2014'ün son hafta sonunda yapmanız gereken 10 şey

2014'ün son hafta sonunda yapmanız gereken 10 şey
2014'ün son hafta sonunda yapmanız gereken 10 şey
Yeni bir yıl geldi kapımıza dayandı. 31 Aralık bu sene Çarşamba gününe denk geldiği için haftanın tam ortasındaki bu koşuşturmalı günde muhtemelen elimiz ayağımıza dolaşacak. Yılbaşı hangi güne denk geliyor? Diye sormaya aslında gerek yok. Yılbaşından önceki hafta sonu gereken önlemleri almak lazım. İşte 2014'ün son hafta sonunda yapmanız gerekenler!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Yılbaşı için bir yapılacaklar listeniz yoksa boşuna yorulup hazırlamayın biz sizleri düşünerek bu hafta sonu yapmanız gerekenleri tek tek listeledik. Artık size düşen önünüzdeki iki gün içerisinde bu listedeki görevleri yerine getirmek. Bu liste sayesinde yılbaşı gününüzde ne telaşınız olur ne de sıkıntı yaşarsınız. İşte huzurlu bir 31 Aralık günü için bu hafta sonu yapılacaklar listeniz:

1. Hediyeler için alışverişHenüz yılbaşı hediyelerinizi almamışsanız bu hafta sonunuzu alışverişe ayırın. Mağazaları, AVM'leri talan edin, Pazartesi'nden sonra hediye almak bir kabusa dönüşebilir.

2. Piyango biletiYılbaşı özel çekilişinde büyük ikramiyeyi kazanmak herkesin hayalidir. Bu işi de son günlere bırakmayın. Biletçi bulmak sorun, elde kalan biletlerden seçim yapmak daha büyük sorun. Yılbaşı günü size kalan son bilet "0-0-0-0-0-0" şeklinde bir bahtsızlık abidesi olsun istemiyorsanız bu işi de aradan çıkartın.

3. Hindi


Yılbaşı günü hindi eti yemek adettendir. Her ne kadar yöresel bir gelenek olmasa da ille de hindi yemek isteyenler bu hafta sonu bu işi halletmeli. Pazartesi'nden sonra hindi eti bulmak zor olabilir.


4. Kırmızı don!Bir başka ilginç gelenek de yılbaşı günü giyilen kırmızı iç çamaşırlarıdır. Bu çamaşırlara da olan ilgi pazartesinden sonra artabilir ve çok istediğiniz halde yeni yıla kırmızı bir donla giremeyebilirsiniz. En iyisi don mevzusunu da bu hafta sonu aradan çıkartmak.

5. Çam ağacıPazartesi günü elinizde baltayla ormanlık arazide jandarma tarafından yakalanmak istemiyorsanız, çam ağacı işini de şimdiden halletmenizde fayda var. Evinizde ufak ya da büyük bir yılbaşı ağacı olsun istiyorsanız, pazartesinden sonra bulmakta zorluk çekeceğiniz çam ağaçlarından birini edinmenizde fayda var.

6. Kuruyemiş stoklama


Yılbaşı günü evde 2015'e geri sayıma hazırlanırken evde hiç kuruyemiş olmadığını fark etme pişmanlığının yarattığı acıyı bilen bilir. O yüzden bir an önce evinizdeki kuruyemiş stoklarını ağzına kadar doldurun, işinizi hafta içine bırakmayın!

7. Tombala ve türevi oyun edinmeceYılbaşı günü evde olacaklar için tombala ya da eğlenceli başka bir masa oyununun hanede bulunuyor olması hayati önem taşır. Bu sebeple derhal bir mağazaya gidip monopoly'dir, tabudur, jengadır, tombaladır ne bulursanız alın bu hafta sonu. Sonra Çarşamba günü eve giderken "Üzgünüz elimizde sadece solo test kalmış" cümlesiyle karşılaşmayın!

8. Kutlama mesajıYılbaşı günü özellikle telefon ve mail yoluyla gönderilen yazılı tebrik mesajları da büyük bir sorun olabiliyor. Yılbaşı günü "Ne yazayım şimdi?" diye kara kara düşünmeye gerek yok. Hafta sonu oturun düşünün ne yazacağınıza karar verin taslak olarak kaydedin sonra 31 Aralık'ta gönderin herkese gitsin.

9. Arabaya kaza sigortası


Ülkemizde yılbaşında arabayla kaza yapmak adı konmamış bir örf adet gibi adeta. "Ben nasıl olsa evdeyim" diye düşünmeyin. Yılbaşı günü kazadan zarar gören araçların çoğu park halindekiler oluyor. Eğer aracınızın kazar sigortası yoksa onu da bu hafta sonu yaptırmanızda fayda var. Yılbaşı günü tüm arabalar muhtemel bir kaza kurbanıdır bunu unutmayın.

10. Baca bakımı


Hazırlıklarınız tamamsa bir de Noel Baba'ya güzellik yapıp şu bacanızı bir temizletiverin. Bütün bir senenin kiri, pası, kurumu birikmiştir içine adamcağız inerken kömürcü kedisine dönmesin. Ondan sonra gece gece karabasan gibi girip de evinize korkutmasın sizi. Hafta içi zaman olmaz, en güzeli cumartesi ya da pazar gününden bir bacacı bulup bu işi de aradan çıkartın.