140 karakterlik nefretten sanat eseri çıkarttı

140 karakterlik nefretten sanat eseri çıkarttı
140 karakterlik nefretten sanat eseri çıkarttı
Manchester'da yaşayan sanatçı Conor Collins, sosyal medya kullanımının yaygınlığıyla hayatımızdaki yerini maalesef sağlamlaştıran sanal linç durumunu bir başka açıdan ele almış. Cinsiyet değiştiren ve yalnızca bu yüzden insanların nefret söylemine maruz kalan Caitlyn Jenner'a atılan tehdit ve nefret tweetlerini bir araya getirip, Jenner'ın bir portresini oluşturmuş.

RADİKAL - Sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorsanız hayatınızda en az bir kere ‘sanal linç’ denen şeyin ne olduğuna tanık olmuşsunuzdur. Facebook ’tan Twitter ’ına, Instagram’ından Google Plus’ına ne mecra ne de mecranın doğasına uygunluk sınırı tanıyan bu taciz şekli ünlüler içinse artık hayatlarının bir parçası olmuş durumda. Sanal linçi hayatının bir parçası haline getirmiş internet kullanıcıları için makul sebeplerin, tavırdaki ölçülü olma gerekliğinin falan bir önemi yok; nefretlerini akıtmak için o kişinin adının başına bir @ işareti koymaları yeterli oluyor; sonrası bir sanal rahatlama, irin akıtma…

Her gün görmeye alıştığımız ve gittikçe azalması gerekirken daha da büyük bir problem haline gelen bu sanal linç durumuna İngiliz sanatçı Conor Collins farklı bir açıdan yaklamış. Geçirdiği cinsiyet değiştirme ameliyatından sonra hayatına dilediği şekilde ve Caitlyn Jenner olarak devam eden Bruce Jenner’a atılan ve nefret söylemi içeren tweetleri toplayıp, bu tweetlerden Jenner’ın bir portesini yapmış.

Buzfeed’e yaptığı açıklamada kendisinin bundan ilham almadığını, ilhamın insanı motive eden ve enerji veren bir şey olabilecekken bu tweetleri görmekten rahatsızlık ve üzüntü duyduğunu söyleten Collins, onu harekete geçiren şeyin bu iki his olduğunu söylemiş.

Caitlyn Jenner’ın cesaretinden ve bir değişim yaratmak için yaptıklarından etkilendiğini söyleyen Collins daha fazlasını merak ettiği için onun Twitter hesabına bakmış ve aldığı yorumları görünce şoke olmuş. ‘Bunları insanlara göstermek istedim çünkü bu tavır ve söylemler trans bireylerin her gün karşılaştığı ve birlikte yaşamak zorunda olduğu şeyler’ demiş.

‘Bu tweetleri taramak, aralarından seçmek ve tuvale yazmak berbattı’ diye de eklemiş Collins. Çalışmasını tamamlarken içki içtiğini de söyleyen sanatçı, ‘bu kadar nefreti ayık kafayla yazamazdım, mümkün değildi.’ Demiş.