19 maddede Geleceğe Dönüş serisinin 2015'le imtihanı

19 maddede Geleceğe Dönüş serisinin 2015'le imtihanı
19 maddede Geleceğe Dönüş serisinin 2015'le imtihanı
Geleceğe Dönüş serisi şüphesiz dünya sinema tarihinin en beğenilen yapımları arasında yer alıyor. Küçük büyük her yaştan izleyicinin favorileri arasında yer alan bu serinin ikinci filmi tam da bugün için özel bir anlam taşıyor. Filmin kahramanları zamanda geleceğe bir yolculuk yaparak 21 Ekim 2015'e gelmişlerdi. Peki filmde gösterilen 2015 ile bugünün arasındaki farklar neler? Sizler için derledik...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Robert Zemeckis'in 1989'da çektiği Geleceğe Dönüş 2 filmi özellikle 2000'lerin başına kadar pek çok kişinin geleceğe dair hayallerini süslemişti. 2000'leri tecrübe ettikten sonra "Yok arkadaş bu arabalar daha 50 sene uçamaz..." diyerek vazgeçtiğimiz hayallerin aslında çoğu günümüzde gerçek oldu hatta ötesine geçti ama farkında değiliz. Sizler için tutan, tutmayan, ziyadesiyle ötesine geçen Geleceğe Dönüş 2'nin gelecek tahminlerini değerlendirdik. Bakın bakalım gelecek mi bize dönmüş, biz mi geleceğe...

1. Biyo Enerji

Filmde arabaların çöpten yakıt yapan Mr. Fusion adında bir cihazla çalıştığını görmüştük. Çöpü enerjiye çeviren bu cihazın temel özelliği, biyo enerji dönüştürücüsünün mobil olmasıydı.

Günümüzde BioGas adı verilen bir teknoloji var. Biyolojik atıklardan elde edilen ve çevreyi kirletmeyen bu yakıt teknolojisi ne yazık ki, petrolün henüz yerini alabilmiş değil. Kimine göre petrol baronlarının izin vermediği, kimine göre ise yeterli performansı sağlamadığı için bu yakıt teknolojisi henüz yaygınlaşmadı. Bu arada Biogas teknolojisi, araçların bir paneline çöp doldurulmasıyla çalışmıyor elbette...

2. Hava Yolları

Her ne kadar uçakların kullandığı hava yolları gelişse de henüz gökyüzü otobanları gibi bir hayalin yakınından bile geçmiyoruz.

3. Uçan Araba

Filmin bütün dünyanın aklına soktuğu uçan araba fikri şüphesiz, serinin akıllarda kalan en önemli unsurlarından biriydi.

Günümüzde uçan arabalar yapıldı aslında ancak filmdeki beklentileri sağlayamadığı gibi yaygınlaşamadı da. Yaygınlaşabileceği de pek mümkün gözükmüyor. O kanatlarla o iş zor.

4. Dijital Dürbün

Filmde dijital ve portatif dürbünler vardı. Bu dürbünler fotoğraf makinası gibi de kullanılabiliyordu. Ufak çapta bilgisayar işlemleri de yapıyorlardı.

Günümüzde bu teknolojinin üstüne katmer çekmiş durumdayız. Özellikle Google Glass gibi bir gerçek varken kim ne yapsın Geleceğe Dönüş 2'deki zımbırtıyı!

5. Nike'nin havalı ayakkabıları

Film moda sektörüne de güzel göndermeler yapıyor ve Nike'nin havalı ayakkabılarını gözümüze sokuyordu.

Havalı ayakkabı konusunda çok daha ileri noktalara gitmekle kalınmadı, Nike 2011 adını verdiği ayakkabıları üretti bile!

6. Yakıt İstasyonları

Filmde yakıt istasyonlarının da son derece gelişmiş olacağı düşünülmüş ve modern tasarımlarla yansıtılmıştı.

Elektrikli araba teknolojisi geliştirildikten sonra bu çizginin çok daha ötesine geçtiğimizi söyleyebiliriz. Yeter ki yaygınlaşsın!

7. 3D Hologram

Filmde özellikle 3D Hologram teknolojisinin dev görseller yaratacağı düşünülüyor ve Jaws filmine ince bir gönderme yapılıyor.

Hologram konusunda çok daha ileri noktalara gidildiğini, hatta bunun en dev örneklerinden birinin altına ülkemizin imza attığını söyleyebiliriz. Hologram bizim işimiz.

8. İçecek servisi

Gelecekte içecek servislerinin masalarda yer alan paneller sayesinde otomatik olacağı öngörülüyordu hatta Pepsi bu konuda destek bile oluyordu.

Günümüzde içecek servisini ancak bu kadar otomatikleştirebildik. Bozuk parası olan var mı?

9. Uçan Kay kay

Şüphesiz filmin yıldızlarından biriydi uçan kay kay yıllarca bütün çocukların, gençlerin özlemle beklediği bir şey oldu. Ne zaman yapılır diye düşünülüyordu ki...

Geçtiğimiz yıllarda yapıldı hayırlı uğurlu olsun. Fiyatların düşmesini ve yaygınlaşmasını bekliyoruz. Ondan sonra görün siz Barbaros Meydanı'ndaki gençleri neler neler yapacaklar!

10. Kendini kurutan mont

Filmde suya düşünce, ıslanınca kendini kurutabilen montlar da büyük ilgi görmüştü.

Belki haberiniz yok ama özel bir firma bu teknolojiyi geliştirdi. Şimdilik askılık gibi astığınız bir düzenekte kurutma işlemi yapabilen cihazın gelecek yıllarda mobil olarak kemer benzeri bir aparatla taşınabileceği düşünülüyor!

11. Düz ekranlı akıllı televizyonlar

Filmin çekildiği dönemde televizyonlar henüz tüpsüz olarak hayal edilemiyordu. Düz ekranlı ince ve akıllı televizyon fikri şaşırtıcı bulunmuştu.

Günümüzde ziyadesiyle bu tasarımın ötesine gidildi. Filmdeki televizyonlar biraz demode bile kaldı!

12. Mutfak teknolojisi

Gelecekte küçücük pizzaları kocaman hale getirebilen özel cihazlar olacağı düşünülüyordu.

Henüz bu noktaya gelmedik, gelmeyelim de zaten, yemek bizim için önemli mesele öyle otomatiğe bağlamakla olmaz. Ancak meraklısına akıllı mutfak teknolojileri geliştiriliyor. Gidin görün ama biz söyleyelim elinize o hamur değmeden lezzeti yok bu işin...

13. Kravat olayı

Geleceğin modasında çift kravat takan erkekleri görmüştük. Yahu bunun tekini zor takıyoruz bir de çiftiyle mi uğraşacağız!

Şimdilik alternatif kravatlarımız var meraklısına.

14. Görüntülü görüşme

Televizyon ekranlarından görüntülü görüşeceğimiz ve görüşme sırasında karşımızdaki kişi hakkındaki bilgileri görebileceğimiz bir teknoloji görmüştük filmde.

Bunun da üstüne perçin attık, sosyal medya ve görüntülü görüşme teknolojisi bir araya gelince çok daha ziyade bir durum oldu.

15. Ev bahçesi

Filmde mutfak tavanından istendiğinde sarkan taze meyve servisleri görülmüştü. Henüz böyle bir şeyi yapmaya teşebbüs eden olmadı. Onun yerine artık her sokak başında bir alışveriş merkezi var. Canı meyve çeken gidin alsın arkadaş...

16. Gözlük telefon

Telefonların gözlük formunda olabileceği fikrini de ilk olarak bu filmde görmüş ve özenmiştik.

Filmdeki biraz eski model mi kalmış nedir, günümüzde çok ötesindeyiz bu teknolojinin. Google Glass'ı yapan eller dert görmesin.

17. Antikacı

Gelecekteki antikacıların bu şekilde olacağı düşünülmüştü. 1989 için oldukça gelişmiş bir bilgisayarın vitrinlerde antika muamelesi gördüğüne şahit olmuştuk. Aynen öyle oldu hatta 2000 yılında piyasaya çıkmış bir dizüstü bilgisayarı bile artık antikacılarda görebilirsiniz!

18. Gençlik

Gelecekte gençliğin nasıl görüneceği konusunda da fikirler oldukça şaşırtıcıydı. Tipler, kılık kıyafetler, saç modelleri oldukça uçuk görülmüştü.

Hamdolsun ülke olarak bu konunun da oldukça ötesine geçtik. Artık Adana merkez patlıyor herkes. Şu gözlüğe, şu saça, kulaktan sallanan o kulaklığa bakar mısınız. Alın size uzay çağı insanı nazarlar değmesin!

19. Drone olayı

Son olarak filmde gazetelerin, polislerin kullandığı uçabilen küçük dronelara sahip olabileceği düşünülmüştü. Oldukça hantal görünen bu cihazlar da hayal olarak görülüyordu.

Ancak hayaldi, gerçek çok daha güzel oldu. Artık parasını veren herkes uçabilen küçük birer drone sahibi olabiliyor! Süper değil mi?