10 maddede tarihin mikrofonunu tutan adam Halit Kıvanç

10 maddede tarihin mikrofonunu tutan adam Halit Kıvanç
10 maddede tarihin mikrofonunu tutan adam Halit Kıvanç
Türkiye'de spikerlik ve sunuculuk denildiğinde akla şüphesiz ilk gelen isim Halit Kıvanç bugün 89 yaşına basıyor. Türkiye'de neredeyse mikrofon uzatmadığı kimse kalmayan Halit Kıvanç yıllara meydan okuyan meslek hayatı boyunca sayısız etkinliğin sunuculuğunu yapmış bir isim olarak Türkiye tarihine tanıklık etmiş bir emektar. Doğum gününde büyük ustayı hayatı ve başarılarıyla anıyoruz...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Pele ile röportaj yapan ilk gazeteci olmasından, İlker Yasin'e mikrofonunu bırakmasına kadar yıllarca Türkiye'nin televizyon ve radyodaki sesi olan Halit Kıvanç, bugün hala bazı markaların reklamlarında sesiyle yer alan büyük bir usta. Halit Kıvanç aynı zamanda modern Türkiye'nin sunucu ve spikerlerine yol göstermiş, önlerini açmış olmasıyla da mesleğinde ayrı bir yere sahip. Peki nasıl bir hayat yaşadı Halit Kıvanç?

İşte size 10 maddede tarihin mikrofonunu tutan adam Halit Kıvanç;

1. Aslında o bir hukukçu

radikal

18 Şubat 1926'da İstanbul'da dünyaya gelen Halit Kıvanç, Pertevniyal Lisesi ve İstanbul Üniversitesi'nde eğitim gördü. Çalışkan bir öğrenci olan Halit Kıvanç, öğrencilik yıllarında Akbaba ve Şut dergilerinde yazı yazmaya başladı. Hukuk Fakültesi'ni tamamladı ve mezuniyetinden sonra 3 ay boyunca hakimlik yaptı.

2. Nereden nereye

radikal

Halit Kıvanç ilk yazılarını kaleme aldığı dönemde sporla ilgili bir yazısının içerisinde bir karikatür yer alır. Bu karikatür o dönemde Galatasaray Lisesi'nde okumakta olan Abdi İpekçi'nin kaleminden çıkmıştır. İki ustanın yolları burada kesişir ve sonra İpekçi, Kıvanç'a Yayın Yönetmeni olacağı bir kariyere yelken açar. Bununla birlikte ilerleyen yıllarda Türkiye'de adını duyuracak pek çok gazeteci Kıvanç'la aynı dönemde farklı işlerde birlikte çalışırlar.

3. Yeni meslek

radikal

Kıvanç, okulunu okuduğu hukuka daha fazla devam etmedi ve kariyerini gazetecilik üzerine yoğunlaştırdı. Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak üst düzey görevler aldı.1953'te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte Türkiye'nin ilk günlük spor gazetesi olan, Türkiye Spor gazetesini çıkardı.

4. İlkler ve rekorlar

radikal

Halit Kıvanç bir yıla yakın ünlü yayın kuruluşu BBC de çalıştı. Ülkemizde Radyo ve TV yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları olan Kıvanç, TV'nin birçok yayınında 'ilk'lerin adamı oldu. Olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda sunucu olarak görev aldı. Dünya kupasını televizyondan sunan ilk Türk spikerdir. 10 ayrı Dünya Kupası'nı radyo ve televizyondan sunarak ulaşılması güç bir rekora imza attı. Bu arada Kıvanç, Pele henüz 17 yaşındayken onunla ilk röportaj yapan gazeteci olarak da tarihin bir başka sayfasına imza atmayı başardı...

5. Ödüller ve jübile

radikal

Sunuculukta 50 yılını 2005'te bir jübileyle kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200'ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti. Bu karşılaşmada Halit Kıvanç canlı yayında mikrofonunu tüm genç spikerler adına İlker Yasin'e bıraktı.

6. Sunuculuk ve son yıllar

radikal

Yazar, spiker, sanat adamı olarak kabul edilen Halit Kıvanç, Türk halkına temiz bir Türkçe ile saygın ve eğitici çalışmaları ile hizmet vermesinden dolayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Kariyer Dalında büyük ödüle layik görüldü. Ödül törenlerinin, büyük gazino şovlarının, yarışmaların aranan ismi olan Kıvanç, mesleğinin son yıllarında NTV ve taraftarı olduğu Fenerbahçe'nin televizyonu olan FBTV'de programlar yaptı.

7. Kitaplar

radikal

Halit Kıvanç aynı zamanda anıları ve söyleşilerinin yer aldığı kitaplar kaleme aldı. 1959-2006 arasında yazdığı kitaplarından ilki "Ve Allah Gazeteciyi Yarattı" (1959) , sonuncusu ise "Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur" (2006) adıyla yayınlandı.

8. Plaklar

radikal

Kıvanç aynı zamanda 1965-1974 arasında farklı plak derlemelerinde yer aldı. Bu plaklar futbol karşılaşmalarında atılan gollerde Halit Kıvanç'ın sunumlarını içeriyordu. Bunun yanında 1974'te Kıbrıs 74 adlı bir Kıbrıs Barış Harekatı'nın anlatımını içeren bir plakta da yine Halit Kıvanç'ın sesi yer alıyordu.

9. Papa ile konuşan ilk Müslüman Gazeteci!

radikal

Halit Kıvanç tarihe geçtiği olayı şu şekilde anlatır; "Dört büyük Türk futbolcusu İtalya’da oynuyordu. Ben de İstanbul Ekspres gazetesindeyim, kalktım onlarla röportaja gittim. Onların oynadığı takım Papa’nın huzuruna çağırıldı. Ben de yanlarındayım... Korumalara rağmen Papa’nın yanına ulaştım, “Siz barışı amaçlayan bir lidersiniz, ikimiz de aynı Allah’a inanıyoruz, ben bir Müslüman gazeteci olarak sizin elinizi öpmek istiyorum” dedim ve elini öptüm. Bana gümüş madalya hediye etti. Ertesi gün İtalyan gazetelerinde manşetlerdeydik; dünya tarihinde Papa’yla konuşan ilk Müslüman Türk gazeteci olarak... Türkiye’de ise yolda çevirdiler “Papa’nın eli öpülür mü” diye tepki gösterdiler."

10. Spikerliğe ilk adım

Halit Kıvanç efsaneleşeceği spor spikerliğine nasıl adım attığını ise şu şekilde aktarır: "Adnan Menderes, Türkiye-Rusya ilişkileri düzelsin istiyor diye Fenerbahçe takımıyla Rusya’ya gittik. Spikerliğini Fenerbahçe’den Niyazi abi yapıyordu. Bana devre arasında “İkinci yarıda sen de bir konuşma yap” dedi, ama devre başladı o gelmedi. İkinci devreyi anlatmak bana kaldı. Spikerliğim öyle başladı işte."

11. İnsan olarak Halit Kıvanç

radikal

Son olarak Halit Kıvanç nasıl biri diye merak edenler için yine Kıvanç'ın kendi kelimelerinden kendisini nasıl tarif ettiğine bir bakacak olursak; "İnsanoğlu o kadar unutkan ki... Kimleri kimleri unutmuyorlar, beni nasıl hatırlayacaklar! Ama şunu söyleyebilirim; hiçbir konuda fanatik değilim. Kimseyi tercihleri için sorgulamam. Bir de her şeyden evvel Atatürkçü’yüm. Bugün bazı uygulamalar oluyor ama ben Atatürk çocuğu olarak büyüdüm."

Halit Kıvanç ve aynı karede yer aldığı bazı ünlü isimler:

Ediz Hun

radikal

Sezen Aksu & Uğur Yücel

radikal

Sadri Alışık

radikal

Grup Vitamin'den Gökhan Semiz

radikal

Kenan Işık


radikal

Metin Akpınar, Zeki Alasya & Adile Naşit...

radikal

Ayhan Işık

radikal

Yılmaz Güney

radikal

Müjdat Gezen

radikal