102 yaşındaki dansçı, ilk kez kendini dans ederken izledi

102 yaşındaki dansçı, ilk kez kendini dans ederken izledi
102 yaşındaki dansçı, ilk kez kendini dans ederken izledi
Alice Barker dans ettiği dönemde, insanların kendini videoya çekmesi ve izlemesi rüya gibi bir şeydi. Fakat 102 yaşındaki asırlık dansçı, bakımevindeki yatağında güzel bir sürprizle karşılaştı. Jazz on Film şirketinde çalışan Mark Cantor ve Barker'ın ziyaretçilerinden biri olan David Shuff, Alice'e yıllar sonra kendisini dans ederken izleyebilme fırsatı sundu.

RADİKAL -  O dünyanın bir zamanlar en ünlü dansçılarının başında geliyordu. Özellikle 1930'lardan sonra eğlence dünyasında adı bir efsaneydi. Ancak efsane kadın dansçı Alice Barker'ın sahneye çıktığı yıllarda görüntülerin videoya çekilmesi pek mümkün değildi. Barker'ın kariyerini sürdürdüğü yıllara dair çok fazla anı fotoğrafı vardı ancak hiç videosu yoktu... Ta ki David Snuff onunla tanışana kadar!

Terapi köpeği sahibi olan David Snuff, Mashable sitesine verdiği röportajda, küçük dostuyla birlikte Alice’i ziyaret ettiği bir gün, onun ünlü bir dansçı olduğunu öğrendiğini belirtiyor. Bakımevi çalışanları tarafından ünlü bir dansçı olduğu bilinen Alice’in ,aynı zamanda Frank Sinatra gibi ünlü isimlerle de aynı sahneyi paylaştığı biliniyor. Fakat gelin görün ki Alice bunların hiç birini hatırlamıyor.

Shuff, Barker’ın ünlü olduğunu öğrenir öğrenmez onun eski müzikal filmlerine ulaşmaya çalışmış fakat bunu başaramamış.  Uzun bir araştırma sonucunda eski şarkı arşivi bir hayli geniş olan Cantor’a ulaşmış.

1940’larda soyadı sürekli yanlış yazılan Alice’in videolarını bulmak kolay olmasa da, Cantor ve Snuff el birliğiyle ünlü dansçının videolarını tarihin tozlu raflarından indirmeyi başarmışlar.

Doğru bakımevinin yolunu tutan ikili, bakımevine gelerek Alice’e ilk kez kendini izleme fırsatı sunmuşlar. Kendini görür görmez verdiği ilk tepki “o zamanlar soyadımı sürekli yanlış yazıyorlardı” olan Alice, 102 yaşında olmasına rağmen kendini izlerken ritim tutmaktan da geri kalmıyor. Kendini görmek nasıl sorusuna ise “Umarım bu yataktan kalkarım ve tekrar dans edebilirim” şeklinde karşılık veriyor.

Reddit sitesinde hesabı bulunan Snuff(kullanıcı adı: Tenfresh), hesabı üzerinden Barker’ın hikayesini yayınladı. Hesabına videoları da koyan Snuff, dilediği zaman Alice’e kendisini izleyebilme olağanı sağlamış oldu. (Çeviren: Fırat Gürsoy)


  ETİKETLER:

  Kadın

  ,

  Eğlence

  ,

  Ünlü

  ,

  zaman

  ,

  Karşılık