14 Şubat'ta uzak durulması gereken klişeler

14 Şubat'ta uzak durulması gereken klişeler
14 Şubat'ta uzak durulması gereken klişeler
Her 14 Şubat'ta aynı görüntü: Mum ışığında yenen yemek, el ele diz dize sevgililer ve gecenin sonunda klişeden öleyazan hediyelerin değiş tokuşu... Halbuki Sevgililer Günü, bir zamanlar aşklarını halk içinde yaşamaktan mahrum bırakılan gençliğin, yüzyıllar sonrasına uzanan zaferinin öyküsüdür. Peki bu öyküde hakkıyla yer almak isteyenler hangi klişelerden uzak durmalı? İşte size 14 Şubat'ta uzak durulması gereken klişeler!
Haber: EDA UTKU / Arşivi

Çağlar önce birbirine gizlice aşk mektupları yazan, uzaktan bade süzerek ve inci dizerekten bakışan, heyhat, halkın içinde gönüllerince gezemeyen o gençlerin anısını böyle mi yad edeceğiz? 21. yüzyıl insanına yakışan, sevgilisiyle aşk dolu, sevgi dolu, yıllarca hatırlardan silinmeyecek güzellikte bir gün geçirmektir oysa. Bunu sadece basit klişelere indirgemekle olacak, öylesine alınmış hediyelerle geçiştirilecek bir şey de değildir!


Bu yüzden bizden size dev hizmet: Lütfen bugün (ve diğer tüm Sevgililer Günlerinde) şu aşağıda saydığımız klişelerden uzak durun ve sevgilinizi mutlu etmek için daha yaratıcı şeyler bulmaya çalışın.

1. Kız arkadaşınıza ayıcık almak


Bu birinci ayı’mız, bu ikinci ayı’mız…

2. Kırmızı gül vermek


Sırf 14 Şubat diye çiçek alacaksanız, hiç almayın ki zaten…

3. Mum ışığında yemek yemek


Olay ışığın hangi kaynaktan geldiğinde değil hanımlar beyler... Önemli olan sevgi dolu sözler!

4. Kırmızı kazak/tişört/bere giymek

Kırmızı aşkın ve tutkunun rengidir, anladık. Ama siz de maça giden taraftarlar değilsiniz ki, renginizi herkeslere belli edesiniz?

5. Sevgili tişörtüyle sokağa çıkmak

“Ele güne karşı” bir derdiniz mi var? Zaten el ele gezmiyor musunuz sokaklarda? Bir de neden sözüm ona birbirini tamamlayan tişörtlerle gezesiniz? Çok baydı bu iş çoook!

6. En İyi Sevgili Oscar’ı

Dünyanın en üşengeç insanı da olsanız, n’olur şu komik hediyeyi almayın artık. Bu ödülü birbirine hediye eden binlerce insan var, sevgiliniz böyle bir şey aldı diye neden mutlu olsun ki?

7. Laf olsun diye internetten ısmarlanmış Çin yapımı takılar

Almayın canım. Almayın gülüm. Alerji yapanı var, daha takarken kırılanı var, paketten kolye yerine taş çıkanı var… hiç gerek yok.

8. Eller kalp yapılarak verilen poz ve #love vb etiketler

Instagram’ın hashtag’lerle ilgili istatistiklerinde #love her zaman birinci gelir. Bunu bilen sevgililer de, tabii ki 14 Şubat’ta binlerce fotoğraf çekilerek bu hashtag kullanılacaktır. Hadi ona çok sözümüz yok (sonuçta like kaygınız var, anlıyoruz…). Ama ellerinizi kalp yapıp ortada buluşturduğunuz o pozlara biraz ket vurun lütfen.

9. 14 Şubat’ta evlilik teklif etmek

Hayır. Koca bir hayır. Restorana gittiniz, sevgilinizle yemek yiyorsunuz. Tam siz yüzüğü çıkartacakken 3 farklı kişi daha çıkartırsa ne olacak? Hani ne özelliği kaldı o 14 Şubat’ın?

10. Kalp kutu içinde çikolata

HAYIRRRR!!!

Peki 14 Şubat için yaratıcı hediye önerileri neler olabilir? O konuda da elimiz boş değil elbet. İşte o tavsiyeler!

1. Mars’tan sevgilinize krater hediye edin

Mars’ta insan kolonisi kurmak için çalışan Mars One şirketinin kurduğu Uwingu sitesinden bir krater satın alabilir, sevgilinizin de adını bu kratere verebilirisiniz. “Şu 3 günlük dünyada bir ekili toprağımız olmadı ama, Mars’a gidersek bir gün, sırıtmız yere gelmeyecek bebişim” diyerek hediye edersiniz.
http://www.uwingu.com/

2. Sevginiz bir ağaç gibi kök salsın diye TEMA’ya bağış yapın

Türkiye’nin ağaçlarına ne kadar iyi davrandığı malumumuz. Bu yüzden TEMA’nın internet sitesine girerek bir ağaçlık başvuruda bulunabilir, “Sevgimiz bir ağaç gibi kök salacak artık tatlışım” diyerek sevgilinize hediye edebilirisiniz.

3. Yuva bekleyen binlerce evcil hayvandan birine aile olun

Etrafımızda perişan halde yaşamak zorunda kalan, bir gün yemek bulsa 3 gün aç gezen o kadar çok hayvan var ki… Bu hayvancıkların bazıları size en yakın barınakta olabilir. Dilerseniz yavruyken, dilerseniz de büyümüş durumdaki evcil hayvanlara bir yuva sağlayabilirsiniz. Hem bu sayede müstakbel çocuğunuz için de prova yapmış olursunuz (vuhuu!)

4. Gün boyunca yapacağınız etkinlikler öncesinde onu SPA’ya götürün

Günlük hayatın telaşeleri hepimizi çok yoruyor. Bazen takı, çikolata, tişört filan gibi materyalist şeylerdense, insanı gerçekten rahatlatacak ve daha mutlu edecek hediyelere yönelmek iyi olabilir.