15 maddede 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde bir Türkiye portresi

15 maddede 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde bir Türkiye portresi
15 maddede 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde bir Türkiye portresi
Siyasi ve sosyal hayatta kadınların nasıl algılandığını görmek için kapı kapı dolaşıp aileleri ziyaret etmeye de gerek yok. Bu ülkenin siyasetçisi, öğretim görevlisi, televizyon programcısı ne diyor diye bir kulak kabartmak yetiyor. İşte size 15 maddede 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde bir Türkiye portresi!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Ülkemizde kadının adı çok; ev kadını, sokak kadını, hayat kadını, iş kadını, temizlikçi kadın... Ama kendisi yok. Nerede bu ülkenin kadını? Evinde, odasında, gözlerden uzakta oturuyor bir köşede. Siyaset, medya, eğitim öğretim hemen her yerde "Sen şöyle bir kenarda dur" diyor. Öyle ki hunharca cinayetlere kurban gittiklerinde bile haddini bilmezler "Öyle giyinirsen böyle olur" diyebilecek cesareti kendilerinde bulabiliyorlar. Neden? Yorum sizlerin...

 

1. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu

2. TRT sunucusu ve yorumcusu Ömer Tuğrul İnançer

3. Başbakanlık döneminde Recep Tayyip Erdoğan

4. Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ

5. Hükümet Sözcüsü ve Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç

6. Ankara BŞB Başkanı Melih Gökçek

7. Selçuk Üniversitesi İlahiyat Bölüm Başkanı Orhan Çeker

8. Eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül

9. Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin

10. İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün

11. AKP Kargı İl Genel Meclisi Üyesi Erhan Ekmekçi

12. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu

(Kendisinden iş imkanı isteyen bir kadına cevap olarak)

13. Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

14. Seda Sayan: "Bu kadar güler yüzlü bir katil gördünüz mü"

15. Özgecan'ın ardından yazdıkları için Nihat Doğan'ı suçlayan Ahmet Çakar

Ziyadesi: T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan


  http://www.radikal.com.tr/130741313074138

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kadınlardan istenen - user1017494

  Yukarıdaki başlıklardan anlaşılan kadın hem çok çocuk doğuracak hem de işi bittiinde öldürülecek. Doğurduğu çocuklar yuvaya verilecek. Yuvada kız-erkek demeden tacize uğrayacak. Ya da İslami terör örgütlerinden birine katılacak. Bence bu şartlarda en iyi ve en düşünceli anne hiç çocuğu olmayan annedir.

  Türk kadinin evinin süsü imis.. - user388719

  Saksida evin süsünü yetistirenler dernegi gibi konusmus. Cocuk dogur cocuk büyüt temizlik yap camasir yika alis verisi yap yxemek pisir vs sonra ev süsü olve arada bir dayak ye

  Erkek, - guvent

  Kadinini koruyan kollayan,fiziksel ustunlugu nedeni ile ona kol kanat geren bireydir.!!,!o cocuklarinin anasi,yuvasinin kurucusu ve istiklal savasan erine mermi tasiyan anasi,vatanin korkusuz bacisi olarak tanir,!!tabii bu ozellikleri erkekler cok iyi bilirler...Turk kadini erkegi icin kutsaldir ve cennette onun ayaklari altindadir.,turk erkegi kadinini,cani istedigi zaman yuceltip istemediginde kenara itip onu kendi cikarlari icin kullanmaz.... o herzaman erkeginin yaninda herzaman on sflardadir...ulular derki,her foterli erkek olsa ...

  Yorum yok - user495203

  Yazıdaki söylenenler medeni bir ülkede olsa, söyleyen toplum içinde bir gün bile barınamaz. Ancak Türkiye'de bunlara tapılıyor. Başka bir yorum da bulunsam asgari 5 yıl hapis ile evden alınırım. Aklım yerinde, susma hakkını kullanıyorum.

  15 madde'de 8 mart dünya kadınlar günü'nde bir türkiye klasiği - RUMUZ__8989

  yıllar önce bir kadın tecavüz'e uğrayıp doğurmak istmediğini söylediğinde ( o yıllarda bu konular henüz pek görünür değildi) bir devlet bakanı eğer kadın istemeseydi hamile kalmazdı sözünü saçmalamıştı. ve bu gün görünen o ki bu gün bu tür düşünceler maalesef artmış durumda.neyse ki kadın duyarlılığı da artmış durumda.

  BEN SOZE DEGIL YAPILANA BAKARIM - Kara Ismail

  Eger gordugumuz Islam dunyasinda kadina bu kadar ayrimcilik yapildigi surece; kutsal kitabimizda 'soyle yaziyor, Cennet kadinin ayaginin altindadir.'deyin kimse inanmaz.. Insan dogasi geregi konusulanlara bakmiyor, yapilanlara bakiyor.. Yani siz evinizde sabah-aksam; "Cennet kadinin ayaklarinin altindadir" deyip esinize iyi davranmiyorsaniz... Erkek cocugunuzu ayricalikli yetistiryorsaniz... Yani, en basidi erkek cocuk istedigi zaman disari cakabilirken; kiz cocuklari arka sokaga izinle dahi cikamiyorsa.. Erkek cocuklar evde sofranin kurulmasindan tutun da ev temizligi v.b. islerde hic bir sey yapmazken kiz cocuklarin bu islerde hazirlanmasi gibi davranislar butunu erkek egemen bakis acisidir.. Bu bakis acisinin gunluk yasama yansimiasi yukarida gorulmektedir.. Erkek egemen bakis acisidir; "tecavuzcu kurtaj yaptirandan daha masumdur" dedirttiren.. Bu bakis acisidir; Kizlar okuyor diye erkekleri evlendiremiyoruz" dedirten.. Bu bakis acisidir, bin yillardir suzule suzule hayatimiza girip; "kadinin disari cikmasi caiz degildir" dedirten.. Sorsan; din boyle demiyor!.. Turk gelenekleri buna hic mi hic musade etmiyor!.. Peki bu olumlerin sebebi nedir o zaman? Ben yazilan ve soylenenlere degil yapilana bakarim..

  Azmettirenlere suçüstü olmus. - ercan02

  Birde soruyorsunuz; Neden Türkiyede kadin cinayetleri artiyor diye. Iste size AZMETTIRENLER. Hepsini siralamissiniz. Yani SUç üSTü.