10 maddede bir yaşam biçimi olarak Ankara havası

10 maddede bir yaşam biçimi olarak Ankara havası
10 maddede bir yaşam biçimi olarak Ankara havası
Cennet vatanımızın her yöresi ayrı bir müzik kültürüne ev sahipliği yapıyor. Karadeniz, Güneydoğu, Ege, Trakya... Hemen hemen her bölgenin kendi müzik kültürü ve tarzı var. Ancak bunlardan bir tanesi gerek klipleri gerekse oyun havasıyla diğerlerinden çok farklı bir noktada. İşte size 10 maddede bir yaşam biçimi olarak Ankara şarkıları!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Ankara şarkıları denildiğinde akla genelde Ankaralı Namık, Ankaralı Turgut gelir. Oğuz Yılmaz ve Hasan Yılmaz da bu alanda ses getirmiş önemli isimler arasındadır. Ancak Underground diyebileceğimiz bir Ankara havası kültürü var ki her derde deva niteliğinde. Kuantum fiziğinden hallice sözler, akıllara durgunluk veren klipler ve her türlü ruh haline hitap eden ritimlerle kendi başına bir yaşam biçimi sunuyor bize bu çalışmalar. Sizleri başka bir boyuta ışınlayacak en çılgın Ankara havası çalışmalarını bir araya topladık:


1. Ankaralı İbocan: Neyin Kafasını yaşıyorsun sen?

Ankara şarkıları gündelik hayattan pek çok sözü dizelere entegre etmekte R&B ve Rap gibi türlerden bile daha başarılı örnekler sunar. "Neyin kafasını yaşıyorsun sen?" sözünü bir şarkının içine yedirebilmek her bestecinin altından kalkabileceği bir şey değildir. Gündelik yaşamda ne konuşuluyorsa, bir Ankara şarkısında bulmak mümkündür.

2. Çubuklu Yaşar: "Kendine bir dost seçmişsin sattın beni sarışın bomba"

Bu söz şarkıda olur mu olmaz mı diye düşünmek Ankaralı bir şarkıcı için vakit kaybıdır. Ağıza gelen notalara dökülür, Çubuklu Yaşar'ın Ali Dayı & Sarışın Bomba adlı karma çalışması da bunun en güzel örneklerindendir. Şarkıya sonuna kadar katlanabilmek alışkın olmayan kulaklar için imkansıza yakın bir durum ancak, dinledikten sonra hayat dersi çıkartılacak çok şeyler sunuyor misal; savurgan olmamak.

3. Elvan Dalton : "Borusan'a girmiş çalışıyor"

Borusan Holding'in bu şarkıdan haberi var mıdır bilemeyiz ancak, firmada çalışanlardan çoğuna en az bir kez sosyal medyadan bu klibin linki gönderilmiştir. Uzun süre iş arayıp da Borusan'da iş bulan hemen herkesin kutlama şarkısıdır, marş gibidir adeta.

4. Ankaralı Yasin: "Biz seninle şimdi neyiz kanka mı sevgili mi?"

Günümüzün yozlaşmış ilişkilerine yönelik en güzel eleştirel bakış açısını yine bir Ankara şarkısında bulmak mümkün. Bu sözü kim bilir kaç ilişkimizde kafamızdan geçirmişizdir. Arkadaşlıkla sevgililik arasındaki o ince çizgiyi tahrip etmiş herkesin birbirine gönderdiği, göndermese de bu yazıyı okuduktan sonra kesin göndereceği bir çalışmadır.

5. Ankaralı Nesrin: "Senin yokluğunda gafam bi' milyon"

Ankara şarkılarında en dikkat çekici özelliklerden biri de açık sözlülüktür. Yaşanan hisleri tarif eden kelimeler en basit ve yalın haliyle seçilir ve umarsızca notalara dökülür. Öyle "Sensiz kaldım dünyama gün doğmuyor" gibi ağdalı cümlelere falan gerek yok, direkt hisler belli: "Senin yokluğunda gafam bi' milyon"

6. Polatlılı İbocan: "Havası sert insanı mert"

Ankara şarkıları bir anlamda da antropolojik çalışmalar da içerir. Ankaralı olmayı, Ankaralıları olabildiğince açık seçik bir şekilde ifade eden sözlerle dosta güven, düşmana korku salmayı başarır bu çalışmalar. Polatlılı İbocan da açık seçik anlatır şarkısında Ankara Bebesinin nasıl olduğunu ve olması gerektiğini...

7. Hüseyin Kağıt: "Amma batar amma çıkar"

Bir hayat felsefesiyse Ankara şarkıları, bu felsefeyi en güzel şekilde ortaya koyan çalışma da "Amma batar amma çıkar" adlı şarkıdır. Dinlemek bile sizi hayata karşı kararlı olmaya ikna edecektir.

8. Gürkan Demirez: "E30'a biner, yan yan gider, aleme düşeriz"

Ankara'nın gece hayatı konusunda da Gürkan Demirez'in bu çalışmasına kulak verdiğimiz zaman pek çok şey öğrenebilmek mümkün. Ankara'da geceleri kim nereye nasıl akıyor diye merak ediyorsanız, ansiklopedilerde bulamayacağınız bilgi harmanı bu şarkıda mevcut.

9. Bedirhan Benek: "Çetleş yavrum çetleş kısa zamanda birleş"

Günümüzdeki pek çok ilişkinin sanal alemde başlayıp sosyal hayata taşındığını düşünecek olursak, Ankara şarkılarının da buna kayıtsız kalacağını düşünmek imkansız. Sanal alemde bir ilişki nasıl başlar nasıl biter diye merak ediyorsanız, Bedirhan Benek'in bu şarkısı da büyük bir bilgi kaynağı niteliğinde.

10. Hakan Türkmen: "Keşke annen babana o gecede olmaz başım ağrıyor diyeydi"

Ve Ankara şarkılarının Nirvanası, zirve noktası ve tam anlamıyla bir ustalık eseri: Hakan Türkmen'den 5 Yıldızlı adlı bu çalışma hakkında çok fazla yorum yapmaya gerek yok. Klibi izlerken sinir sisteminiz infilak edebilir hatta gördüklerinizden sonra ikili ilişkilerden bile soğuyabilirsiniz. Sözler ise başka bir alem, Hande Yener ve Demet Akalın'ın şarkılarında bile bu kadar yoğun bir laf sokma silsilesi yoktur. Eğer eski sevgilinizden nefret ediyorsanız, ona bu şarkıyı göndermeniz yeter de artar bile. Daha büyük bir intikam silahı bulamazsınız.

Bonus: Umut Çakır: "Bir öpücük istedim I-ıh dedi vermedi"

Bir ilişkide bir sonraki seviyeye nasıl geçilmez, nasıl geçilemez diye merak ediyorsanız eğer, bu konudaki en ibretlik çalışma da Umut Çakır'dan geliyor..."Tenhalara gelmediü, hiç yüzüme gülmedi" dizelerindeki hüsranı bilen bilir.