejilerle destekledi. Türkiye'de marjinal olarak görülen pek çok farklı tarzın temsilcisinin ciddi duruşunun tersine mizahın gücünden faydalanan Hayko Cepkin, kitlesini genişletmeye devam etti. Katıldığı televizyon programları ve yer aldığı projelerde keyifli muhabbetiyle "Ne tatlı adammış" imajını da yaratmayı başaran Cepkin'in bu kitle iletişim modeli kendisinin ne kadar başarılı bir strateji uzmanı olduğunu da gösterir.

3. Duruş

Hayko Cepkin gerek saçı, gerekse giyim tarzıyla her zaman kolay ayırt edilen ve kimi zaman da eleştirilen bir sanatçı olmasına rağmen, duruşundan ödün vermemesiyle de dikkat çeker. İmajının arkasında duran Hayko Cepkin, bu anlamda pek çok türün sanatçısının ne kadar eğilip bükülmek zorunda kaldığını da ortaya koyar. Bir zamanların fantezi müzik temsilcilerinin 10 yıl içerisinde dış görünüşlerini, imajlarını ve hatta müzik tarzlarını ne kadar çok değiştirmek zorunda kaldıklarını düşünecek olursanız; Hayko Cepkin sergilediği duruşla yaptığı işe ne kadar saygı duyduğunu ortaya koymaktadır.

4. Hoşgörü

Hayko Cepkin, doğuştan gelen özelliği olan bir gözünün daha kapalı oluşu ve imajıyla pek çok mizahçının onun üzerinden yaptığı şakalara hep hoşgörüyle bakmış bir isimdir. Ancak 2009 yılında Davut Güloğlu'nun kendisine hakaret ve tehdide varan sözlerine karşı tavrını da hukuk mücadelesiyle ortaya koymuştur. Güloğlu'nun “Korku filminden çıkmış gibi maymuna benziyor, kedi mi köpek mi kesiyor belli değil, bu ve bunun gibileri şaklaban, öyle birileri gece bağıra bağıra gelse çeker vururum.” şeklindeki sözlerine karşı dava açan Cepkin, hoşgörüsünün sınırlarını da çok net bir şekilde hissettirmiştir.

5. Hayko Cepkin olmak

Türkiye'de pek çok sanatçı sporcu ve siyasetçi photoshop çalışmalarıyla Hayko Cepkin'e benzetilmiş ve bunun üzerinden mizah da yapılmıştır. İnsanların "Hayko Cepkin" versiyonları her zaman bir güldürü öğesi olmuştur. Bu o kadar ilgi çeken bir modeldir ki, televizyon programcısı Hayrettin de bir programında Hayko Cepkin kılığında otobüs muavinliği yaparak halkın tepkisini ölçmüştür.

6. Kara Kartal & Heavy Metal

Hayko Cepkin'in hiç saklamadığı yönlerinden biri de koyu bir Beşiktaş taraftarı olmasıdır. Cepkin fırsat buldukça Beşiktaş maçlarına gider, taraftar gruplarıyla kaynaşır ve hemen her yerde Beşiktaş'a olan sevgisini dile getirir. Öyle ki Cepkin için Heavy Metal sevgisi Kara Kartal'a olan aşkıyla aynı kefede durur desek yanlış olmaz. Müzik aşkını dedesinden alan Hayko Cepkin, küçük yaşlarda başladığı müzikle birlikte büyütmüştür Beşiktaş sevgisini.

7. Sınırları zorlayan adam

 

2005'ten sonra motorsiklet kullanmaya başlayan Hayko Cepkin, o günden sonra sınırlarını zorlamaya başlar ve paraşütle atlayışa kadar sınırlarını zorlar. Su sporlarına da meraklı olan Cepkin, son yıllarda Türkiye'nin en ünlü paraşüt atlayıcısı olarak biliniyor. Cepkin fırsat buldukça atlayış maceralarını sosyal medyadan paylaşıyor.

8. Hayvan sevgisi

 

Her başarılı erkeğin arkasında bir kedi vardır. )

hayko (@haykocepkin) tarafından paylaşılan bir video (31 Eki 2014, 05:41 PDT)

Hayko cepkin aynı zamanda tam bir hayvansever. Pek çok kişinin önyargısının tersine hayvanlarla arası çok iyi olan Cepkin, kedisiyle birlikte yaptığı müzik çalışmalarını da yine sosyal medya üzerinden paylaşıyor.

9. Karga mevzusu

Hayko Cepkin'in tarzının nereden geldiği her zaman merak edilir. Genelde farklı müzik grupları ve sanatçılarından esinlendiği düşünülse de aslında Cepkin'in etkisi altında kaldığı unsur bir sinema filmidir. "The Crow" adlı filmin atmosferinden etkilenen Cepkin bu olayı şu şekilde anlatır; "Her şey karga yani ‘The Crow’ filmini seyretmemle başladı. Hatta bir süre bir karga besledim ama beni terk edip gitti, sonuçta özgür bir hayvan. Ama çok akıllı bir hayvan. Ben bir de kargayı çok ruhani buluyorum. Sırtımda kocaman bir karga dövmesi var, karnımda da kocaman ‘The Crow’ yazıyor."

10. Şeker gibi adam

Dışardan sert mizaçlı ve rahatsız edici gibi görünse de aslında Hayko Cepkin, içimizden aramızdan biri. Görünüşünün yarattığı ön yargıya kapılmayan hemen herkes tarafından bağırlara basılası bir arkadaş tadında. Aslına bakarsanız, hepimiz kendi yaşantılarımız içerisinde birer Hayko Cepkin'iz. Dış görünüşümüzle tarzımızla pek çok kişi tarafından hor görülmüyor muyuz? Çeşitli etiketlerle, yaftalarla başkalaştırılmıyor muyuz? Ama bir şekilde Hayko Cepkin gibi, bir yolunu bulup geniş kitleler tarafından benimsenmek istemiyor muyuz? Bir düşünün kendi kendinize, siz ne kadar başkalaşıyorsunuz içinde yaşadığınız toplumun arasında? Kendisinin doğum gününü tekrar kutlarken, sizleri onun sosyal medya paylaşımlarıyla baş başa bırakıyoruz...

 

 

MİNİ AÇIKLAMA; Benim için Ankara J.J. Konseri Son 10 yılın 'en iyi konserleri' listesindeki yerini almıştır. 'Nostalji' turumuza yakışan bir ivmede ilerlemekteyiz. Tüm imkanlarımızı kullanma fırsatı bulduğumuz mekan olunca, yıllardır bilinen ve dillendirilen sahne ses ve dolu dolu görsel showumuzun ,gücünü kuvvetini tekrar tekrar ıspatlama Fırsatı ile gururlanıyoruz , gururlandırıyoruz. İzmir-Bursa -Eskişehir ve nice Şehirlerimiz için yoğun taleplerinizi görüp duymaktayım. Lakin yarattığım yeni düzende sahne standartlarımdan vazgeçme arzusunda Değilim. Bundan böyle yapacağım tüm konserlerde sevenlerime istikrarlı bir ses ve görsel standart sunmak niyetindeyim. Çünkü benimle beraber 10 YAŞ yaşlanan büyüyen seyircimin bunu hakettiğine yürekten inanıyorum. Bu standartlara kol kanat gerecek ,gecenin finalinde sevenlerimin mesut ayrılabileceğine inandığım mekanlar ile daha sağlam yürüyeceğiz. Şehirlerinize gelmemiz için göstermekte olduğunuz ısrarlı talepleriniz ,bizi daha güçlü kılmaktadır. Sevgiler.)

hayko (@haykocepkin) tarafından paylaşılan bir video (26 Eki 2014, 10:26 PDT)

Edirne konserimiz biter tüm ekip gurol abinin komutu ile Çorlu yoluna koyulur.)

hayko (@haykocepkin) tarafından paylaşılan bir video (21 Şub 2014, 14:30 PST)

Çorluya ulaşıldı. Geleneksel konser öncesi 2 saat uyku vakti. Aksama Keyif Kahvesinde görüşmek üzere .)

hayko (@haykocepkin) tarafından paylaşılan bir video (20 Şub 2014, 05:42 PST)

Bi aplikasyon nelere kâdir.)

hayko (@haykocepkin) tarafından paylaşılan bir video (13 Kas 2014, 07:13 PST)