10 maddede çökelekten Taş For Vendetta'ya bir Atilla Taş öyküsü

10 maddede çökelekten Taş For Vendetta'ya bir Atilla Taş öyküsü
10 maddede çökelekten Taş For Vendetta'ya bir Atilla Taş öyküsü
Bir dönüşüm geçirdi ki 39 yıllık ömrüne çok farklı hayatlar sığdırdı. Şimdilerin Twitter kahramanı, 90'ların "Ham Çökeleği" Atilla Taş'ın öyküsünü sizler için toparladık. İşte muhtemelen bir sonraki seçimlerdeki bağımsız adayımız olacak, iş aş Atilla Taş!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Sene 1975, Adana'nın Ceyhan ilçesinde bir çocuk dünyaya geldi. Henüz daha hayatının ilk yıllarında annesinin Almanya'ya gitmesiyle anneanne elinde büyümek zorunda kalan bu çocuğun adı Atilla Taş'tı. Ne ortaokula kadar Ceyhan'da yaşadığı dönemde, ne de liseyi İstanbul Davutpaşa'da okurken kimsenin ondan haberi yoktu.

Atilla Taş 39 yaşında dede oluyor!

İstanbul'dan Mersin'e göçüp, 1991'de daha 16 yaşındayken evlendiği İlkay Sarıköse'yle kurduğu hayatı sırasında da adını bilen duyan olmamıştı. Farklı iş kollarında çalışırken şarkıcılığa merak saldığı sırada askere gitmişti Atilla Taş. Manisa ve Hakkari'de yaptığı askerlik görevinden sonra, sesini milyonlara duyurmak için İstanbul'a gelmişti. İstanbul onu kollarını açarak karşılamamıştı ilk yıllarında. Büyük bir sefalet ve zor zamanlar vardı önünde, eşi tarafından terk edilecek ve hayattan ümidini kesecekti... Peki Atilla Taş nasıl oldu da herkesin tanıdığı bir şarkıcı oldu ve sonrasında nasıl bir dönüşüm yaşadı? Gelin birlikte bir zaman yolculuğuna çıkalım...

1. Çökelek!İstanbul'da zorlukla geçen yılların ardından, böreklerin salataların ve hatta mantıların içine katık olan bir gıda ürünüyle Türkiye gündemine bomba gibi düştü Atilla Taş. Erol Köse'yle tnaıştıktan sonra kaderi değişen Taş, "Ham Çökelek" şarkısıyla yaptığı çıkışla bir gecede şöhret olmuştu! "Çökeleği dişle heyecana gel" diye diye 70 milyona adrenalin yükleyen Taş, (o zamanlar nüfus 70 milyondu) özellikle çocukların gözdesi olmuştu.

2. Kırmızılım ve albümlerİlk çıkışından sonra bir anda listeleri alt üst eden Atilla Taş, 1998'de nice göz zevki sahibi insan evladını felç eden platin rengi saçlarıyla ve yine kıpır kıpır bir çalışmayla, bütün ülkeyi loto tutturmuşçasına zıplatmayı başarmıştı. Başarıyla dolu ilk yıllarının ardından peşpeşe çıkan albümlerle Atilla Taş 2000'lerin başına kadar süren bir pozitif dalga yakalamıştı. 1999'da Atilla Taş, 2000'de Emmilenyum ve 2001'de çıkan Kınalı Kuzum adlı albümleri arasında en çok akılda kalan Zennube adlı şarkısıyla sürekli gündemdeydi Atilla Taş.

3. ZilyonerBu başarılı çıkışı Atilla Taş'a 1999'da Zilyoner dizisinde Zülküf rolünü getirmişti. İlk oyunculuk denemesi olan bu yapımın ardından Atilla Taş uzun bir süre oyunculuktan uzak kalacaktı. 2003'te gözden düşmeye başladığı dönemde Şöhretler Kebapçısı yapımında son kez rol aldıktan sonra sadece müziğe yönelmişti.

4. Çöküş dönemiAdının karıştığı bazı olumsuz haberlerden sonra gözden düşen ve bir noktada antipatiyle karşılanan Taş, 2007'de Bir Atilla Taş Albümü, 2009'da Çikolata albümlerini çıkartsa da bu dönemde müzik listelerinde istediği yeri elde edememişti.

5. KayboluşAtilla Taş şöhretin ilk yıllarından sonra girdiği çöküş döneminde kayboluşuyla da çok konuşulmuştu. Arayan kimsenin bulamadığı Taş, ABD'de New York Film akademisinde sinema ve televizyon eğitimi alıyordu.

6. Sansasyonlar serisiAtilla Taş'ı Atilla Taş yapan şeylerden biri de aslında sürekli gündeme geldiği sansasyonel olaylar ve açıklamalarıydı. Hatta onun hakkında söylenenler bile birer gündem malzemesi oluyordu. Atilla Taş'ın bir zamanlar adını ezberlememize sebep olan olaylardan bazılarını sayacak olursak;

*2000'li yılların başında Bedriye Elden adında bir kadın Atilla Taş'ın annesi olduğunu iddia etmiş, Taş bunu inkar etmişti*Türkiye'ye gelen meşhur sihirbaz David Copperfield'ın şovuna katılan Atilla Taş'ın dahil olduğu gösterinin perde arkasını açıklaması tartışmalara sebep olmuştu*Askere gitmeyen Tarkan'ı televizyon ekranlarından uyarması herkesi şaşırtmıştı

*Katıldığı bir programda gerçek annesine "I am cleaning my closet" şeklinde yaptığı çıkışla izleyenleri astral seyahate çıkartmıştı

Bunların dışında karıştığı sözlü kavgalar, menajerleriyle yaşadığı sorunlar ve bir türlü çözülmeyen ailevi sorunlarıyla Atilla Taş sürekli gündemde olmuştu. Ancak bu kadar sansasyon zaman içerisinde hayranlarını kendisinden soğutmuş ve pek çok kesim tarafından artık takip edilmemeye başlanmıştı.

7. Yamyam Style ve başka bir aleme giriş2012 yılında Atilla Taş, bütün Türkiye'nin onu Yunanistan'a "itelemesine" sebep olacak bir karar almış ve PSY'nin Gangnam Style şarkısını Türkçeleştirerek "Yamyam Style" şarkısını piyasaya paldır küldür bir dönüş yapmıştı. Her ne kadar duyanın görenin kendisinden kaçmasına sebep olsa da bu kararı onu bir anda sosyal medyada etkin olan mizah sitelerinin gündemine taşımıştı. Atilla Taş'ın Yunanlı olduğuna dünyayı inandırmaya yönelik çalışmaları Eurovision'a Atilla Taş'ın katılması için kampanyaların başlatılması takip etmişti. Atilla Taş artık 90'lardan kalan küllenmiş bir şarkıcı değil bir sosyal medya ikonu olmuştu! Atilla Taş üzerinden mizah yapmak bir trend haline gelmişti.

8. Sosyal Medya ve yarışmalarAtilla Taş'ın kendisine yönelik bu yer yer dalga geçen, yer yer eleştiren paylaşımlara karşı takındığı tutum günümüzde pek çok sanatçıya örnek olması gereken bir strateji mucizesiydi. Özellikle Twitter hesabı üzerinden yayınladığı iletilerle, takipçisi giderek artan bir fenomene dönüşen Taş, antipatik oluğu yönündeki genel yargıları yavaş yavaş dağıtmaya başladı. Kısa sürede bir sosyal medya kahramanı olacak olan Atilla Taş, henüz en büyük patlamasını yapmamıştı.

Bu sırada Atilla Taş "Ben Buradan Atlarım" gibi pek çok farklı yarışmada boy göstererek yavaş yavaş kendini yeniden hatırlatmıştı.

9. Taş Devri, Gezi ve Taş for Vandetta

Atilla Taş, pek çok televizyon kanalında "Taş Devri" gibi programlarla halkı defalarca damardan yakalamaya çalışmış, açıkçası pek de başarılı olamamıştı. Onu halkın bağrına sokacak yolun siyasetten geçtiğini kim bilebilirdi ki?

Atilla Taş, mevcut hükümete muhalif sosyal medya iletileriyle bir anda Gezi Parkı eylemlerinde bir yıldıza dönüşmüştü. Mevcut sistemi cesur ve sert bir şekilde eleştiren Atilla Taş bir anda büyük kitleler tarafından desteklenmeye başlamıştı. Bu dönüşüm o kadar ilginçti ki, yaptığı müzik ve yıllarca içinden çıkamadığı sansasyonlar sebebiyle kendisinden uzaklaşmış insanlar tarafından sevilmeye başlamıştı.

Muhalif duruşu sebebiyle bazı kesimlerin de tepkisini alsa da, girdiği bu yoldan dönmedi Atilla Taş. Muhalif duruşu ve cesur söylemleriyle bir V For Vandetta olamasa da, Taş For Vandetta olarak anılmayı hak eder noktaya gelen bir zamanların ham çökeleği bizi şaşırtmaya devam edecek gibi görünüyor.

10. Sil baştanKatıldığı televizyon programlarıyla, dahil olduğu viral videolar ve reklam filmleriyle kendisiyle barışık yeni bir Atilla Taş portresiyle karşı karşıya olduğumuz tartışılmaz. Doksanların sonlarına yetişebilenlerin tanıştığı Atilla Taş'la şimdilerde sosyal medyayı kasıp kavuran Atilla Taş'ı aynı kefeye koymak muhtemelen mümkün değildir. Onu yeni tanıyan genç nesil için ise, bir sistem eleştireni, bir cesur adam, bir sempatik insan evladı.

Aslında şu an durduğu nokta Atilla Taş'ı herkesin gözünde o ilk meşhur olduğu akşama götürür nitelikte. Bu açıdan Atilla Taş'ın kendisine 'reset' attığı bir evreden geçtiğini söylesek yanlış olmaz.

Yaşadığı dönüşüm planlanmış bir halkla ilişkiler stratejisi midir, yoksa gerçek Atilla Taş'ı mı görmeye başlıyoruz bilinmez. Ancak bugünün Atilla Taş'ının eskisinden daha çok sevildiği kesin. Şimdi Atilla Taş'ın bazı sosyal medya paylaşımlarıyla sizi baş başa bırakalım:

Bonus: Gözaltı olayı!

Atilla Taş, geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ilgili attığı tweet'ler nedeniyle gözaltına alındı. Gözaltına alındığını Twitter'dan duyuran Atilla Taş, "Başbakan ile ilgili  tweet'lerimle ilgili ifadeye çağrıldım. İtiraz etmiştik kabul edilmedi. Şimdi Anayasa mahkemesine, o da olmazsa AİHM'e gideceğim" ifadelerini kullandı.

Atilla Taş serbest bırakıldı
 

Gözaltına alınmasıyla ilgili de tweet atan Taş, ""Fikirlerim yüzünden özellikle haklıliğımı bildiğim fikirler yüzünden gözaltına alınmak şereftir. Kimseden korkum yok. Yüzüm açık alnım ak!" dedi. Taş, ayrıca, kendini emniyete götüren polis aracıyla kaza yaptıklarını da söyledi.