10 maddede kuzeyin oğlu Volkan Konak

10 maddede kuzeyin oğlu Volkan Konak
10 maddede kuzeyin oğlu Volkan Konak
Türkiye'de son dönemlerde çizgisi en belirgin ve duruşuyla büyük kitleleri etkileyebilen ender sanatçılardan biri Volkan Konak. Görüşleriyle müziğini harmanlayan ve yaptığı işe ruhunu katmasını bilen Konak'ın bugün doğum günü. Kendisinin bu özel gününde biz de sizler için 10 maddede kuzeyin oğlunu anlatan bir içerik hazırladık.
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Karadeniz müziği uzun yıllar boyunca yöreselliğini korumuş ve diğer müzik türleriyle pek etkileşime girmeden varlığını sürdürmüş bir kültürdü. Geçtiğimiz yirmi yıl içerisinde Karadeniz müziğini geniş kitlelere yayan, farklı türde müziklerle harmanlayarak alternatif bir dinleti türü oluşmasını sağlayan en önemli isimlerden biri de tartışmasız Volkan Konak'tır. Özellikle Kazım Koyuncu'yu acı bir şekilde kaybedişimizin ardından daha çok sahip çıkılan bir isme dönüşen Konak, yaptığı kaliteli işlerin yanı sıra fikir ve düşünce olarak da dik duruşuyla pek çok sanatçıya örnek olan bir halk ozanı kıvamında. Doğumgünü olan 27 Şubat'ta kendisini unutmamamızı sağlayan da aslında müzik camiasında koruduğu çizgisi. İşte size 10 maddede kuzeyin oğlu Volkan Konak;

1. Nereden geldi bu Volkan Konak?

Konak 1967 yılında Trabzon'da dünyaya geldi. 27 Şubat'ta Maçka'nın Hacevara köyünde doğan Volkan Konak, üniversiteye kadar memleketinde kaldı ve burada eğitim gördü. 1983 yılında İstanbul'a geldi ve İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı'na girdi. 1988 yılında tamamladığı konservatuarda mezuniyetinden önce Suların Horon Yeri adlı bir albüm çıkardı ve kariyerinin ilk adımını atmış oldu. Maçka'da yaptığı derleme çalışmaların toplandığı bu ilk albümden günümüze Konak, sürekli müzik camiasının içinde oldu.

2. Gelişme dönemi ve ilk albümler

Konservatuardan sonra Halk Müziği üzerine Sosyal Bilimler master eğitimi alıp 1991'de tamamlayan Konak, bu tarihten sonra beste çalışmalarına başladı. Nazım Hikmet, Yaşar Miraç, Ömer Kayaoğlu, Sunay Akın gibi değerli şairlerin eserlerini besteleyerek müziğini, tarzını belirleyen Volkan Konak kendisine özel bir kulvar belirlemişti. Beste müziğinin içerisine etnik motifleri katarak örneği olmayan kendine özgü bir tarz yaratmıştı. Bu tarzın ortaya çıkarttığı ilk albüm 1993 yılındaki Efulim adlı albümü oldu. Efulim, Karadeniz müziğini evrensel müzik formlarıyla buluşturan ilk ve öncü çalışmaların başında geliyordu. Her ne kadar Konak'ın bu dönemdeki imajı günümüzdekinden çok farklı olsa da, müziğinin çizgisi aynı noktadaydı.

3. Albümler

Volkan Konak, 1993'teki ilk etkili çıkışının ardından ortalama ikişer yıl arayla 8 albüm daha çıkardı. Bu albümlerden sonuncusu 2012 tarihli Lifor adlı albümüydü. Bu albümler arasında şüphesiz en çok espri konusu olan çalışması, bir nevi kendi adını taşıyan "Volkanik Parçalar" oldu. 1996 tarihli bu albüm çıktığında Volkan Konak hala daha sakallarını uzatmamış ve imajını değiştirmemişti.

4. Yükseliş dönemi

Volkan Konak 1998 yılının Nisan ayında kendisi tarafından kurduğu Kuzey Müzik Prodüksiyon isimli firmasından Pedaliza isimli albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. 1993 yılından bu yana albüm çalışmalarında yaklaşık elli adet bestesini sergilemiş ve bu çalışmalar sonunda Gazeteciler Cemiyeti, çeşitli vakıf ve dernekler tarafından yılın sanatçısı seçildi. 1997 yılında Politika dergisi tarafından Yılın En İyi Müzik Sanatçısı seçildi. Volkan Konak’ın 1993 yılında ürettiği bir bestesinin tüm dünya hakları “Kuzey Müzik Prodüksiyon" ile Fransız prodüktör Alain Finet arasında yapılan sözleşme sonucunda Alain Finet tarafından satın alındı.

5. Kazım Koyuncu'dan önce ve sonra

Volkan Konak, Karadeniz müziğinin bir başka güçlü temsilcisi olan Kazım Koyuncu ile br nevi yol arkadaşlığı yapıyordu. Her iki isim de doğdukları toprakların ezgileriyle dünya müziğini bir araya getirme amacını taşıyordu. Özellikle 2000'li yılların ilk yarısında büyük kitlelere yayılan Karadeniz müziği Konak ve Koyuncu'nun açtığı yolda farklı kulvarlar bulan İsmail Türüt, Davut Güloğlu gibi isimleri de gündeme taşımıştı. Adeta bir patlama yapan Karadeniz müziğinde kaliteyi korumak ise yine Konak ve Koyuncu'ya düşüyordu. 2000 yılında Şimal Rüzgarı adlı albümünü DMC’den çıkararak dinleyicilerine ulaştıran Volkan Konak. 2003 yılı Aralık ayında 3,5 yıl aradan sonra yine DMC etiketiyle yayınlanan Maranda isimli albümüyle çalışmalarına devam etti. Aynı yıllarda Kazım Koyuncu ve Volkan Konak pek çok konuda güç birliği yaptılar. Trabzonspor'dan tutun Karadeniz'in doğasını korumak adına yapılan çalışmalara kadar hemen her konuda ikili hep bir aradaydı. Tam da bu dönemin hemen ardından 2005 yılında Kazım Koyuncu'nun ölüm haberi geldi. Volkan Konak bu acı kaybın ardından 2006 yılında Mora isimli albümüyle müzikseverlerle buluştu. Mora albümünde olan ve ablası Nuran Bahçekapılı'nın sözlerini yazdığı "Gardaş" adlı eseri Kazım Koyuncu anısına bestelendi. Volkan Konak, Koyuncu'nun ardından hem düşünceleri hem de siyasi çizgisiyle daha fazla sahip çıkılan bir isim oldu. Karadeniz müziği yapan pek çok kişinin magazine ve sansasyonel olaylara yönelmesiyle, değeri daha da çok artan Konak müziğinin kalitesiyle de 2006'dan sonra ülke çapında sahip çıkılan bir sanatçıya dönüştü.

6. Yeni imaj ve Cerrahpaşa

Konak'ı çok geniş kitlelere yayan ve kendisiyle özdeşleşen şarkısı şüphesiz Cerrahpaşa adlı duygusal şarkısıdır. Özellikle "Ayrılık defterini elimize verdiler" mısrasıyla fenomen olan şarkı, 2000'li yılların unutulmaz çalışmalarından biri olarak hatırlanır. Sözlerini ablası Nuran Bahçekapılı'nın yazdığı "Cerrahpaşa" adlı eserini Konak babası için bestelemiştir. 2000'li yıllar aynı zamanda Volkan Konak'ın imajını da yenilediği, saçlarını sakallarını uzattığı bir dönemdi. Bu yeni tarzıyla özgün bir görünüme de kavuşan Konak, kendi çapında bir ikon olma yolunda da ilerliyordu.

7. Sahne performansı

Besteci ve söz yazarı kimliğinin yanı sıra şiirsel yönü de olan Volkan Konak'ın birçok şiiri mevcuttur. Konserlerinde şarkılarının yanı sıra birçok şairden şiirler de okuyan Volkan Konak, anlattığı esprili hikâyeleriyle izleyenlerinin ilgisini çeker. Konak, konserlerinde ve televizyon programlarındaki performansıyla da oldukça ilgi çeken bir sanatçıdır. Şarkı söylerken pek çok kez kendinden geçer ve saçlarını yolduğu, kendisini tırmaladığı olur. Yaşadığı duygulara kendisini kaptıran ve yaptığı işin hamuruna kendisinden katan Konak, bu doğallığıyla da farklı bir sanatçıdır.

8. Çernobil

Yıllardır Karadeniz Bölgesindeki kanser vakalarının artışına dikkat çekmek için uğraşan Volkan Konak, bölgeye Kanser Araştırma Hastanesi kurulması için mücadele etmektedir. Çernobil kazası sonrası Karadeniz'de pek çok vatandaşımızın kanser hastalığına yakalanmasının yaşattığı acı kayıplar Konak'ı derinden etkileyen olayların başında gelir. İki yıl süren Çernobil araştırmasıyla bu facianın Türkiye ve de özellikle Karadeniz Bölgesi üzerindeki etkilerini derleyip belgelendirmiştir. Kanserden babası dahil birçok yakınını kaybeden ve bunun acısını devamlı içinde duyan Volkan Konak, bu konuda Türkiye'deki en duyarlı isimlerin başında gelir.

9. Atatürk sevgisi

Volkan Konak, tam bir Atatürk hayranı oluşuyla da geniş kitlelerin bağrına bastığı bir sanatçıdır. Her konserinde, her programında kesinlikle ulu önderi anmadan geçmeyen Konak; "Atatürk'ü sevmeyen benimle ahbaplık edemez" sözleriyle bu konuda, çizgisinin ne kadar belirgin olduğunu üstüne basarak ifade eder. Bazı konserlerinde Atatürk için zeybek oynayan, onun için şarkılar söyleyen Konak, Atatürk sevgisiyle de pek çok sanatçıya örnek biridir. Siyasi görüşünü bu kadar cesur ve net ortaya koyabilen ender sanatçılardan olan Konak'ın konserleri kimi zaman bir bütünleşme mitingine dönüşür. Volkan Konak aynı zamanda Che Guevara gibi siyasi figürlere de sempati besleyen bir isimdir hatta Che adında bir şarkı da yapmıştır.

10. Mizah öğesi olarak Volkan Konak

Volkan Konak'ın aykırı duruşu onu özellikle sosyal medyada bir fenomen olmaya da iter. Pek çok espriye konu olan Volkan Konak, kendisi için seçtiği Kuzeyin Oğlu takma adıyla da pek çok esprinin de konu başlığı olmuştur. Bu tip çalışmalara ve mizaha son derece hoşgörülü olan Volkan Konak, bu açıdan da son derece sevilen ve saygınlığını yitirmeyen bir isimdir.

Bonus: Trabzonspor

Volkan Konak aynı zamanda iflah olmaz bir Trabzonspor taraftarı olarak bilinir, Trabzonspor'da aktif olarak görevler de alan Konak için hayat çoğu zaman bordo mavidir.