15 efsane repliğiyle son İstanbul beyefendisi: Sadri Alışık

15 efsane repliğiyle son İstanbul beyefendisi: Sadri Alışık
15 efsane repliğiyle son İstanbul beyefendisi: Sadri Alışık
Türkiye'de çok az insan herkes tarafından sevilme onuruna sahiptir. Yeşilçam'ın unutulmaz ismi Sadri Alışık da onlardan biri. 18 Mart 1995'te kaybettiğimiz usta sanatçıyı onsuz geçen 21. yılında saygıyla ve ondan miras kalanlarla anıyoruz. İşte size 15 efsane repliğiyle son İstanbul beyefendisi: Sadri Alışık!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Dedik ya son İstanbul beyefendisi diye, 5 Nisan 1925'te Beykoz'da dünyaya gelmişti efsane. İstanbul Erkek Lisesi ve Güzel Sanatlar Akademisi yıllarından sonra 1943'te Raşit Rıza sahnesinde profesyonel oyunculuk kariyerine adım atmıştı. Bir sene sonra 1944 yılında Günahsızlar adlı Faruk Kenç filmiyle sinema serüveni başladığında bütün Türkiye 'nin önünde saygıyla eğildiği bir isme dönüşmüştü. Rol aldığı 200'den fazla filmle Yeşilçam'ın rekortmenleri arasına adını yazdıran Sadri Alışık, en çok Turist Ömer rolüyle özdeşleşmiş ve pek çok filmde bu rolüyle izleyici karşısına çıkmıştı. Bir sokak serserisi olan Turist Ömer, Sadri Alışık'ın rengarenk iç dünyasının küçük bir yansımasıydı sadece.

 

Sadri Alışık ressamdı, şairdi, mizah üstadıydı, müzisyendi... Ama her şeyden önce saygın, beyefendi ve duygsual bir İstanbul beyefendisiydi. Hani ne zaman biraz yozlaşmamış, kendini zamane eğlencelerine kaptırmamış, duruş sahibi bir adam görsek deriz ya "İstanbul beyefendisi" diye, işte o ekolün son temsilcisidir Sadri Alışık. Bugün bike onun filmlerini izleyen, onun penceresinden hayata bakabilen herkese öğretir nasıl İstanbul Beyefendisi olunacağını büyük usta. Balıkçı Osman, Dalgacı Mahmut, Gönlübol Arif, Gariban Ali, Ringo Kazım... Hepsi içinde ince bir mizah çizgisi taşıyan, kadına karşı her zaman saygılı, efkarı duman, zekası yaman birer Sadri Alışık rengidir onun gökkuşağından ziyade şahsiyetine ait. Şimdilerde "Nerede o eski adamlar" cümleleri geliyorsa dile, belki de tam zamanıdır Sadri Alışık filmleri izlemenin. Biraz mizah, biraz efendilik, biraz duygu, biraz adamlık... Seni çok özledik Sadri Alışık.


Bonus 1: Sadri Alışık'tan kendi deyimiyle "En kral arkadaşı" Ayhan Işık'ın anısına:

Bonus 2: Sadri Alışık'tan hayata dair herkesin örnek alması gereken çok özel bir konuşma: