10 maddede dizi dünyasının yeni kralı Narcos: Has adam, esas adama karşı!

10 maddede dizi dünyasının yeni kralı Narcos: Has adam, esas adama karşı!
10 maddede dizi dünyasının yeni kralı Narcos: Has adam, esas adama karşı!
Ne yalan söyleyelim 90'lara veda ederken dizilerde karşımıza çıkan esas adam figürlerinde hep bir şeyler eksik gibiydi, evet yakışıklı ve bakımlı adamlardı ama göz doldursa da içi boş kalıyordu bu karakterlerin. Narcos bize gerçek bir karakter üzerinden eksikliğini hissettiğimiz şeyi verdi: bize esas adam değil, has adam lazımmış!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Hayatınızda bir insana yapabileceğiniz en güzel iyiliklerden biri ona güzel bir dizi tavsiye etmektir. Bizim de bugün size bir iyilik yapasımız geldi ve son zamanların en başarılı dizilerinden biri olan Narcos'u sizler için mercek altına aldık. Şunu söylememiz gerekir ki, sadece Türkiye 'de değil yurt dışında da pek çok dizi kabak tadı vermiş durumdayken Narcos bulunmaz bir nimet. Türkiye'de henüz yayınlanmıyor, içeriği itibariyle de yayınlanması ne kadar mümkün olur bilemiyoruz ancak siz bir yolunu bulup izlemeye bakın. Biraz iddialı olacak ama şu sıralarda izleyebileceğiniz daha iyi bir dizi yok! Peki nesi var bu Narcos'un da biz tutup "dizi dünyasının yeni kralı" diyoruz? İşte size 10 maddede Narcos ya da "has adam, esas adama karşı!"

1. Zalımlığın kitabını yazan adam: Pablo Escobar

Kesinlikle adını bir yerlerden duymuşsunuzdur, ya da size tanıdık geliyordur. Kolombiya'nın kaderini değiştiren adam olarak bilinen Güney Amerika'daki suç dünyasının en büyük ismi Pablo Escobar, Narcos dizisinin konu aldığı bir hayat hikayesine sahip. Pablo Escobar kimdir diye özetleyecek olursak 1949 yılında doğmuş ve henüz daha 20'li yaşlarında Güney Amerika'nın gelmiş geçmiş en büyük uyuşturucu imparatorluğunu kurmuş bir çete lideri.

Şöyle söyleyelim 26 yaşında, ABD'deki uyuşturucu trafiğinin %80'ini kontrol eden bir adamdan bahsediyoruz! 1983'te Kolombiya Meclisine giren ve dünyanın en zengin 9 insanından biri olmayı başaran Pablo Escobar'ın dağ evinde üşüyen kızını ısıtmak için 2 milyon doları şöminede yaktığı bile söylenir. En büyük hayali Kolombiya devlet başkanı olmak olan Escobar bu hayaline ulaşamadan 1993 yılında... Neyse bir nevi spoiler vermek olacağı için burada yazmayalım. Narcos işte böyle bir adamın hikayesi üzerine kurulmuş senaryosuyla sizi Güney Amerika'nın karanlık dünyasına çekiyor.

2. İspanyolcanızı geliştiren dizi Narcos

Diziyi izlerken fonda kulağınızı okşayan latin müziğin yanı sıra, dizinin büyük bir bölümünde İspanyolca olarak geçen diyalogların da tek kelimeyle hastası olacaksınız. Atmosferin dışına çıkmanızı engelleyen bu İspanyolca konuşmalara kendinizi verirseniz, pek çok kelimeyi de öğrenmeniz mümkün oluyor. eğer İspanyolca öğrenmeye çalışıyorsanız, Narcos oturduğunuz yerden size pratik imkanı sunuyor!

3. Adamsın Wagne Moura

Dizide Pablo Escobar'ı canlandıran Wagner Moura'yı Elysium ve Elite Squad gibi ülkemizde gösterilen, bilinen yapımlardan hatırlayabilirsiniz. Ancak Narcos'ta kendisine kesinlikle hayran olacaksınız. Oyunculuk değil Moura'nın yaptığı, adeta Pablo Escobar olmuş, Escobar'a dönüşmüş! 1976 Brezilya doğumlu oyuncunun gözleriyle bile oynadığını söylemek mümkün. Her ne kadar yüz yapısı Pablo Escobar'ı çok fazla andırmasa da, duruşuyla hareketleriyle gerçek ötesi bir Escobar modellemesi yarattığını söyleyebiliriz. Açıkçası Escobar'ı daha önce canlandırmış Benicio Del Toro gibi pek çok aktörün Wagner Moura'nın yanından bile geçmesi muhtemel değil. Dilerseniz Del Toro'nun Escobar: Kayip Cennet adlı filmindeki performansıyla bir karşılaştırın, farkın fersahlar ötesi olduğunu göreceksiniz.

4. Maçoluğun yükselişi

Yazının başında dedik ya bize esas adam değil has adam lazımmış diye, işte Narcos bize o has adamı buram buram koklatıyor! Hafif dışa çıkmış bir göbek, metroseksüellikten olabildiğince uzak sade bir erkeksilik ve şıklığın değil doğallığın hakim olduğu bir tarz var dizide. Sonuç olarak bir dönem dizisi olduğu için yaratılması gereken atmosferi olabildiğince sırtlamış Brezilyalı yönetmen José Padilha. Elite Squad, Robocop ve Bus 174'le adını duyuran Padilha, maçoluğu dizinin orta noktasına nakış gibi işlemiş. 70'ler ve 80'lerdeki erkek modasıyla karakterleri o kadar güzel harmanlamış ki, çok ufak dokunuşlarla size bu sihiri yaşatmayı başarmış.
Misal Pablo Escobar'ın giydiği gömlek, koltuğunun altında duran bir el çantası bile 30 yaş civarındaki pek çok kişinin gözünün önünde babasının gençliğini canlandırmaya yetecektir. Konuşma tarzları ve bakışlar bile size "Nerede o eski maçolar" dedirtecek türden. Umarız Narcos, az da olsa dizi dünyasına hasret kaldığımız maço erkek imajını geri getirecek ışığı yakar, çünkü dönem dizilerinde bile metroseksüel ve adeta çamaşır suyunda yumuşatılmış erkek figürlerinden çok sıkıldık! 

5. Faydaların faydasız, imkanların imkansız olduğu 80'ler!

Dizinin hemen başında geçen anlatıcı monoloğunda önünüze unuttuğunuz bir dünya sunuluyor. GPS yok, cep telefonu yok, takip ve izleme sistemleri yok... Yani azılı bir suçluyu yakalamak için bugün olmazsa olmaz olan tüm ekipmandan mahrum bir dönem anlatılıyor. Bu da son zamanlarda dizi dünyasının tıka basa dolduran ajan senaryolarından size gına geldiyse, kendinizi Narcos'un kollarına bırakabilirsiniz. Teknolojinin artık absürt bir noktaya gelip, suçluyu sokakta yellendiği gazın izinden bile bulan süpersonik takip sistemlerine sahip ajanlardan bıktıysanız, buyrun Narcos'ta doğal yollardan dişe diş kana kan bir kovalamaca sizi bekliyor! Bunun yanı sıra kostümler, renkler ve yansıtılan tüm ortamlar 80'ler dönemini o kadar iyi anlatıyor ki emeğe saygı göstermeden edemeyeceksiniz.

6. Politik, sivri dilli ve sert eleştiriler

Narcos, ABD'li bir Narkotik polisinin gözünden anlatılan hikayesiyle adeta kitap gibi. Sayfa sayfa okuduğunuzu hissediyorsunuz ve o sayfaların arasında öyle güzel göndermeler ve eleştiriler var ki, bir yandan da yakın tarih dersi alıyorsunuz. ABD'nin Güney Amerika politikası, Güney Amerika'daki ülkelerin birbirleriyle ve iç ilişkileri... Politikanın suç dünyasına etkisini tüm çıplaklığıyla görüyor ve "Adamlar ne dizi yapmış arkadaş" demeden kendinizi alamıyorsunuz.

7. Oberyn Martell'i özleyenlere...

Game Of Thrones'ta kafası Diyarbakır karpuzu gibi patlatılıp tek kelimeyle harcanan Oberyn Martell karakterine hayat veren Pedro Pascal, Narcos'taki güzel sürprizlerden biri. Javier Pena karakterini canlandıran Pascal, oyunculuğuyla olsun bıyıklarıyla olsun Güney Amerikalı olduğunu köküne kadar hissettirmiş. Biz onu Game Of Thrones'ta görünce tam bir Kasımpaşa çocuğu sanmıştık ama Şili'nin bağrından kopan bir delikanlıymış meğer...

8. Kokain mevzusu

Tabii şimdi dizide sıkıntı yaratabilecek unsurlardan biri uyuşturucunun yağmur gibi yağması. Her sahne neredeyse kokain tozuna bulanmış durumda. Ama zaten dizinin deyim yerindeyse vitamini de orada. Kokainin dünyanın başına nasıl bela olduğunu, ABD'nin nasıl kokain bağımlısı bir ülkeye dönüştüğünü tüm çıplaklığıyla gösteriyor Narcos ve tek bir adamın dünyanın dengesini nasıl değiştirebileceğini görüyorsunuz.

9. Colin Farrel'ın direkten dönmüş hali: Boyd Holbrook

Dizinin anlatıcısı ve yardımcı erkek oyuncusu konumundaki Steve Murphy karakterine hayat veren Boyd Holbrook'u daha önceden Milk, The Big C gibi yapımlardan hatırlıyoruz. Ancak kendisine sanki bu diziye başlamadan önce şöyle denmiş; "Kardeş biz bu rol için Colin Farrel'ı düşünmüştük ama olmadı, sen bu karakteri Colin Farrel nasıl oynarsa öyle oyna." Ve Holbrook resmen öyle yapmış. Steve Murphy karakterini Colin Farrel nasıl oynarsa öyle oynamış. O serzenişli bakışlar, o bıyık altından gülüşler, yüz ifadeleri vs... İster istemez aklınıza Colin Farrel geliyor diziyi izlerken.

10. Seks, cinayet ve uyuşturucu, üstüne katliam...

Şimdi tüm bu anlattıklarımızın üstüne şiddeti, tecavüzü, bir miktar kanı, yeri gelir çok miktarda kanı boca edin. Düşünün artık ortaya nasıl cabbar ceval bir yapım çıkıyor. Bir yandan Pablo Escobar'a hayran olmanızı sağlayan Narcos, bir yandan da "Vay zalım vay!" dedirtiyor. Kolombiya'nın içinden geçtiği korkunç dönemleri gördükten sonra Çinçin Mahallesi, Tarlabaşı neymiş ki diyorsunuz. Şimdi geriye bir tek şey kalıyor sizin için, açın Narcos'u izleyin gözünüz dizi görsün.