20 Mart ekinoksunda yapabileceğiniz 7 şey

20 Mart ekinoksunda yapabileceğiniz 7 şey
20 Mart ekinoksunda yapabileceğiniz 7 şey
20 Mart ekinoks tarihi olarak bir güneş tutulmasıyla taçlanırken, eğer bu özel günde ne yapacağınızı düşünüyorsanız, belki de biraz eski kültür ve inançlara bir göz atmak gerekebilir. İşte size 20 Mart ekinoksunda yapabileceğiniz 7 şey
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Ekinoks, İngilizce bir terim olan Equinox'tan geliyor. Eve "Equal Night" yani eşit gece manasına geliyor. Zamanın eşitlenmesi de yeni bir başlangıcı temsil ediyor eski inanışlarda. Bir nevi kronometrenin sıfırlanması gibi düşünebilirsiniz. Peki böyle bir günde ne yapmak gerekir? Aslına bakarsanız, koca kainat içinde, ufak bir güneş sisteminde yaşayan canlılar olarak bu tip günlere çok fazla anlam yüklememiz pek de akıl mantık işi değil, ancak bir zamanlar evrenin merkezi dünya sanılıyordu ve insanların bu günlere yüklediği anlamlar çok büyüktü. Bu günlerde özel ritüeller yapılıyor ve hayatını yeniden şekillendirmek isteyenler için bir fırsat olarak görülüyordu. Eğer biraz daha pozitif enerjiye ihtiyacınız varsa, bir şeylere inanmak ve kendinizi motive etmek istiyorsanız, eski kültür ve inanışlardan faydalanabilirsiniz. Ne yapılır ekinoksta derseniz, buyrun size çok eskilerden bazı tavsiyeler...

1. Ne demiş Yeni Türkü: Aşk yeniden!

Eski çağlarda özellikle pagan inanışlarda Eostre ritüellerinde tanrı ve tanrıçaların buluşmasının ekinokslarda kutlandığı bilinir. Yeni bir hayat ve yeni aşkların doğuşunu temsil eden bu ritüellerin bir çoğu günümüzde Hristiyan aleminde Paskalya Bayramı adı altında kutlanmaya devam eder. Hatta Paskalya yumurtaları yeniden doğuşu temsil eder! Ekinoksun hayatımızda önemli değişikliklere sebep olacağına inanılır. Yeni aşk beklentisi olanlara müjdeler olsun diyelim şimdiden. Hoşlandığınız biri varsa onun yakınlarında olmak için en doğru gün ekinoks günüdür!

2. Sokağa çıkın ahali!

Eski bir inanış, dondurucu bir soğuk yoksa ekinoksta evde olmamak iyidir. Açık alanda olmak, evrenin yayacağı pozitif enerjiyi bünyenize zerk etmenizde yardımcı olacaktır. Hatta pek çok gelenekte piknik için en ideal günün ekinoks zamanı olduğuna inanılır. Doğayla bütünleşmek için elinizden geleni yapın ekinoks zamanında.

3. Hediye verin!

Ekinokslarda arkadaşlarınıza hediyeler almanız da yine bugünün yayacağı pozitif enerjiyi paylaşmanızda faydalı olacaktır.

4. Akdeniz akşamları mevsimini açın

Paganlar nasıl eğleneceğini biliyormuş dedirtecek türden bir tavsiye var sırada. En eski geleneklerden biri de ekinoks olduğu zaman özellikle akşamları bir ateş etrafında toplanıp şarkılar söylemek, hikayeler anlatmak toplulukların birbirine bağlılığını arttırıyormuş. Bizim de aynı mantıkla ateş etrafında toplanıp "Akdeniz Akşamları" şarkısını söylememiz, adeti yerine getirecektir.

5. Hamama mı gitsek?

Paganların ekinokslarda denizlere ve büyük derelere gidip yıkanarak arındıkları, yeni hayata temiz bir başlangıç yaptıkları bilinir. Bu adeti siz de bugün yıkanarak tekrarlayabilirsiniz. Hatta kültürümüzde yeri olan hamamlara gidip bambaşka bir harmanla arınabilirsiniz ekinoks için.

6. Yüzünüzü doğuya çevirin

Hayır Gandalf gelmeyecek ama Hristiyan aleminde "Easter" olarak anılan bir dönemin kapısını aralar ekinoks. Her ne kadar kelime kökü Eostre'ye dayansa da, asıl barındırdığı mana "Doğmak"tır ve Doğu yönünü referans alır. Güneşin doğduğu yöne yüzünüzü dönmek ekinokslarda yeni hayatınızda size pozitif enerjiyi yaylım ateşi gibi saçacaktır.

7 Hayal edin

Bugün mümkün olduğunca geleceğe dair hayaller kurun, bu hayallerinizi bir yerlere yazın. İsteklerinizi, beklentilerinizi tekrarlayın. Paganlar ekinoksta tutulan dileklerin kabul olacağına inanırlardı.