15 maddede Avengers: Age Of Ultron fragmanının detayları, gizemleri ve etkileyici anları

15 maddede Avengers: Age Of Ultron fragmanının detayları, gizemleri ve etkileyici anları
15 maddede Avengers: Age Of Ultron fragmanının detayları, gizemleri ve etkileyici anları
Dün de yazmıştık. Marvel geçtiğimiz gece Youtube'da Avengers: Age Of Ultron'dan maşallahlık, inşallahlık 3. fragmanı yayınladı. Fragmanı detaylıca analiz ettik, en barizinden en 'yok artık' dedirtenine, şifrelerini çözdük. / Yiğitcan Erdoğan

Avengers: Age of Ultron’un üçünü fragmanını şuraya yerleştirirken, detaylı analizimizin de yolda olduğunu söylemiştik. Evet, bazen “şu yazı geliyor” dediğimizde günlerce geciktiğimiz olabiliyor (öhöm, Sex Criminals), ama bu sefer mesele Ultron arkadaşlar. Geciktirir miyiz? Bekletir miyiz sizler? Tabii ki hayır. Yine fragmanın detaylı bir analizini yaptık; gelin görün ki, bu seferki “breakdown” o kadar da derine inemedi. Zira ilk iki fragmanın aksine çok daha direkt bir tanıtım yapmış Marvel. Bize çözümleyecek çok şifre bırakmamış. Biz yine de şöylesine bir giriştik kendisine.

Görseller Mert Günhan’dan, analiz benden, şu şekil bir yazı çıkarttık ortaya! (Fragmanı da listenin en aşağısında bulabilirsiniz)

 

1. HYDRA Kalesi ve Ultron?

İlk fragmandan itibaren radarımızda olan bir kaleydi bildiğiniz gibi İtalya’daki Bard kalesi. O zamanlar Cap’in flashback’lerinde geçiyor olabileceğini düşünüyorduk, ama bu fragman çok açık bir şekilde Ultron, Quicksilver ve Scarlet Witch’in oraya konuşlandığını ima ediyor. Acaba The Winter Soldier’ın sonunda ikizleri kapalı gördüğümüz mahzen bu kalenin altında olabilir mi? Mümkün. O zaman Ultron ve HYDRA arasında sandığımızdan daha direkt bir bağlantı var demektir bu.

Avengers: Age Of Ultron'un 3. fragmanı geldi, VISION diyoruz arkadaşlar VISION!

2. P… Perde mi o?

Ee… Gerçekten nedir o? Ultron’u ilk gördüğümüz karede dünyayı bitirmeye çalışan robotumuzun kafasında kocaman bir perde var. Yemin ediyoruz ilk gördüğümüz anda baş ağrısına iyi geldiği iddiasıyla annelerimizin kafasına sardığı tülbentler geldi aklımıza. Artık Ultron’u çocuğu mu kızdırdı, komşuya mı gıcık oldu nedir? O perdenin bir hikmeti var, eminiz ama.

 

3. Ultron Fişi Çekiyor

Çok motomot bir sahne bu aslında. Ultron kafasındaki Matrix vari fişi çekiyor ve bu sırada da sıradan bir monolog veriyor. Bizim takıldığımız yer şu, muhtemelen o kafadan çektiği jak her neyse Stark’ın kontrolü altında durmasını falan sağlamıyor. O hâlde ne? Joss Whedon’u tanıyorsak, o fiş her neyse karakterin ciddi bir zayıflığına delalet ediyor olabilir. Her halükarda, sembolizmi tartışmasız. Yapay zeka oluyor Ultron ve uyanıyor.

 

4. “Suit of Armor Around the World”

Burada ciddi bir tespitim, detay bulmuşluğum yok. Sadece bu repliğe bayıldığım için yer vermek istedim. Tony Stark’ın Ultron’u yaparkenki motivasyonunu herhalde daha iyi bir cümleyle anlatamazdı Joss Whedon. “Dünyanın etrafını çevreleyecek bir zırh inşa etmek istedim”. Acayip hoşuma gitti, ne kadar isabetli bir Tony Stark cümlesidir gerçekten ya. Bravo Whedon!

 

5. Yerin Dibinden Çıkan Ultron’lar

Daha önce küçük Ultron’ları (hoş, ne kadar küçükler bilmiyoruz ama) bilumum yerden biterken görmüştük. Fakat ilk defa bu sefer baya baya yeri delip çıktıklarını, suların içinden yükseldiklerini görüyoruz. Bu ilginç bir detay. Ultron ordusu bir şekilde yerin altından hareket ediyor gibi gözüküyor; ya taktik olarak, ya da zorunluluktan. Bunlar gelip bir şekilde Bard Kalesi’ne bağlanabilecek şeyler. Ya da hiçbir şeye delalet etmiyorsa, en olmadı havalı sahneler yaratacaklar; kesin.

 

6. “The Ultron Program” ve Pym Bağlantısı?

Evet, artık Tony Stark’ın başımıza Ultron’u saldığı konusunda hiçbir sıkıntı kalmadı; ama benim yine de ciddi sorunlarım var bu konseptle. Thor bir noktada “anlamadığın işlere bulaşmışsın Stark” diyordu ki; robotbilimin en önde gelen insanına denecek şey değildi bu. Geçen fragmanda aynı zamanda Banner da Ultron’u görünce ismiyle hitap ediyordu. Bunların hepsi, Stark’ın kendi yarattığı bir robota verilecek tepkiler değildi. Bu da değil. Bu sefer de Stark Banner’a “It’s called the Ultron program” diye açıklama yapıyor. “It’s called”?. Cümlenin gidişatı sanki ona Ultron programı diyenin Stark olmadığını ima eder şekilde, hatta baya strüktür bu yönde. İlk başta “Asgard mı ki acaba?” demiştik, ama sanıyoruz mesele Hank Pym. Muhtemelen Ultron Pym’in başlatıp, Stark’ın bitirdiği bir proje olacak.

 

7. Black Widow <3 Hulk

Zaten biliyorduk, adı kondu. Black Widow ve Hulk, yani Natasha Romanoff ve Bruce Banner yavuklu olacaklar bu filmde. Bu aşk yeni mi başlayacak, yoksa eskiden beri devam eden bir şeyi biz mi ilk defa göreceğiz; onu kestiremiyoruz. Ama bu kare yeni başlayan bir aşka delalet gibi sanki. Ne dersiniz?

 

8. Dostlar, Yine Sağlam Koreografiler Bizleri Bekler

İlk Avengers’da efsane bir koreografi vardı, hatırlar mısınız? Hawkeye’ın ok atmasıyla başlayan, Iron Man’e dönen, oradan Cap ve Iron Man arasında ışın sektirmeli bir kavgadan sonra Hulk’ın kaldırdığı dikeni Thor’un çekiciyle indirmesiyle sonlanan bir sahne. İşte o sahnede vuruldum Avengers’a ben. Ondan mütevellit, herkesin beraber afişe poz veriyormuşçasına patlayan araçlardan fırlaması sahnesi bana yine bir huzur verdi. Paylaşmak istedim.

 

9. Stark, Koy Yerine O Asayı…

Marvel’ın 3. Faz tanıtım lansmanı sayesinde, Loki’nin şimdilerde HYDRA’nın elinde olan asasının bir Infinity Stone olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda geçen Avengers filminden bildiğimiz bir şey daha var; asa genel olarak pek hayra alamet bir şey değil. O yüzden Stark’ın onu tutuyor olması biraz ilginç; fakat daha da ilginci, bunu Iron Man eldiveniyle yapıyor olması. Acaba neden?

 

10. Ultron’la Yüzleşme

Burada şöyle bir durum var; ben Ultron’la filmin başında olduğunu tahmin ettiğim o parti sahnesi ve final kapışması hariç bir ara yüzleşme beklemiyordum. Dürüst olayım, bunu Loki’ye de, Joker’e de, Skyfall’daki Silva’ya da yapmışlardı ve pek hoşuma gitmemişti. İzleyiciye exposition fırlatmak için illa ki bir yerde kötü adamı konuşturttukça konuşturtuyorlar. Umarım Whedon bunu yine yapmaz, daha ince bir yöntem bulur meram anlatmak için.

 

11. “Tear them apart, from the inside”

Daha önce söylemiştik, Scarlet Witch’i çok hafife alıyoruz diye. Ultron’un “böl ve yönet” taktiği Scarlet Witch üzerinden işleyecek. Burada bunu çok net görüyoruz. Önceki fragmanlarda Hulk’ı kontrol ettiği anlaşılıyordu, burada da muhtemelen Black Widow’a flashback yaşatarak kabuslarında boğulmasını sağlamaya çalışıyor olacak. Gördüğümüz o mazi Widow sahneleri de bunun ürünü olsa gerek.

 

12. Quicksilver Yumruğu

Bu sahne daha önce de ikiliyi beraber gördüğümüz trende geçiyor muhtemelen. Quicksilver Cap’in suratına yavaş çekim bir yumruk fırlatıyor. Valla ne yalan söyleyeyim, Days of Future Past’teki Quicksilver’dan sonra buradaki Peter Maximoff sadece cılız yumruklarla işi götürürse otomatikman bu iş iptal olur sevgili Whedon, söyleyelim. İnşallah güzel koreografiler kurmuşsundur Quicksilver için, yoksa elimizden çekeceğin var.

 

13. The Best He Can Do

Gerçekten umarız finaline adeta bir “anakart yanınca RAM’ler de yandı” can sıkıcılığında olan “ana gemiyi patlatınca uzaylılar öldü” kapanışından daha iyi bir nihayet getirir Whedon bu sefer. Zira ortada bu sefer o kadar çok Ultron var ki, bu kavganın kendisi zaten belli ki tatmin ötesi edecek. Umarız finalini iyi yaparlar; zira yapmazlarsa yanar gider o tatmin.

 

14. Scarlet Witch <3 Avengers

Quicksilver ve Scarlet Witch illa ki bir noktada iyi çocukların tarafına geçecekler. Bunu zaten biliyorduk. Fakat bunun ne zaman olacağına dair şüphelerim vardı; içimden bir ses Age of Ultron’un süresinin buna yetmeyebileceğini, Quicksilver ve Scarlet Witch’in iyi tarafa geçişlerinin biraz vakit alabileceğini söylüyordu. İçimdeki ses yanılıyormuş. Baya bu kare gösteriyor ki filmin finalinde ikizler iyi çocuklarla omuz omuza Ultron dövecek.

 

15. Vision… O alnındaki ne Vision?!

Ben size söyleyeyim mi?

Infinity Stone!