15 maddede aylardır beklenen Fifa 15

15 maddede aylardır beklenen Fifa 15
15 maddede aylardır beklenen Fifa 15
EA Sports'un yıllardır ilgiyle takip edilen Fifa serisinin son oyunu Fifa 15, 26 Eylül'de Türkiye'de satışa çıkıyor! Grafikler ve oynanışta devrim yaratacak yeniliklerle tüm platformlarda akılları başlardan alacak Fifa 15 aynı zamanda Türkiye Ligi ile Türk oyuncuları da memnun edeceğe benziyor. İşte 15 maddede Fifa 15!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Oyun dünyasında futbol dendiğinde akla her zaman iki oyun gelir Fifa ve PES. Son yıllarda atağa geçen Fifa serisi, Fifa 15 ile çıtayı daha yükseğe taşıyacağa benziyor. Geçtiğimiz yıl Fifa 14'le hayata geçen Ignite oyun motoru kullanımı, bu yıl Fifa 15 ile PC'ye taşınıyor. Grafikler, oynanış ve sunduğu geniş içerikle Fifa 15, aynı zamanda Türkiye Ligi ile de Türk oyuncuların gönlünü gönlünü fethedecek gibi görünüyor. İşte 15 maddede Fifa 15 hakkında bilmeniz gereken her şey...

1. Grafiklerdeki gelişim

Dünden bugüne Fifa serisinin 21 yıllık geçmişine baktığımızda, özellikle serinin 90'larda çıkarttığı oyunlardan bugünlere gelinmesinde emeği geçen grafikirlere teşekkür etmemek imkansız... Peki Fifa 15'i, Fifa 14'e kıyasla grafik açıdan üstün kılan şeyler nelerdir. Şunu söylemek gerekir ki PS ve Xbox kullanıcıları için ufak eklentiler dışında devrim niteliğinde bir farklılık olacağını söylemek mümkün değil. Çünkü PS ve Xbox kullanıcıları, Ignite motorunun nimetlerinden 2014 yılında faydalanmaya başlamışlardır. Asıl büyük fark PC kullanıcıları için yaşanacak. Oyunu PC'de oynayacaklar için grafiklerin yeni bir boyut açacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Stat atmosferi ve oyun içi hareketlilik PC kullanıcılarının Fifa 15'te gözlerini kamaştıracak.

2. Platform zenginliğiPeki Fifa 15'i kimler oynayabilecek derseniz; efsane serinin son oyunu; PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, Nintento 3DS, PS Vita ve Wii platformlarına sahip olan herkesin kullanımına açık olacak. Burada asıl soru, Ignite oyun motoruyla hazırlanan PC versiyonun sistem gereksinimleri... İşte merak edenler için PC'de sahip olmanız gereken minimum sistem gereksinimleri;

• İşletim sistemi: Windows V/7/8/8.1 - 64-Bit
• CPU: Intel Q6600 Core2 Quad @ 2.4Ghz (or AMD Phenom 7950 Quad-Core, AMD Athlon II X4 620 equivalent)
• RAM: 4GB
• Hard Drive Space: 13.0 GB
• Ekran kartı: ATI Radeon HD 5770, NVIDIA GTX 650
• DirectX: 11.0
• Disc Drive: DVD-ROM at 8x Speed
• Input: Keyboard, Mouse, Dual Analogue gamepad, VOIP Headset

Minimum bu özelliklere sahip bir PC'niz yoksa sizin için Fifa 15 hayal olacaktır. Bununla birlikte Fifa 15'in mobil versiyonları yakında akıllı telefonlar için de hazırlanarak piyasaya sunulmuş olacak.

3. Duygusal zeka


Yapay zeka ne kadar yüksek olursa olsun asla bir spor oyunu için yeterli değildir. Çünkü spor oyunlarına şekil veren bir yan faktör vardır: duygusal zeka. Oyun içerisinde gelişen pozisyonlara göre oyuncuların hareketleri, oynayış özellikleri değişiklikler gösterir. İşte Fifa 15 bu noktada ihtiyacı karşılıyor ve sahadaki oyuncuları birer robot olmaktan çıkartıyor! Fifa 15 sayesinde artık maç içerisindeki pozisyonlara duygusal tepkiler veren oyuncular görebileceğiz. Misal, bir pozisyonda yerde kalan ve kendisine faul verilmeyen bir futbolcu, bu durumun tekrar etmesi halinde ya giderek oyundan düşecek ya da hırslanarak sert fauller yapabilecek. Bir sıfır gerideyken hırslanan futbolcularınızın, fark beşe çıktığında artık sahada ölü gibi dolaşmaya başladığını görebileceksiniz.

4. Stadyum atmosferiOyunu geçen yıl PS ve Xbox'ta oynayanların şahit oldukları sıradışı stadyum etkinlikleri Fifa 15'te daha da geliştirilmiş olarak PC kullanıcılarına da sunulacak. Tribün şovları, gol sonrası sevinçlerde tribünlerdeki aktiviteler ve tezahüratlar çok farklı bir ortam sunacak. En dikkat çekici olan ise golün zamanlamasına ve değerine göre tribünlerin tepkileri olacak. Misal 0-0 giden bir maçın son saniyesinde attığınız golden sonra duyacağınız ses ile, zaten 3-0 önde olduğunuz bir maçta attığınız 4. gol sonrası duyacağınız ses arasında büyük farklar olacak. Maç 0-0 gidiyorsa ve gol atacağınızı hissediyorsanız, sesi kısmanızı şimdiden tavsiye ederiz.

5. Kaleci zekası


Fifa serilerinin en çok eleştirilen özelliklerinden biri ezberlenebilen kaleci hareketleri olmuştur. Kolay gol atılmasına sebep olan bu basitlik, Fifa'nın son serilerinde kalecilerin zorluk seviyelerinin arttırılmasıyla çözülmüş gibi gözüküyordu ancak gerçekçiliği öldüren bu durum Fifa 15'te olması gerektiği gibi ayarlanmış olacak. Kaleci zekasının aktif bir şekilde yansıtıldığı oyunda, kalecilerin ne yapacağını kestiremeyeceğiz. Olmadık goller de yiyebilecekler, imkansız denilen hareketleri de yapabilecekler.

6.Yeni tektiklerFifa 15'te daha önceki serilerde uyguladığınız taktikleri farklı isimler altında görebileceksiniz. Misal bir önceki sürümde 4-4-2 olarak tanımlanan bir taktiği 4-1-2-1-2 gibi bir isim altında görebilirsiniz. Bununla birlikte, geçen sene Chelsea maçlarında gündeme gelen "Otobüsü çekmek" gibi terimler Fifa 15'in maç içi taktikleri arasında yerini alacak.

7. Forma dinamiğiFormalar Fifa serilerinde her zaman oyuncunun bir parçası gibidir. Fifa 15'te bu durum değişiyor. Formalar artık rakip tarafından çekilebilen, farklı formlarda kirlenebilen, rüzgarda daha net dalgalanabilen ve vücuttan bağımsız olduğu net bir şekilde görülebilen öğeler haline geliyor!

8. Adam adama oynamakFifa 15'te biraz bireyselliğe dayanan hareketlere önem vermeniz gerekecek çünkü ikili mücadeleler oyunda daha çok karşınıza çıkacak. Bu noktada pas atmanız ya da teknik bir hareketle sıyrılmanız eskisi kadar kolay olmayacak. Sık sık sırtınızı rakibe dönüp geri pas atmak durumunda kalabileceksiniz.

9. Düşmez kalkmaz bir AllahFifa serisinin en gıcık özelliklerinden biri de düştükten sonra oyuncuların ayağa geç kalkması ya da yerden top aldıklarında driblinge geç başlamalarıydı. Bu da Fifa 15'te atlatılmışa benziyor. Artık gönlünüzce yerlerde sürünebilirsiniz, çünkü oyuncularınız çok daha çabuk oyuna geri dönecekler.

10. Türkiye'ye özel ilgiFifa 15 Türkiye pazarı için özel bir kapak hazırladı ve kapakta Messi ile birlikte milli yıldızımız Arda Turan'ı görebileceğiz. Bununla birlikte yıllar sonra Fifa 15'te Türkiye Ligi de yer alacak. Türkiye'den 18 kulübün yer aldığı Süper Lig başlığı altında takımlar lisanslı bir şekilde yer alacak. Ancak son anda sponsorluk anlaşması imzalayan Galatasaray'ın formalarında yeni bir güncelleme gelmedikçe sponsorlar gözükmeyecek. Bunun dışında Türkiye milli takımı da oyunda lisanslı bir şekilde hazır bulunacak. Ancak herhangi bir yerli stat göremeyeceğiz.

11. Brezilya bir gol daha yiyor...


Dünya kupasında Almanya'dan tarihi fark yediği için midir bilinmez Brezilya ligi Fifa 15'te yer almıyor. Sponsporluk anlaşmalarının ve telif haklarının sorun olması sebebiyle yıllardır Fifa serilerinde yer alan Brezilya ligi bu sene Fifa 15'te bulunmuyor. Ancak Brezilya milli takımı yerinde duruyor. Fakat oyundaki oyuncu genişliğini büyük ölçüde etkileyecek bu durum, özellikle kariyer modlarında Brezilya liginden oyuncu toplamanın hayal olacağını gösteriyor. Olsun altyapıdan yetiştirirsiniz...

12. MüziklerFifa serisinin özellikle son 10 yıldır yöneldiği müzik türü, kimi oyuncular tarafından eleştiriliyor, kimi oyuncular tarafından ise takdir görüyor. Fifa 15 bu konuda müzik yelpazesini geliştirmeye çalışmış gibi olsa da beklentileri karşılayamamış gibi. Benny Benassi'nin "Satisfaction", Junior Jack'in "E Samba" gibi çok eski parçalarıyla durumu kurtarmaya çalıştığı görülen Fifa, neyseki oyuna kendi müziklerimizi eklememiz gibi bir güzellik sunuyor.

13. StatlarKlasik olarak İspanya, Almanya, İtalya gibi kalbur üstü Avrupa ülkelerinden bir çok statı yine bulabileceğimiz Fifa 15'te, İngiltere'deki bütün statları lisanslı olarak görebileceğiz. İşin ilginç yanı oyunda sadece milli takım olarak temsil edilen Kanada'nın BC Place stadının oyunda yer alıyor olması. Haydi diyelim, memleket meselesi yaptılar koydular...Peki oyunda sadece milli takım ve Shaktar Donetsk ile temsil edilen Ukrayna'dan Donbass Arena'nın oyunda yer almasına ne demeli? Bu iki stadın yerine bir TT Arena, bir Şükrü Saraçoğlu haydi olmadı bir Gaziantep Kamil Ocak stadı olsaydı olmaz mıydı yani?

14. Devlet meselesi: Creation CenterFifa'nın son yıllarda oyuna oyuncu ve takım aktarımı için kullanıcılarına açtığı online bir hizmet olan Creation Center'ın durumu muallakta. İlk başta çıkan açıklamalara bakacak olursak Creation Center'ın Ignite motoruyla uyumsuzluk yaşaması sebebiyle artık hizmet vermeyeceği yönünde izlenimler karşımıza çıkıyordu. Ancak son günlerde EA'in Fifa için hazırladığı sayfada sürekli değişiklikler yapılıyor olması kullanıcılara "acaba?" dedirtmiyor değil. Bekleyip göreceğiz.

15. Ultimate Team zımba gibiTürkiye liginin oyuna dahil olmasıyla şüphesiz Türk oyuncuların sayısını arttıracak olan FUT modu da bu sene çok başka... Temel olarak takım kimyası ve bölgeye göre oyuncu seçiminin yine belirleyici rol oynayacağı Ultimate Team'de bu sene zorluk seviyeleri yeniden düzenlenmiş durumda ve kariyerinizdeki ilerleyişiniz artık klasiğin dışında gelişecek. Oyuncular online olarak gerçek futbol dünyasından gelecek bilgilere göre performans düşüklüğü yaşayabilecek. Yani bu da demek oluyor ki misal takımınızı kurdunuz, gittiniz PSG'den Ibrahimovic'i aldınız. Ibra'nın oyundaki durumundan ziyade o hafta gerçek hayatta nasıl oynadığı sizin için büyük önem arz edecek çünkü eğer o hafta Ibra kötü oynamışsa, oyunda da performansı yerlerde olacaktır. Bu da şu anlama geliyor, sadece oynamayacaksınız, canlı olarak da futbol dünyasını takip edeceksiniz.

Bonus: Kariyer modun cilvesiKariyer mod özellikle FUT'ta aldığı kötü sonuçlardan sonra kafayı kıran kullanıcıların sığınağı gibidir. Çok şükür ki, kariyer mod yine oyunda yer alıyor ve rehabilite olmak isteyenlere kucağını açıyor.